Tahir COŞANDAL

Avrupa Birliği Brüksel İzlenimlerim(2)


Tahir COŞANDAL
4 Ocak 2012 Çarşamba 09:11
TÜRKİYE’NİN YILDIZININ PARLAMASI VE ARAP ÜLKELERİ İLE İLİŞKİLERİNİN İLERLEMESİ AVRUPA ÜLKELERİNİ RAHATSIZ EDİYOR.
 
 
Brüksel'de, öğle yemeğini Franklinstraat 28'de Restaurant L' Atelier Europeen lokantasında yedik.Türk gazeteciler ve Dışişleri yetkilileri ile bu yemeklerde beraber olduk.
 Milliyet Brüksel muhabiri Güven Özalp hazır bulunduğu bu yemekte,
Özalp’a “Arap Baharı”ndan sonra Türkiye’nin yıldızı parladı. Libya’da Mustafa Abdülcelil, Fas’da Ak Parti, Tunus, Mısır’da İhvan’ı Müslimin gibi Türkiye’ye yakın isimler iktidara geldi.
Avrupa Birliği, Türkiye’nin bu durumundan sonra ,Türkiye’yi Arap Ülkelerine açılan kapı olarak görüyor mu ? sorumu Özalap, “Hayır, bilakis Türkiye’nin yıldızı parlaması ve Türkiye’nin Arap Ülkeleri ile ilişkilerinin artması Avrupa Ülkelerini rahatsız ediyor. Çünkü şimdiye kadar bu Arap ülkeleri ile kendileri stratejik, politik, ekonomik ilişkiler içerisindeydiler.
Şimdi bunu Türkiye’ye kaptırdıkları için üzülüyorlar.”dedi.
“Hatta Libya savaşında gördük. Libya’da sadece uçuşa yasak bölge uygulaması yapıldı. Yani bir uçak uçuşa yasak bölgede havalanırsa ateş açılacaktı.         Fakat bir de baktık ki Fransa, Libya’nın askeri havaalanlarında bekleyen miraç uçaklarını vurmuş. Burada görünün bu uçakların yerine, yeni uçakların satılması olarak yorumluyoruz.” dedi.
 
 
 
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık