Mehmet FARAÇ

Bağnazlığın hipnozu, saflığın tapusu!.


Mehmet FARAÇ
12 Mart 2012 Pazartesi 19:18
Şener Şen’in ünlü filmi “Züğürt Ağa”yı bilirsiniz... Şen’in babası rolündeki yaşlı adam, eşinin üzerine başlık parasıyla kuma getirmek için sürekli “karı istiyem” diye bağırıyordu!..
O film yalnızca toprak- su dengesizliğinde, feodalitenin kırılma noktasını anlatmıyordu...
Güneydoğu’nun, ağa-şeyh-mürit üçgenine sıkışmış gerçeklerini de yansıtan filmin iki önemli mesajı daha vardı:
GAP’ın gelişiyle birlikte arsa spekülatörlerinin, umudunu yağmura bağlamış bir toprak ağasını kandırması...
Ve cehaletle gericiliğin kumpasında saflığın kurbanı olan insanların büyük kentte savrulması!.. O filmde, oylarını ağaya kredi sağlayacak partiye değil de, bağnaz şeyhin önerdiği partiye veren köylüler neyle kandırılmıştı anımsadınız mı; “Cennette tapu!..”
Milleti yağmur duasıyla da kandıran şeyh, köylülere uyduruk bir kâğıdı “cennetten tapu” diye dağıtmış ve oyları kendi partisine kanalize etmeyi başarmıştı!..
Peki, Urfa’da çekilen o filmin 25 yıl sonra gerçeğe dönüşeceğini kim düşünebilirdi!.. Üstelik Urfa’nın “Haraptar” köyünde değil, Antalya gibi bir turizm kentinde!..
Bakınız, insanlık uzayda yaşam alanı ararken, okumuş yazmış insanlar 21. yüzyılda cehalet, bağnazlık ve saflığın tuzağına nasıl düşüyorlarmış?..
Antalya’da,Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, “dini inançları kullanarak dolandırıcılık” yaptığı belirtilen bir şebekeye yönelik operasyon düzenlemiş!..
Antalya, Çankırı, Hatay, Ankara ve Kırıkkale’de düzenlenen operasyonlarda, şebekenin elebaşı olduğu öne sürülen F.K. ile eşi N.K, doktor olduğu öğrenilen A.C.Y. ile birlikte 3 kişi daha gözaltına alınmış!
Cennetten arsa kampanyası!.. Öykünün buraya kadarki bölümünü okuduğunuzda belki de aklınıza sıradan bir muskacı hoca öyküsü geldi!.. Oysa öyle değil... Çünkü olay, batıl inançların körlüğüyle de sınırlı kalmıyor... İyisi mi, 5 kentte yaşanan müthiş dolandırıcılıkta vahametin boyutlarını anlatan gerçekleri sıralayalım:
- Önceki yaşamında “Veysel Karani” olduğunu öne süren F.K., vatandaşları “Cennetten size yer vereceğiz” vaadiyle dolandırıyormuş! - Zanlılar 2 yılda çok sayıda kişiyi 5-6 milyon TL dolandırmışlar!..
- “Hipnoz” yöntemini de kullanan zanlıların dolandırdığı kişiler arasında ne şaşırtıcıdır ki hakim, avukat ve öğretmenler bile varmış!..
Şimdi bağnazlık- hipnoz- tapu üçgeninde saflığı anlatan bu öykünün ardından size hiç alakasız bir soru soracağım!.. Siz de lütfen yukarıdaki vahameti göz önüne alarak tahminde bulunun: “Sizce bu pazar seçim olsa AKP yüzde kaç oy alır?..”
Travmanın şavkı!.. Yaşamayan bilmez pek oraları... Kurşun seslerinin ninni diye yankıladığı o kaotik sokakları... Ölümün hep arkadan sinsice yaklaştığı pejmürde caddeleri...
12 yıl öncesinde, o sokaklarda faili belli tetikçiler faili meçhul cinayetler işlerdi!.. Güpegündüz hep aynı tetikçiler aynı silahlarla; Takarov’larla tetik düşürürdü!.. Yöntem hep aynıydı; kurbanın arkasından sessizce gitmek, bir metre mesafeden tam ensesine, tek el ateş etmek!..
Böylesi yüzlerce cinayet işlendi Diyarbakır’ın Bağlar beldesinde!.. Analar çok ağladı; şivanlar minik çocukların sokak haykırışlarına karıştı ve yere düşen her canın faili hiç değişmedi: “Meçhul!..”
12 yıl önce 3 yaşında olan Diyarbakırlı Ö.L. de, ağzında emzikle dolaştığı Bağlar’daki şiddet kaosunun minik tanıklarındandı elbet!..
Sizce hangi manzaraların şavkı, kanlı ışıklar saçmıştı bilinçsiz düşüncelerine?.. Beynine ne kazınmıştı acaba kurşun seslerine alışık o korku dünyasında?.. Hiç kuşkunuz olmasın; “faili meçhul!..”
Bağlar’daki cinayet!.. Önceki gün bir cinayet işlendi Diyarbakır’da... Hem de bir dönem Hizbullah tetikçilerinin Takarov’larla enseye tek el ateş ettiği Bağlar sokaklarında...
Tetikçi, kurbanını sokak ortasında takip etmiş, bir metre mesafeden ensesine tek el ateş ederek öldürmüştü!..
Kimdi sizce tetikçi?.. O işte!.. Hizbullah’ın 12 yıl öncesine kadar sokaklarında cinayet işlediği Bağlar’ın küçük tanıklarından ilköğretim öğrencisi 15 yaşındaki Ö.L. Ne şaşırtıcıdır ki, 46 yaşındaki babası Mehmet Lale’yi Hizbullah’ın bir dönem kurtarılmış bölgesi olan Bağlar’da, üstelik Hizbullah yöntemiyle öldürmüştü!..
Bakınız, o küçük kız cinayeti ve gerekçesini nasıl anlatmıştı:
“Babam beni sık sık döver ve küfür ederdi. Geçen yıl da çok kötü dövünce omzundan bıçaklamıştım. Onu hiç sevmem... Yaptıkları beni çok etkiledi, öldürmeye karar verdim. Evden silahı alıp çıktım!.. Babam kahvehanede oyun oynuyordu. ‘Evde misafirin bekliyor’ dedim. Babam önde ben de arkadan yürümeye başladık. Silahı çıkarıp yaklaştım... Tam ensesinin dibine gelerek ateşledim.”
Evet, bu öykü yalnızca aile içi şiddete tepki için işlenmiş sıradan bir cinayeti anlatmıyor!.. Bu cinayet, bir dönem Diyarbakır sokaklarına egemen olan şiddetin körpe beyinlere nakşettiği ürkütücü ve kanlı bir yöntemi de tarif ediyor!..
Üstelik bir ilkokul öğrencisini cinayete yönelten gerekçe yalnızca baba dayağı değil!.. Terörden yılmış bir coğrafyanın oradaki her çocuğa enjekte ettiği travmayı da unutmayın!..
Ö.L., çocukken Bağlar sokaklarında ne gördüyse gençliğine giden talihsiz adımlarında da onu uyguladı!..
Alın size bir Güneydoğu gerçeği daha!..
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık