Aşiretçilik bitirildi mi?


21 Haziran 2011 Salı 02:01
Aşiretçilik bitirildi mi?
 
Seçim sonrası Urfa’da aşiret bağları çözülüyor üzerinden yapılan açıklamalara katılmıyorum. Urfa milletvekili Faruk Çelik’in bu konuda verdiği demecinin eksik olduğunu düşünüyorum. Urfa’da Bucak aşireti siyasi partilerden aday gösterilmemiştir. Seçime bağımsız olarak girmiş ve seçilememiştir. Bucak aşiretini 80 sonrası kullanan devlet koruculuk sistemini getirerek yanlış hamleler yapmıştır. Bunu yapan devlet eleştirilmiş olmasına rağmen, sene 2011 koruculuk halen devam etmektedir. AKP’nin bakanı olarak Urfa’dan aday gösterilen Faruk Çelik bu konuyu ifade ederken İktidar olduklarını unutmuş olmalı… Koruculuk kaldırılmalı ifadesini kullanmadan aşiret olgusunu eleştiriyor. Bana göre devletin eline silah verdiği sistem eleştirilmelidir.
Yıllarca koruculuk kaldırılsın diye bağıran halkın sesini kimse duymak istemedi. Şimdi ise aşiretleri eleştirirken devletin iktidarı koruculuk kaldırılacak diyemiyor. Muhalefet gibi konuşuyor eleştiriyor. Seçime bağımsız aşiret giren bölünen aşiret mensupları kaybetti. Fakat AKP’NİN YANINA ALDIĞI AŞİRETLER’ de güçlendi. Bakalım bundan sonra kim kimi ezmeye çalışacak. Aşiretler bağlamında taraf olan bir siyasi parti çıkıp aşiretçilik konusunda demeç vermesin…
Önemli bir nokta daha var KÖYDES harcamalarında bir usulsüzlük varsa bunun hesabını soracak olanlar bunu sadece konuşuyorlar.
Seçilenlerin atananların iktidar partisinden olmasına rağmen bir usulsüzlük söz konusu ve bunu Faruk Çelik dillendiriyor fakat ne hikmetse hesap sormuyor.  Devletle milletin arasına girmiş aşiretlere mal ediliyor. Bunu anlamak mümkün değil… Sosyal devlet anlayışının yetersiz olduğu her yerde birileri aracılık yapacaktır. Aşiretçiliği güçlendiren mevcut koşullardır. Koşullar devam ettikçe güçlü olan aşiretler olacaktır. Seçim sürecinde kamu hizmeti veren yöneticiye yapılan saldırının sonucuna bakalım. Unutuldu gitti dövüldüğünden kaldı işte sosyal devlet anlayışı burada ortaya çıkıyor. Herkese eşit hukuk herkese eşit adalet herkese eşit güvenlik…
Sayın Faruk Çelik görmek istediği noktadan bakarak yorum yapıyor. AKP’ye destek veren cemaatler aşiretler şeyhler benimsenirken, güçlendirilirken AKP çatısı dışında kaybedenler için çözüldü bitti demek bana samimi gelmiyor. Hatta aşiretleri bölerek güçlendiriyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık