Adalet YILDIRIM

AZİM, İNANÇ VE BAŞARI…


Adalet YILDIRIM
13 Haziran 2016 Pazartesi 19:10

Bildiğiniz gibi Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ikinci dönem sınav sonuçları açıklandı. TEOG gerek öğrenciler için gerek aileleri için çok önemli, çünkü iyi bir lise eğitimi almak isteyen öğrenciler, TEOG’dan iyi bir sonuç almak zorundalar.

Bu yazımda 2016 yılında TEOG’da, zor şartlara rağmen başarılı olmuş öğrencilerin başarılarına yer vermek istedim.

İsterseniz; Muş’un Varto ilçesine bağlı Dağcılar köyü Seyit Kamer Mezrası’ndan yaşayan Ezgi Beytaş’la başlayalım. Ezgi 10 haneli bir mezrada taşımalı yatılı okul okuyor.

Ezgi, kendisinde bir yaş küçük olan kız kardeşi Eda ile Pazartesi’leri babaları tarafında atlı kızak ile okula götürülüyor. Baba, Cuma günüde çocuklarını yatılı okuldan alıp mezraya dönüyor.

Ezgi, haftaiçi okulun sunduğu imkanlarla derslerine çalışıyor. Haftasonu da mezrada başta çobanlık olmak üzere ailesine köy işlerinde yardım ediyor. Ve 2016’da yapılan TEOG sınavında, 120 sorunun tamamına doğru cevap verip Türkiye birincileri arasına ismini yazdırmayı başarıyor.

Ezgi, okul dışında özel bir ders almadığını, başarısının kendi çabası ve ailesinin ona inanması ile okulun imkanlarıyla geldiğini söylüyor.

Burada yeri gelmişken velilere ve öğrencilere seslenelim, başarı için fellik fellik özel kurs ve ders yerlerini aramanıza gerek yok. Başarı için Ezgi’nin de dediği gibi biraz çaba ve inanmak yeterli olacaktır.

Yine bildiğiniz gibi, uzun bir süreden buyana Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların yaşandığı birçok il ve ilçede öğrenciler okullarına devam edemediler. Bu durumda olan birçok öğrenci aileleriyle birlikte farklı il, ilçe veya bölgelere göç etmek zorunda kaldılar.

Bu durumda olan ve TEOG’da birinci olan Süheyla Dilek’te Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşıyordu. Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşamaya başladı.

Eğitimine burada devam eden, Süheyla yapılan TEOG sınavında, 120 sorunun tamamını doğru cevaplayıp birinciler arasındaki yerini aldı. TEOG sınavında Türkiye birincisi olan Süheyla Dilek'e, başta hükümet yetkilileri olmak üzere ziyaretler ve tebrikler ise halen sürüyor.

Süheyla Dilek, duygularını şu sözcüklerle dile getiriyor:

Nusaybin'deki öğretmenlerime teşekkür ederim. Bana yardımcı oldular. Olaylar sebebiyle ikinci dönemde Bismil'de matematik öğretmeni olan ablamın yanına yerleştim. Ben dershaneye gitmiyordum. Haftasonu kurslara katılıyordum.

Ezgi’de, Süheyla’da her hangi bir dershaneye gitmediler ve özel derste almadılar. Tamamen kendi imkan ve çabalarıyla bu başarıyı yakaladılar.

Bu iki başarılı pırıl pırıl kızımız hepimize şunu gösterdi. Şartlar ne kadar zor ve imkansız olursa olsun, yeterince çaba ve inanmak başarıyı getirir.

Bu iki başarılı kızımız ilerde doktor olmak istiyorlar. Dilerim Ezgi’de, Süheyla’da hayallerindeki üniversitelerde tıp eğitimini alıp başta ailelerine olmak üzere tüm insanlığa faydalı ve yararlı olurlar. İkisinin de yolu da bahtı da açık olsun.


YORUMLAR
 • yorum2016-06-18 10:39:28Öğrenci

  Bildiğimiz kadarıyla bir öğrencinin devlete yıllık maliyeti 7 bin ile 7 bin 500 lira arasında. Devlet özel okullara 3 bin 3 bin 500 lira dolayında destek veriyor. Yani devlet karda, tabi özel okullarda karda. Yakında eğitim tamamen paralı olacak. Devlet tüccar, eğitim tüccarların elinde vay halimize.

 • yorum2016-06-18 10:32:58Tülay

  Özel liseler ve dershanelerdeki kadrolar (bazı istisnalar hariç) zaten KPSS'yi aşamamış elemanlardan oluşmaktadır. Zaten çok iyi olsalardı KPSS'yi aşar devlette çalışırlardı. O nedenle ne dershanelerin, ne de özel okulların öğrencilere çok fazla kattıkları bir şey yok.

 • yorum2016-06-17 14:55:52Veli

  Ben bir veli olarak, çocuğumu en iyi dershanelere gönderdim, özel lise de okuttum. Ama sonuç, 150 barajını dahi aşamadı. Demek ki eksik bir şeyler yapmışım. Demek ki özel liseler sadece notları şişiriyor ve çocuklarımıza müşteri muamelesi yapıyor. Sonuç kocaman bir hiç. Hem paramız hemde yılların emeği gitti. Tabi işini doğru yapan özel liselere lafım yok. Ama onlarda çok azlar.

 • yorum2016-06-16 13:52:41Hatice

  Demek ki her şey parayla olmuyormuş. Azim, çalışma ve inanmakta önemli bir faktördür. Ayrıca çocukların yetiştiği koşullarda bunda etkili oluyor.

 • yorum2016-06-13 19:12:08Gülcihan

  Dediğiniz gibi bu iki pırlanta gencin azmi ve başarısı her türlü imkana sahip olmalarına rağmen türlü bahanelerin arkasına saklanan çocuklara örnek olsun. Helal olsun size kızlar. Sizinle gurur duyuyorum

Kurumsal

İçerikYukarı Çık