Adalet YILDIRIM

Art Nouvean ve Gaudi


Adalet YILDIRIM
24 Şubat 2015 Salı 13:46

Bu yazımda sizlere mimari akımlardan olan Art Nouvean’ya değinmek istiyorum. Öncelikle Art Nouvean sözcük olarak nedir onu bir açıklayalım: Fransızca bir terim olan Art Nouvean ‘Yeni Sanat’ demektir.

 

Art Nouvean 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında, başta Avrupa’nın birçok ülkesi ve Amerika’yı etkisi altına almıştır.  Klasik sanat akımın karşı çıkarılmış bir akım olan Art Nouvean, Avrupa’nın birçok farklı bölgelerinde farklı isimlerle anılır.  Örneğin Almanlar Jugendstil derler, İngilizler Modern Art Style derler, Türkiye’de ise, Yeni Sanat veya 1900 Sanatı denir. Bu farklı isimlere uygun olarak uygulamaların niteliklerinde de değişiklikler görülür.

 

Art Nouvean, binaların üzerine ve kapıların girişlerine kıvrımlı bitkisel desenleri, dev insan figürleri, ilginç motifler, mitolojide yer alan canlılar, savaşçı figürleri ve zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı bir sanat akımıdır. Bu sanat akımın en fazla uygulandığı yer ise Letony’nın başkenti Riga’dır. Rigad’da yaklaşık 700’den fazla mimari yapıda Art Nouvean tarzı görülmektedir.

 

Art Nouvean’dan bahs ederken bu akımın öncülerinden Antoni Gaudi’diye değinmesek olmaz. Antoni Gaudi 25 Haziran 1852’de Katalonya’nın Reus kentinde doğmuştur. Babası bakır ustası ve orta hali bir aileye mensuptu. Gaudi, 1869’da başladığı mimarlık eğitimini, askerlik ve bazı nedenlerden dolayı tam sekiz yılda tamamlamıştır. Gaudi, mimarlık eğitimini 1878’de İspanya’nın başkenti Barselona’da tamamlar. Barselona tüm sanatsal etkinliklerinin merkezi olması nedeniyle Gaudi’nın sanatsal ve kişiliğinin gelişiminde büyük katkısı olmuştur. Gaudi, aynı zamanda koyu bir Katalan milliyetçisi ve bir o kadarda koyu Katoliktir.  İspanyada Katalanca yasak olduğu zamanlarda bile Gaudi’nin her yerde Katalanca konuştuğunu ve hata bundan dolayıda tutuklandığı yazılır.

 

Gaudi’nin bu iki özelliği, elbette ki mimari yapılarına da fazlasıyla yansıyacaktı. Gaudi birçok çevrelerce mimarlığın ‘’Dahi çocuğu’’ olarak niteleniyor. Gaudi, yapıtlarında, Katalan mimarisini Art Nouvean akımın karıştırarak kendine has bir üslupla icra etmiştir.

 

Gaudi’nin mimarlık tarzını etkileyen kişiler ise, Fransız Mimar Eugene Viollet-el-Duc ve İngiliz düşünür John Ruskin’dir. Ruskin, ‘’süsleme, mimarinin kaynağıdır’ diyerek bu konudaki görüşünü açıklamaktadır.

 

Gaudi’nin 8 eseri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Gaudi’nin, en ünlü eserlerinden biri, daha yapımı sürerken trafik kazası sonucu yaşamını yetirdiği, Sagrada Familia Bazilikası (Kutsal Aile)dir.

 

Gaudi’nin çok güçlü dini bilgiye sahip olduğunu belirtmiştik. Dini bilgisini ve düşüncelerini yapacağı mimari bir yapıtta göstermek istiyordu. Gaudi,  Sagrada Familia’da inanç, merhamet ve umut temalarıyla tasarlayarak dini bilgisini ve düşüncelerini yansıtmaya çalışmış. Sagrada Familia bakıldığında, Gaudi’nın dünya ve cennet arasında bir köprü oluşturmak istediği görülüyor.

 

Gaudi'yi, dönemin diğer mimarlarından ayıran özelliği ise, tüm tasarım unsurlarına aynı özeni göstermesiydi.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık