Osman GEREM

AKIL İLİM İSLAM-2


Osman GEREM
10 Eylül 2014 Çarşamba 14:43

AKIL İLİM İSLAM-2

Hak dini  akıl ve araştırma yoluyla bulmak mümkündür.” gibi bir düşünceye kapılmak yanlıştır.Çünkü önce akıl kendi safiyetini ve hürrüyetini devamlı koruyamamakta, dış tesirler ve nefsi vesveselerle küllenmekte ve körlenmektedir.“Gerçek şudur ki gözler kör olmaz. Fakat asıl sinelerin içindeki gönüller kör olur.” Ayetide akıl ve anlayış körlüğüne işaret etmektedir. “Ey Rasulüm! Şimdi o kimseyi gördün ya: Heva ve heveslerini kendine ilah edinmiş, Allah da (batıl) bir ilim üzerinde onu şaşırtmış, kulağını ve kalbini mühürleyip gözüne de perde çekmiştir.

“Allah nezdinde yeryüzünde ibadet edilen mabudların en nefret edileni heva-i nefistir.” gibi ayet ve hadislerin ikaz ve işaret ettiği gibi nefsi arzularının emrine girmiş akılların şerrinden ve şehvetinden Allah’a sığınmak lazımdır. Bunun içindir ki akıl ilk ve mutlak doğruları bütünüyle bulmaya, din ve nizamın esaslarını koymaya yetmez. Eğer yetseydi Cenab-ı Hakk’ın kitap ve peygamber göndermesi gerekmezdi. O halde akıl, “şunlar şunlar doğru ise şunlar şunlar da doğrudur” şeklinde muhakeme kaabiliyeti ve bir temyiz ve tercih yeteneğidir. Mutlak hayrın ve değişmez doğruların kaynağı sadece Kur’an ve sünnettir. Akıl ise mutlak doğrulara dayanarak daha başka doğruları ve yanlışları bulmaya ve anlamaya yarayan çok kıymetli bir araçtır. “Biz peygamberleri gönderdik ki insanların Allah’a karşı (özür olarak ileri sürecekleri) bir bahaneleri kalmasın.”

“Biz bir Rasul göndermedikçe asla azap edecek değiliz” gibi ayetleri esas alan bir kısım ulema bir peygamberin veya mübelliğin davetine muhatap olmayan ve Hak dinden haberi bulunmayan kümselerin, sadece akıllarıyla mesul ve mükellef tutulmayacağını söylemişlerdir. Demek ki akıl tek başına mutlak doğruları bilmeye yeterli değildir.

İlmi hakikatler İslamiyetin kendisidir. Hak din ilmen ispat edilen esaslardır” sözü doğrudur. Çünkü, İslam fıtrat dinidir. İlim ise fıtri ve tabii kanunların izah, inkişaf ve isbatından başka bir şey değildir. Bu nedenle ilimle İslam’ın çatışması düşünülemez…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık