Ak Partinin Urfa açılımı


11 Nisan 2011 Pazartesi 22:40
Aday adaylık yarışında rekor kıran Urfa açıklanan liste ile hüsrana uğradı. Kan değişikliği beklenirken kan uyuşmazlığı vuku buldu.

Listeyi yapan zihniyet,  Urfa ve Urfa’da yaşayanların talebine ihtiyacına değişimine katkıda bulunacak liste yerine Ankara’dan atamayla, alışılmışın dışına çıkamadı.  Tam Urfa’da Ak Parti kurumsallaştı derken açıklanan listeyle eski tas eski hamam adalet sadece kelimede kalıyor. Yapılan anket mülakat temayül hepsi liderin iki dudağının arasında kalıyor. Adaletli siyasi yarışın boş olduğu aday adaylarının bazılarının çabalarının hiçbir anlamı olmadığına bir kez daha şahit olduk. Sürpriz beklerken hayal kırıklığı yaşayan Urfa halkı bu defa ne yapacak kendi milletvekilini nasıl seçecek hep birlikte göreceğiz.

Tek sorun aday belirleme sisteminde değil asıl sorunun önce ben olayım zihniyetinden biz olmaya geçememekten kaynaklandığını düşünüyorum. Herkes aday adayı olunda, kimse aday olamadı. 
 Kimsenin kendine faydası olmadığı gibi başkasına da faydası olmadı. Dün siyasete atılanlar daha gelişmeden hemen ışığa doğru ilerleme hevesiyle kısa ömürlü siyasi hayatlarında kelebek etkisi yarattılar ne kendilerine nede hizmet ettikleri Ak Partiye katkıda bulunabildiler.  AK Parti teşkilatı,  bürokratlar, doktorlar hocalar avukatlar iş kadınları v.s herkes aday adayı olunca üstelik temayüle de fesat karışınca Başbakan da ithal liste oluşturdu.  Oysa STK’lar Meslek Odaları İl teşkilat v.s ortak adaylar üzerinde uzlaşabilseydi. Bunlar yaşanmazdı.
Bir adım daha öne çıkayım derken geride kalanlara Ankara’nın sunduğu ithal Urfa açılımı…
Sadece Ak Partinin sorunu değil bu CHP de aynı hatayı yaptı. Bu dönem milletvekili çıkarma şansını kaybetti. Bu iki partinin de beklenenden daha az oy kalacağı mevcut teşkilat yapısına ve adaylarına bakılınca anlaşılıyor. MHP aynı çizgide yoluna devam ediyor. Çakmaklı dışında Arap seçmenin desteği alınırsa,  iki milletvekili çıkarması olası görünüyor. Şans bu ortamda bağımsız aday olanlara gülecek.

Urfa bu anlamda tekrar tarih yazacaktır. İki BDP milletvekili rahat çıkar Siverek’ten Bucak alır.  İzol AK Partinin tepki oylarının bir kısmını alabilir. İbrahim Tatlıses’in mağduriyetine Urfalılar destek verirse kazanma olasılığı var. Bence Urfalılar memleket çocuğuna sahip çıkacaktır.  Önümüzdeki günlerdeki süreç ve güç dengeleri en çok bağımsız aday Mahmut Cevheri’ye yarayacaktır. Kendi milletvekili kendin seç söylemiyle öfkeli seçmeni buluşturabilecek bir aday olması bakımından aşiretini de toparlayabilirse kazanma olasılığı yüksek. Nasıl olsa Urfa Bağımsız adayları destekleme konusunda deneyimli bir şehir. Kızgın yüzen oylara sahip olması bakımından da sıcak bir seçim dönemi yaşayacağız.
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star