Abuzer AKBIYIK

ALLAH URFA’YI NAZARDAN ESİRGESİN


Abuzer AKBIYIK
1 Mayıs 2012 Salı 16:21
Geçen gün Başbakan ve Ekonomi Bakanı açıkladı. Şanlıurfa 6. Bölgede ve en yüksek teşviklerden istifade edecek. Bu yatırımcıları heyecanlandırmış. Benim esas mesleğim yatırım danışmanlığı. Bunu bilenler teşvikler ve yatırım konusunu görüşmek için beri aradı. Sempozyum için geldiğim 3-4 gün içinde 5 grup yatırımcı ile görüştüm. Beni en çok sevindiren Gaziantep’ten gelip Urfa’da yatırım yapmak isteyen grup oldu..
Allah Urfa’ya her şeyi vermiş. Toprak, Su, Güneş, Tarih... GAP projesi uygulanıyor, elektrik üretiliyor, tarlalar sulanıyor, Tarım, Sanayi, Turizm gelişiyor “Allah Urfa’yı nazardan” esirgesin..
2020’ye kadar Urfa’nın nüfusu 3-4 milyon olursa kimse şaşmasın. Devlet kurumları, Valilik, Belediye ve Üniversite kendini buna göre ayarlasın, yatırımlarını buna göre planlasın desek doğru olur.
Şimdi gelelim üzüldüğüm ve trajikomik konulara…
Yüzün üzerinde profesör, doçent, doktor, araştırmacı ve yazarın katıldığı “Halk kültüründe iktisat ve ticaret”in konuşulduğu bu toplantıda gözlerimiz Şanlıurfa Valisi, Ticaret Odası Başkanı ve Esnaf Sanatkârlar Birliği başkanını aradı ama ne açılışta, ne akşam kokteylde ne de ertesi akşam sıra gecesinde göremedik. Gelen misafirlerin hemen hepsi eli kalem tutan kültür insanıydı. En azından, kültür konularına duyarlı olduğunu duyduğumuz Valimizin 5-10 dakikasını ayırarak, şehrimize gelen bilim adamlarına bir hoş geldiniz demesini, bir çay ikram etmesini bekledim. (Haber edilmemişse bu organizasyonun bir kusuru, fakat önemli bir toplantıdan vilayetteki yetkililerin haberlerinin olmaması ayrı bir mesele)
Misafirlerimizle birlikte Haleplibahçe’deki mozaikleri dolaştık ve El-Ruha Oteli’nde dinlendik.  Otel kalabalıktı. Sayın valimizin gazetecilerle ilgili bir toplantıya katılmak üzere otelde olduğunu söylediler. Sonra kalabalıklar içinde Balıklıgöl ve çarşıları dolaştık. Misafirlere pirzola yedirmek üzere çarşı içindeki “Hacı Hanifin Lokantası”na yöneldik. Biz gireceğimiz sırada lokantadan valimiz etrafındaki kişilerle çıkıyorlardı. Bir müdür bizi tanıdı. “Hoşgelmişsiniz” dedi. “Valimizi görmediniz mi, bir merhaba deseydiniz” deyince “Görmedim (!)” dedim. Hani, Laz Temel’in söylediği gibi “sen beni tanımıyırsan, ben de seni tanımıyırum” misali. (Valimiz elbette ki bizi şahsen tanımaz, ama tanımalı. Etrafındakiler, kültür hayatına yıllardır hizmet edenleri Valimize tanıtmalı.)
Misafirimizle birlikte akşam, Balıklıgöl’den Sarayönü’ne kadar yayan yürüdük. Bir misafirimiz ne dedi biliyor muzunuz? “Urfa kebap kokuyor”. Biz Urfalılar’da “İşletme körlüğü” oluşmuş. Her gün gördüğümüz manzaraya alışmışız bu nedenle çoğu zaman çevremizdeki kirlilik ve duyduğumuz kötü kokular bizi rahatsız etmiyor. Fakat bir yabancı bunları görüyor, kokuyu duyuyor. (Belediye bu konuya çare bulmalı, caddelere taşmış lokantalar ve etrafa yayılan et ve kuyruk kokularını azaltmak için çalışmalar yapmalı. Bacalar yükseltilebilir, dumanı temizleyen sistemler kurulabilir vb.)
