Amaç Zırh Gömleği Giymek mi, Hizmet mi, Siyaset mi?


28 Mart 2011 Pazartesi 08:31
Selam Dostlar;

Uzun zamandır yazmak istediğim Urfa’daki siyaset arenasını, yazıp yazmamak arasında karar veremediğim oldu. Ama yazmak ve bir şeyleri paylaşmak istedim.
Urfa’da her şeyin farklı işlendiğini siyasetin de farklı işleyişini gözlerimden kaçıramadım. Önümüzdeki milletvekili seçimlerinde yapılan müracaatları önceden tahmin etmiştim aslında.
Milletvekilliği Şanlıurfa’da neden bu kadar değer kazandığını düşündüğümde çok değerli aday adayları hemşerilerimin bu kutsal görevin gerçek manada anlamış olmadığını düşünmekteyim. Çünkü; niyetlerinin gerçek manada bu kutsal ve toplumsal görevi üstlenmek ise, büyük yüklerin taşıyacaklarını farkına vardıklarında eminim ki bu kadar aday adayının olması da an meselesi olurdu.
Gerçek manada bu kutsal görevi üstlenmek, yetimin, mazlumun, fakirin, güçsüzün vebalini taşımak zorunda kalmakta olduklarını farkına varmışta olurlar…
Urfa’da bu işe baş koyan kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, kamu görevlisiyle ve iş adamlarıyla bir bütün halinde siyaset yapılmakta ve yaşanmaktadırlar. Aday adaylarının yanı sıra, aday adaylarının yanındakiler kendilerini tamamen siyasete odakladıklarını görmekteyim. Aslında ne kadar acı bir tablo olduğunu, Şanlıurfa’nın siyasi faktörleri farklı işlendiğini gözler önüne sermektedir.
Türkiye’de AK Parti’ye yapılan aday adayları müracaatları, Şanlıurfa İstanbul’dan hemen sonra gelmektedir. Bence Türkiye’de AK Parti’ye olan aday adayları nüfus ölçülerine göre Şanlıurfa 1.iği elde ettiğini görmekteyim.
Peki, neden bu kadar Şanlıurfa’dan aday adayı müracaatları yapılmaktadır?
Amaç zırh gömleği giymek midir? Yani; dokunulmazlık elde edip ihaleleri alıp kendisine, ailesine ve çevresine fayda sağlamak veya taraf belirlemek midir?
Hizmet mi? Hizmet ise; bu kadar aday adaylarının yapacağı masrafları düşünüldüğü zaman, bunların Urfa’da milletvekili olmadan da Urfa’nın en büyük sorunu olan işsizliği önlemek için birlikte yapacakları işletmelerin ve bu sorunun giderebilecekleri ve benzeri sorunları kendilerine bir millet borcu yüklemesi düşünülebilinir mi?
Siyaset mi? Siyaset ise; Gerek ideoloji, gerekse halkların sorunları, özgürlükleri, toplumun sorunlarını içten içe analiz edip değerlendirebilme gücüne sahip olabilmesi, topluma öncü olabilme yeteneğine sahip olabilmesini ve bütün bir toplumla yaşayıp ve yaşatabilmesi gerekir mi?
Yapılan müracaatlardaki aday adaylarına baktığımızda herhangi bir kamu görevinde veya bir iş dünyasında bulunmuş faaliyetleri az da olsa ve özgüvenini bu şekilde kazanıp bu yola başvurduğu görülmektedir.
Kimi adayların yıllarca emek verip, çalışıp, kendi sermayesini kurup, bu sermayenin arkasında 5-6 genç çocuklarına gelecek sağlaması gerekirken çocuklarının ve kendi rızkını bu kesin olmayan müracaatta savrulduğu görülmektedir.
Aslında milletvekili müracaatları parti mülakatlarıyla aday belirlenmesi yetersiz olduğunu, YSK ’nın milletvekilliğinin müracaatlarını kendi mülakatlarını sağlaması, milletvekili niteliklerinin belirlenmesi ve yüksekokul mezunu şartı getirilmesini, halkın sorunlarını ilgilenebilecek kapasitede olan kişilerin mülakat sonuçlarıyla belirlenmesini ve bu şekilde topluma kazandırılacak milletvekilini toplumun öncülüğünü yapabileceğini kanaatine varıp müracaatların kabullenmesini dilerim.
Bu yazımda herhangi kişi veya parti hedef almadığımı belirtmek… Amaç; topluma fayda sağlanabilecek önerilerde bulunmak istedim…
İyi günler…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık