Mustafa GÜNEŞ

ASLAN


Mustafa GÜNEŞ
18 Mart 2015 Çarşamba 15:09

        Sürekli siyaset yazıp okumak bıktırıcı oluyor. Bu yazıda biraz bu konudan uzaklaşıp tarih boyunca sayısız efsanelere konu olmuş “aslan” hakkında yazmak istedik.

*      *      *

        Aslan: Yiğitliğin, kahramanlığın, cesaretin, azmin, iradenin, gücün, centilmenliğin, zaferin ve akla gelebilecek her türlü iyi ve üstün vasfın sembolü.

        Tarihte “Aslan”ı kendine sembol olarak seçmemiş bir kral, derebeyi, mir veya komutan bulamazsınız.

        Kimin çalışkanlığından, dürüstlüğünden, kahramanlık, cesaret, zekâ veya cömertliğinden söz edecekseniz isminin önüne “aslan” kelimesini koyunuz, yeter.

        Sümerlerden dünyanın öteki ucundaki Maya veya Azteklere kadar adının önünde “aslan” sıfatı bulunmayana “muzaffer” bir kahraman yoktur.

        Bütün din ve inanç sitemlerinde de bu böyledir. Din uğruna savaşmış her mücahitin, her yiğidin adının önünde bir “aslan” sıfatı vardır.

        Aliyul Haydarullah (Haydar, Arapça aslan) ,Lionheart Richard (Aslan Yürekli) gibi… Literatüre girdiğinizde aslan sıfatı taşıyan çok sayıda ünlü bulunduğunu göreceksiniz.

        Hz.Ali’den dolayı yeryüzündeki tüm Alevi ve Şiilerin sembolü; hemen her halkın büyük çoğunluğunun soyadı “aslan”dır.

        Ormanların kralı, kükrediğinde (insan dâhil)  her canlı can telaşına düşer, saklanacak delik arar.

        Her halkın dilinde kendi toplumsal seviye ve kültürüne göre aslan hikâyeleri, masalları vardır. Hele tilki–aslan masalları ayrı birer yer tutar.

        Kısacası nerede ve hangi şart altında olursa olsun, “aslan” sözü geçtiği her yerde insanlar bir başka tür tavır sergiler.

        Türkiye’nin en büyük futbol takımlarından birinin sembolüdür.

        Erdal İnönü ne zaman bir nutuk verecek olsa, o tuhaf konuşma tarzıyla söze;

        -“Aslan sosyal demokratlar!” diyerek başlardı.

        PEKİ, BU ASLAN GERÇEKTE NASILDIR?

        Aslında hakkında bu kadar efsane yaratılmış aslan,”erkek” olan aslandır. Yani kimsenin aklına dişi aslan gelmez.

        Erkek aslan, ortalama 300 kg ağırlığında bir dev, 9 santime varan dişleri, kahredici pençeleri ve kendisini daha azametli göstersin diye herkesi hem hayran, hem de ürküten yelesi vardır.

        TEMEL ÖZELLİKLERİ

        Şimdi de bu yere göğe sığdıramadığımız “aslan”ın kimi temel niteliklerini sıralamaya çalışalım:

        -Hiçbir iş yapmaz. Tek işi gölgede yatıp uyumak... Bu bakımdan yeryüzündeki canlıların en tembelidir.

        -Ortalama 5-6 dişiden oluşan bir haremi vardır. Kendi gölgelikte uyuyup dinlenirken dişiler ava gider. Kusursuz denebilecek bir organizasyonla avladıkları ilk avı getirir aslan kralımızın önüne koyarlar. Av büyükse, uzak bir mesafeye çekilir, onun doymasını beklerler. İyice tıkınıp gene gölgesine çekildikten sonra kalanı yerler. Av küçük, ancak ona yetiyorsa bu kez kendileri için ava çıkarlar.

        -Yemek sırasında kendini rahatsız eden acemi yavrular yeme yaklaştıklarında onlara hırlayarak kovar, bazen bir darbe ile öldürür.

        -Yemekten sonra yeterince dinlendikten sonra dişiler sıra ile gelir etrafında dolanır, koklar ve onu çiftleşmeye davet eder. Kralımızın canı isterse kalkıp lütfen çiftleşir. Cinsel gücü oldukça yüksektir. Günlük ortalama çiftleşme sayısı ortalama 40-50 civarındadır.

Canı çiftleşmek istemezse başını kaldırıp gürler ve dişiyi kovar.

Tabiatta dişinin gel benimle çiftleş diye yalvardığı tek erkek türüdür. Onun dışındaki bütün erkek türleri kendilerini dişiye beğendirmek için çırpınır, danslar eder, hatta birbirilerini öldürünceye kadar boğuştukları olur.

-Bir kral, gücü başka bir aslana yettiği sürece o haremin efendisidir. Ne zaman ki güçten düştü, yaşlandı; meydana yeni ve genç bir kral çıkar. Uzaktan kükreyerek gelir ve yaşlı kral hiç direnmeden çekip gider, bir kuytuluğa çekilerek ölümü bekler. Genellikle acından ölür. Çünkü yaşamını sürdürecek kadar bile avlanma kabiliyeti yoktur.

-Yeni kralın ilk işi, eski kraldan kalan tüm yavruları boğazlamaktır. Böylece eski kralın tüm soyunu tüketmiş olur. Bu işlemi yaparken dişiler bir kenarda hüzünle yavrularının boğazlanmasını izlerler.

DÜNYANIN EN SÖMÜRGEN CANLISI

Kısacası, bu yere göğe sığdıramadığımız kral, yeryüzünün en miskin, en asalak, en zorba ve en sömürgen canlısıdır.

Anlayacağınız, biz insanların ve tabi özellikle erkeklerin, bu hayvanı bu kadar yüceltmelerinin sebebi, hepimizin içinde ona benzer bir kişiliğin bulunması… Ancak buna imkân bulamadığımız için ona hayranlık ve saygı duyarak, onu yücelterek, kişiliğimizi onunkiyle özdeşleştirerek kendimizi tatmin etmiş oluyoruz.

Umarız bundan sonra bu sömürgen, gaddar, egoist ve miskin yaratık hakkında daha temkinli düşünür, kanaatinizi gözden geçirir, her önünüze gelene:

Haydi, aslanım, göreyim seni

Veya:

Aslanlar gibi mücadele ettik

Hatta:

Yiğidim aslanım burada yatıyor!” Gibi safsataları kullanacakken biraz düşünürsünüz.

 

18.3.2015

Mustafa Güneş/URFA

       

 

         

 

 


YORUMLAR
 • yorum2015-04-10 19:21:26mustafa Güneş

  Sayın Yeter Kolsuz;rektör seçimi bu ülkede her zaman bir kara mizah oyunudur.Çünkü 12 Eylül Anayasası dünyanın en faşist ve hükumetlere sonsuz imkan tanıyan bir Anayasadır.Dolayısıyla hiç bir hükumet bu Anayasadan vazgeçmek istemez.Muhalefetteyken atıp tutmalarına bakmayın.İktidara gelince bu AY,nın nimetlerine taparlar .Rektörlük işi de öyle rektörler seçilmez atanırlar.Öyle olunca da her CB kendi keyfine göre atama yapar.Gerisi hava cıva

 • yorum2015-04-07 09:02:46Selahattin İLHAN

  keyifle okudum harika diline sağlık

 • yorum2015-04-06 02:10:48YETER KOLSUZ

  SAYIN GÜNEŞ REKTÖR SEÇİMİ VE SANDIK HAKKINDA DÜŞÜNDÜKLERİNİZ.

 • yorum2015-04-06 01:08:24Ahmet Durmaz

  Yazıyı tekrar okumalısın sevgili Fuat Aslan :)

 • yorum2015-04-01 11:36:14Fuat Aslan

  Fuat Aslan
  Madem aslan sizce bu kadar degerli neden atalarin soy isimlerini aslan degilde güneş koymuşlar ?

 • yorum2015-03-19 16:50:44asuman

  sürekli belgesel izleyen biri olarak yazdıklarınıza tamamen katılmamak mümkün değil.çok güzel ve yerinde bir tesbit

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star