Urfa’da oteller doluydu, bu nedenle sempozyuma gelen misafirlerin bir kısmı otellere yerleştirilmiş bir kısmı da Harran Üniversitesi sosyal tesislerinde ağırlanıyordu. Ben yorgun olduğum için taş gibi uyumuşum. Sabah kalktığımda bir sesler geliyor. Salona geldim. Bir profesör hocamız yetkiliye bugün misafirhaneden ayrılarak otele geçmek istediğini söylüyor. Nedenini sonra anladık. Misafirhanenin bitişiğinde hayvanat bahçesi varmış. Gece kuşlar ötüyor, köpekler havlıyor yani her biri kendi dilinde ses çıkarıyor. Hocanın odası da oraya çok yakın. Hayvanların sesinden hocamız uyuyamamış. Hocamız, yetkiliye “kesin bunların sesini uyuyamıyorum” diyor. Yetkili de bize dert yanıyor. “Ben nasıl seslerini keseyim” diyor. Hocayı şehirdeki otele aldılar o anki mesele kapandı. Hocam kusura bakma, ötenler hayvan “sus” demekten, “dur” demekten anlamıyor (!). Hangi akıla hizmet misafirhanenin yanına hayvanat bahçesi yapılmış anlayamadık, daha uygun bir yere taşınması iyi olur herhalde.
Bin kilometre uzaktan gelen bayan hocamızı Göbeklitepe’ye götürdük.  Yol genişletmesi yapılmakta, alana varınca güzel levhalar yapılmış. Görevli bir genç bizi gezdirdi ve Göbeklitepe hakkında bildiklerini anlattı. Ne kadar güzel. Hava sıcak susadık. Görevliye “su var mı” dedik.”Yok” dedi. “Parayla satın alabileceğimiz bir yer var mı” dedik. “Burada satış yasak bu nedenle su satılmıyor”. Biraz sonra,  misafirimiz “tuvalet var mı” dedi. “Yok” dedi. Biz orada iken otobüsler-minibüsler ve taksilerle insanlar geliyordu. “Olur mu kardeşim bu kadar kişi geliyor, tuvalet bir ihtiyaç nerede giderecekler” dediğimizde “Açık alanda uygun bir yerde yapacaklar” başka çare yok.  Yani özetle Göbeklitepe’de sıkışırsan ya altına yapacaksın veya açık alanda tuvaletini yapacaksın. Haberiniz olsun. Hemen yarın bir iki sahra tuvaleti konulamaz mı? Elini yıkayacak kadar su, kağıt konulamaz mı? Misafirler için bir bardak su içecekleri bir buzdolabı konulamaz mı? Çok mu zor acaba, ileride plan dâhilinde yapılacaktır, fakat bu yazıyı okuduğunuz anda insanların orada su ve tuvalet ihtiyaçları var… Acil çözüm gerekiyor…
Bu arada Kısas Beldesine giderek Âşık Sefai, Âşık Celali ve Doksanda On mahlaslı âşıklarla görüştük, sohbet ettik, saz ve seslerini dinledik. Kısaslı âşıklar olarak Urfa’nın tanıtımına katkıda bulunmak, gecelerde yer almak istediklerini ifade ettiler. Kısaslı âşıklar Urfa halk müziğinde ayrı bir renk, Urfa için bir zenginlik. Konser verdirilebilir, broşür ve kitapları yayınlanabilir, “Kısas Âşıklar Evi” oluşturularak bazı özel misafirler için Kısas’a tur düzenlenebilir.
30 Nisan günü Saat 11.15 Uçağı ile Ankara’ya gelmek üzere Şanlıurfa hava alanına gittim. Uçağa binmeden tuvalete gideyim dedim. Elimi yıkadım. Elimi attım kağıt kalmamış. Çıktım güvenlik görevlisine durumu ilettim. Bunlar hep benim mi başıma geliyor. Turizmin can alıcı noktası temizliktir. (Hijyen) Temizliğin otel, lokanta, esnaf, turizm işletmecileri, turizm alanı yöneticilerine sık sık anlatılması ve denetlenmesi lazım)
İşte eksiği-fazlası, acısı-tatlısı, sevinci-üzüntüsü, trajikomik olayları ile 4 günlük Urfa gezimiz. YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık