Baronun demokratlığı bu kadar!


30 Ekim 2012 Salı 09:04

Şanlıurfa baro seçimleri yapıldı.  Seçime iki ayrı liste ile gidildi. İki listede birer kadın aday bulunuyordu. Şanlıurfa kadın baro başkanı çıkarmış bir il olmasına rağmen listede adı geçen iki kadın avukatın Baro Yönetim Kuruluna girememesi, eril zihniyetin tezahürüdür.

Seçimden önce % 20 kotayı tartışan kadın avukatlar 74 kadın üye, 420 erkek üyesi bulunan baroya, en az iki kadın avukatın yönetim kuruluna girebilmesi için bir öneri sundular. Seçime girecek iki listede iki kadın avukatın yer almasını istediler. Ahmet Düşünür kabul etmeyince her liste kendi listesinde birer kadın üyeyle seçime girdi. Ali Fuat Bucak listesinde Sevda Çelik Özbingöl, Ahmet Düşünür listesinde Semra Demireğen yer aldı.

Avukat Ali Fuat Bucak başkanlığında Yurtsever ve Demokratlardan oluşan listede aday olan Avukat Sevda Çelik Özbingöl 209 oy alarak ikinci yedekte yer alabildi. Diğer listede aday olan Avukat Semra Demireğen’de yönetime seçilemedi. Oysa bu iki avukat kadın çeşitli komisyonlarda çalışmış STK deneyimleri olan vasıflı adaylardı. Tek eksikleri erkek avukat arkadaşlarıyla halı saha maçlarına giden veya akşamcı takılan gruplara müdahil olmamalarıydı. Bu gibi sosyal ilişkiler Baro seçimlerinde sandığa yansımıştı… Adliye dışında gelişen sosyal ilişkiler ağına dâhil olmayan kadın avukatlar, erkekler arasında gelişen güçlenen sistemin dışında bırakıldılar.

Bizim memleketimizde sosyal ilişkilerde haremlik selamlık yürüdüğünden kadın meslektaşlar en başından kaybedendir. Diğer meslek gruplarındaki yönetim kademelerinde durum farklı değil. Aynı mesleği icra etmesine rağmen kadın her yerde saha dışına ötelenmektedir.

Öyle ki seçimi kazanan yeni baro ekibin ilk ayıbı seçim başarısını kutlamaya,  kadın avukatları çağırmaması zihniyetinin ne kadar demokrat ne kadar eril olduğunu gösteriyor. Şanlıurfa Barosunda kadınlara yer yok anlaşılan ya da içkili ortamda kadın meslektaşlarımızın ne işi var demişlerdir.

Seçimin yapıldığı gece geç saatlerde sandık başlarında bulunan kadın avukatlara iş kutlamaya gelince anamsın bacımsın gece vakti evinden çıkma düşüncesiyle olacak davet edilmediler. Şanlıurfa Barosunun erkek erkeğe kutlama yapması kadın meslektaşlarını yok saydığının kanıtıdır. 

Bu seçimde kadın üyelerinizin hiç mi emeği yoktu. Seçim bitti herkes evine üslubu yeni yönetime hiç yakışmadı…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık