Bermal MELİK

ARAP BAHARI, KÜRT RÜZGARI


Bermal MELİK
15 Ağustos 2012 Çarşamba 13:52

Son yıllarda Ortadoğu'da gelişen olaylar sonucunda siyasi litaratüre yerleşen bir terim oldu Arap Baharı.


Karmaşık bir cümle olarak bilinen Arap Baharı 2010 yılllarında Tunus’ta bir seyyar satıcının kendisini canlı canlı ateşe vermesiyle başlayan isyan hareketidir. Gerçekten de Muhammed Buazizi isimli genç, 17 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdiği eylemde sadece kendini yakmakla kalmadı aynı zamanda Arap Baharı’nın da sönmek bilmeyen ateşini yakmış oldu. Kuzey Afrika ve Ortadoğu' da yüz binler sokaklara inerek içlerinde birikmiş öfkelerini yıllanmış liderlerine karşı kusmaya başlayarak büyük bir başkaldırıda bulundular..Neticede bu başkaldırılar yani Arap Baharı, etkisi altına aldığı tüm ülkelerde, yıllardır antidemokratik bir şekilde iktidarlarını sürdüren liderlerin devrilmesine yol açmıştır..
Ve çorap söküğü sökülmeye başladı…


Bu olay ardından Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek otuz yıl boyunca demir yumrukla yönettiği iktidarından oldu, kafes içinde, üstelik de sağlık sorunları nedeniyle sedyede yargılanmaya devam ediyor.


Ardından Libya' da Kaddafi iktidarı da bitti.

Sonuç mu ?
Aynı dinden aynı türden olan insanlar birbirini katlediyor,katlettiriliyor, istenmeyen liderler çöktü halen bu çorap söküğü devam ediyor…

Şimdi ise Suriye'de şiddetli bir iç savaş yaşanmakta...
Suriye lideri Beşar Esad, koltuktan inmeme uğruna binlerce insanı öldürdü, ve öldürmeye de devam ediyor.


Arap Baharının getirdiği Kürt rüzgarını Türkiye cephesinden değerlendirirsek durum pek iç açıcı değil.PKK ile uzun süreli bir mücadele,askeri yöntemlerin devam edeceği ve çok kan akacağını göstermektedir.Bunun adı da çözümsüzlüktür.Hatta Türkiye bazen Barzaniyi sıkıştırarak ,askeri yöntemleri esas almasını öneriyor.Barzani bu aşamada PKK' yi karşısına almayı göze alamaz.Çünkü kendi içinde de PKK örgütlenmesi var ve Suriye 'deki etkisini kaybeder.Türkiye Suriye kürdüne askeri yöntemle müdahale ederse ,Türkiye ve Barzani arasındaki çelişki süreci başlar,bu da Türkiyenin çıkarına olmaz.Uluslararası konjuktur,kürt bölgesine askeri olarak girmesine elvermiyor. Barzani'yle üst düzeyde görüşmeler yaparak şu mesajı vermek istiyor:


”Barzani kürdüne evet,PKK kürdüne hayır” .Diğer bir deyişle" Kürt sorununa evet ,PKK ya hayır" sonucu çıkmaktadır.Clinton'un Türkiyeye gelişiyle ,Suriye'ye dış müdahaleden bahsedilmedi ve somut bir plan çıkmadı.”Pek çok B planı gerçekleştirmeliyiz “diyen Hillary Clinton' un ,ABD' nin B planı olmadığını gösteriyor.Bu da Suriye'deki savaşın daha uzun ve derin olacağının işaretidir.Çünkü Suriye öyle kolay çözülecek bir rejim değil ve çok yönlü güçleri ve dengeleri içinde barındırmaktadır.Bunlardan bir Hizbullah örgütüdür.Suriye'nin çökmesiyle Hibullah'ın askeri ve siyasi kanadı büyük darbe alacak hatta çökecektir.Bununda İran'a yansıması ise büyük olacaktır.Esad rejiminin Kuzey Kürdistanı Kürtlere [PYD ile]çatışmadan bırakması PKK nin Türkiye 'deki çatışmasını derinleştirecek,PKK' yi güçlendirecektir, PJAK' ın feshedilmesi de ,İran da Türkiye ve PKK arasındaki çelişkiyi derinleştirecektir.

Burda çıkan sonuç şudur; PKK ,dolaylı veya dolaysız Suriye ve İran cephesinde durmaktadır.Türkiye [AKP Hükümeti] bu çelişkileri [Suriye ve İran'ın ]önüne çıkarağını öngörerek ,radikal kararlar alarak askeri çözümü ön planda tutmaktadır.Türkiye, Ortadoğu' da dalgalanan Arap Baharı'nın Kürt Rüzgar'ına hazırlıksız yakalanmıştır.Kendi içinde de B Planı olmayan Türkiye'nin şimdi uluslararası bir Kürt sorunu vardır.Kürt sorunu artık Kürdistan sorununa dönüşüyor tartışması ön plana çıkmıştır.


Kürt ve Kürdistan şu an uluslararası bir sorun halini aldı ve Türkiyenin PKK sorununu artık tek başına çözmesi mümkün görünmemektedir. Kürt sorunu ,uluslarası bir boyut kazanmış ve Barzani PKK ile uzlaşmadan Suriyede' ki Kürt sorununu çözemez.
Açılımla berber çok umutlanmıştık,bu umutlar artık tükenmek üzeredir.Uluslararası arenadaki oluşumlardan,özellikle Suriye'deki karışıklıklardan dolayı Türkiye'de yakın zamanda barış görünmüyor.Çünkü Suriye ve İran meselesi çözülmeden PKK meselesi çözülemez.Suriye özgür ordusuyla ,Suriye rejimi çatışıyor görünse de perde arkasında Türkiye ve İran savaşmaktadır.
Bu savaşta Suriye' nin arkasında Rusya ve Çin 'in olduğunu da unutmamak gerekiyor.PYD ile Putin'in danışmanları görüşürken Türkiye bundan imtina ediyor.


Peki Türkiye ne yapmalı?
Türkiye çok hızlı bir şekilde kendi kürdüyle anlaşmalı,demokratik açılım yapmalı, Oslo' da yarım bırakılan görüşmeler devam edilmeli, “zararın neresinden dönülürse kârdır “ mantığıyla hareket edilmeli.Suriye'nin ve İran 'ın ellerindeki kozlar alınmalı.

Türkiye PKK sorununu çözmüş olsaydı ,bugün İran PJAK la anlaşarak ,Türkiye ile PKK arasındaki çelişkiyi derinleştiren kozu ellerine vermemiş olacaktı.Bu koz Türkiye'nin elinde olmuş olacaktı.Türkiye kendi içindeki kürt sorunu çözmüş olsaydı,Suriyede rejime karşı yapılan ayaklanma ,bugün Türkiye için bir tehdit olmaktan çıkardı.Böylece Türkiye hazırlıksız yakalanmayacak ve Ortadoğu'ya güçlü bir Türkiye olarak çıkacaktı.


Bu taplodan çıkacarağımız sonuca bakarsak,Türkiye bugüne bu sorunu çözecek iradeyi gösteremedi mi yoksa uluslar arası güçler mi bu sorunun çözülmesini istemediler.


Kendi sorununu kendi halkıyla çözen bir güçlü bir Türkiye mi yoksa çözümü istemeyen içteki ve dıştaki güçler mi kazanacak.Bunu zaman gösterecektir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık