Adalet YILDIRIM

AÖF


Adalet YILDIRIM
8 Aralık 2014 Pazartesi 23:00

AÖF (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ni) çoğunuz duymuşsunuzdur?  Ya da en azından akrabalarınız, arkadaşlarınız belkide siz bu sistemin öğrencisisiniz.  Çünkü Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi iki milyon ikiyüzbin mezunuyla ve bir milyon dörtyüz bin öğrencisiyle kocaman bir aile.

 

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, 1981 yılında Türkiye’de yüksek öğrenime girme talebin çok olmasına rağmen, günün mevcut koşularında bu talebi karşılayamayan üniversite sayısından dolayı, Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulur.  32 yılı geride bırakan AÖF bugün 11 lisans, 30 önlisans programı ile başta Türkiye olmak üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azarbaycan ve Batı Avrupa da yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik eğitim hizmetini sunmakta.

 

AÖF; günün koşularına göre kendini sürekli yenileyen bir sistem. Günün teknolojisini de çok iyi kullanan bir sitem aynı zamanda. Görsel, yazısal ve internet ortamında da çok iyi eğitim sunan bir yapıya sahip. ‘’e-Öğrenme Portalı’’ tüm öğrencilerine kullanıcı adı ve parola ile sitemde oturum açmakta. Burada öğrenci aldığı derslerini, sınavlarda sorumluluk ünitelerini, yazılı ve sesli ders kitaplarına sınav tarihlerine kısacası birçok şeye ulaşma şansı buluyor.

 

AÖF eğitimde de fırsat eşitliği sağlayan bir yapı, bazı nedenlerden dolayı örgün okuma şansına sahip olamayan öğrenciler bu sistem sayesinde üniversite okuma şansı buluyor.  Maddi nedenlerden dolayı il dışında okuyamayacak öğrenciler olmak üzre hükümlüler, işitme, görme ve bedensel engeli vatandaşların yanı sıra üniversite öğrencilerine, ya da ilgi duyup okuyamadığı bir bölümü okumak isteyen kişilere ikinci üniversite şansı sunuyor.

AÖF okuyan bir öğrenci, eğer ki ilk üniversitesiyse KYK’dan (Kredi Yurtlar Kurumu) burs/kredi alabilir; eğer ki daha önce bir üniversiteden mezun ise, burs/kredi  almış ya da almamış olsun, burs/kredi alamaz çünkü memur sayılıyor. Ama diyelim ÖSYM puanınız düşük geldi ve AÖF’de okumaya kara verdiniz ve il dışına çıkmanızda maddi manevi bir sıkıntı yok, o zaman örgün öğrenim gören öğrencilerle derse girme hakkınız var. Bundan dolayıda yüz yüze eğitim alma şansını yakalamış oluyorsunuz. Daha önceki bir yazımda da değindiğim gibi ‘’Uzaktan Eğitim Sistem Akademik Danışmanlık ’’ sayesinde öğrencinin tek başına öğrenmesi zor olan bazı derslerde,  bulundu ilde bağlı bulunduğu AÖF bürosuna baş vurup yüz yüze ders alma imkanı sunuyor.

 

Bu yıl AÖF ilk defa daha önce başka bir üniversite okumuş ya da hala okumakta olan öğrencilerine ‘’Tükçe, İnklap Tarihi, Bilgisayar Teknolojileri ve İngilizce 1 ve 2’’ derslerden muafiyet hakkı tanıdı. Bu durumda öğrencilerin daha önce aldığı ve başarılı olduğu derslerden muaf olması neden ile öğrencinin ders yükünü kısmen olsa da azaldı.

 

AÖF 6-7 Aralık 2014 Güz dönemi ara sınavları yapıldı. Final sınavları da 24-25 Ocak 2014 tarihinde yapılacak. Ara sınavın ve final sınavların arasında ki zamanın az olduğunu dolayı bir takım eleştiriler oldu. Ne diyelim herkese başarılar.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık