Tahir COŞANDAL

Avrupa Birliği Brüksel İzlenimlerim(4)


Tahir COŞANDAL
20 Ocak 2012 Cuma 08:55
600 GÜNDÜR HÜKÜMETSİZ KALAN BELÇİKA

600 günü aşkın zamandır hükümetsiz olan Belçika'da, devletin devamlılığı esasına göre hiçbir kriz çıkmadan, tüm siyasi kurumlar, sivil kurumlar, idari kurumlar, resmi kurumlar mevcut görevlerini sürdürebiliyorlar.
Hatırlarsınız, Türkiye’de bir anayasa kitapçığının fırlatılması bile Türkiye’yi krizlere sürdürmüştü.
Şu anda Başbakanımız Tayip Erdoğan’ın rahatsızlığı bile bir kısım medya tarafından kriz çıkaracak manşetler ile çıkmaktadır.

BELÇİKA’DA TÜRK DERNEĞİNE 500 BİN EURO PARA

Belçika'da dernek çatısı altında her STK, devletten maddi destek alabiliyor. Bunun için de sadece proje üretmek yeterli oluyor.
Belçika'da Türk derneklerinin oluşturduğu 4 ayrı birlik de bulunuyor. 100 dolayında Türk hemşeri derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu Türk Dernekler Birliği'nin geçtiğimiz yıl Belçika'da devletten aldığı destek 500 bin Euro bu paranın iyi bir rakam olduğunu belirttiğimizde ise bize, “hayır diğer AB Ülkesi devletlerin derneklerine çok büyük paralar veriliyor. Bizimki onların yanında devede kulak.”


BELÇİKA’NIN İSTANBUL’U  ANTWERP
Belçika eski Başbakanı Yves Leterme'ye danışmanlık yapan Türk asıllı avukat ve politikacı Ergün Top, Halen Hıristiyan Demokrat Parti Antwerp Belediye Meclis Üyesi de olan Ergün Top, bir ağır ceza avukatı.
Burada davaların ne kadar sürdüğünü soruyoruz.
Ergün TOP, davasının en erken 7 yılda sonuçlandığını, bir davanın açılması için de 3 yıl kadar beklemek zorunda kalındığını söylüyor.
Ailesi Ağrı'dan Belçika'ya göç etmiş olan avukat ve politikacı Ergün Top, Belçika'nın yargı sistemi, azınlıklar, insan hakları, sivil toplum örgütleri ile ilgili uygulamalarını gözden geçirmesi gerektiğini ve ciddi reformlara ihtiyacı olduğunu vurguluyor.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık