Tahir COŞANDAL

Avrupa Birliği Brüksel İzlenimlerim(3)


Tahir COŞANDAL
14 Ocak 2012 Cumartesi 17:15
AB DAİM TEMSİLCİSİ ALBERT MAES
 
2006'dan itibaren Slovenya'nın AB Daimi Temsilciliği sözcülüğü görevini yürüten Maes, 2008'in ilk yarısından itibaren, Slovenya'nın AB Konseyi Başkanlığı sırasında Brüksel'de Başkanlık Sözcülüğü yapmış.
AB'nin yanısıra NATO ile ilgili gelişmeleri izleyen Maes, Türkiye'de 2 kez komisyon için çalışmış. Avrupa Birliği'nin konfederasyon ya da federasyon olmadığına dikkat çeken Maes, AB'yi Egemen devletlerin topluluğu olarak nitelendirdi.
Türkiye ise 10 yılda çok değişti. AB-Türkiye arasındaki zorluklara rağmen diyalogların olmasının Türkiye için çok olumlu sonuçlar yarattığını belirten Maes, Türkiye'nin bölgedeki büyük güç pozisyonun çok önemli olduğunu vurguladı. AB-Türkiye diyaloglarının ara vermeksizin devam etmesi gerektiğini belirti. Maes, söz konusu diyalogların Türkiye'nin modernleşmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.
 
HÜSNÜ SİNAN ERTAY, DİPLOMATIMIZ
 
Türk asıllı bir genç diplomatımız, Türkiye'nin AB daimi Temsilciliği Müsteşarı Hüsnü Sinan Ertay'dı. Ertay'la Avenue Louise'de bulunan Restaurant Rouge Tomate'de akşam resmi yemekte bir araya geldik.1976 doğumlu genç diplomatımız, Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun. 2001-2004 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı Kafkaslar ve Orta Asya Genel Müdürlüğü'nde Üçüncü Katip olarak çalışan Ertay, 2004-2006 arasında Türkiye'nin Tiblis Büyükelçiliği'ne İkinci Katip olarak atanmış.
 
 
2006-2009 tarihleri arasında Almanya'daki Türk Büyükelçiliği'nde Birinci Katip olarak çalışan Ertay, 2009-2011 tarihlerinde Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi'nde Birinci Katip olarak görev yapmış. 2011'den bu yana da Brüksel'de Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak görev yapıyor…
Ertay’a , Mısır ,İsrail,İran gibi Ülkelerde diplomat olarak bulunduğu için bu konularla ilgili olarak sorular sordum.
Kendisine, Başbakanımız Tayip Erdoğan’ın Mısırda “laiklik ihracını’ nasıl değerlendirdiğini sordum.
Ortadoğu’da yayınlanan birçok gazetelerde Başbakanımızın çok tepki aldığını hatırlattım.
Ertay, Evet bende yakından izledim. Gerçekten bu şekilde bir çıkışı benim içinde şok oldu. Çok tepki aldığı da doğrudur.
Zannedersem laiklik konusunda tam olarak ne anlatmak istediğini anlatamadı. Fransa da uygulanan laiklik ile Türkiye’de uygulanan laiklik çok farklı sıkıntı oradan dolayı oluştu.
 
 
AB TÜRKİYE MASASI ŞEFİ JEAN CHRİSTOPHE FİLORE
Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Şefi Jean Christophe Filore Türkiye'de reform sürecinin yavaşladığını, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış İşleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un Sözcü Yardımcısı Maja Kocijancic ise, AB'nin Türkiye'nin Ortadoğu politikaları özellikle Suriye diyaloglarını takdir ettiğini, Avrupa Birliği Konseyi sözcüsü Cristina Gallach Figueras da AB'nin Türkiye'nin katılım sürecine katılmasında kararlı olduklarını açıkladı.
 
Türkiye'nin Avrupa ile ticari münasebetlerini örnek göstererek ilişkilerinin sürdüğüne belirten  Filore, 'Karşılıklı hayal kırıklığı devam mı etmeli?' sorusuna şu yanıtı verdi" AB'ni olumlu yönden Türkiye'ye öneriyoruz. Müzakere süreci devam ediyor, tavsiyem ise, süreci tamamlamak."
 
AB KONSEY SÖZCÜSÜ CRİSTİNA GALLACH FİGUERAS
Avrupa Birliği Konseyi sözcüsü Cristina Gallach Figueras'dı.
Barselona doğumlu Gallach Figueras, Columbia Üniversitesi'nde Uluslararası ilişkiler konusunda master yapmış. Dış Politika, Güvenlik ve Savunma konularına odaklanan Figueras, Universidad Autónoma de Barcelona, Gazetecilik Fakültesi'nden1982'de, Anglo-German Filoloji bölümünden de 1981'de mezun olmuş. Yerel gazete EL 9 NOU da editör ve genel yayın yönetmeni olarak görev alan Figueras,
bir dönem NATO Genel Sekreteri Dr. Javier Solana'nın basın danışmanlığı ve sözcü yardımcılığını yürütmüş. Ocak 2010-Haziran 2010 tarihleri arasında Avrupa Birliği İspanya Konsey Başkanlığı Sözcülüğünü yürüten Figueras, halen Avrupa Birliği Konseyi İletişim ve Enformasyon Müdürlüğü'nde görev yapıyor.
 
Figueras, Küresel kiriz bu dönemde güçlü bağlar kurmak gerektiğinin önemli olduğunu belirti. Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini de ele alan Figueras, AB'nin Türkiye'nin katılım sürecine katılmasında kararlı olduklarını açıkladı. 2011 yılında bir faslın açılamadığını ancak müzakerelerin devam ettiğini söyleyen Figueras, yeterince ilerleme kaydedilmediğini düşündüğü bu süreçte iki tarafın ilerleme kaydetmesi gerektiğini savundu. 'Bir elin nesi var, iki elin sesi var' atasözüyle hareketle güç birliğinin önemini yineleyen Figueras, Türkiye ve AB'nin birbirleri için önemli olduğunu ekledi.
 
 
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star