Tahir COŞANDAL

BAŞBAKANIM,BAKANLARIM...


Tahir COŞANDAL
11 Nisan 2016 Pazartesi 14:20

BAŞBAKANIM,

Bakanlar kurulunu Şanlıurfa ilimizde yaptığınız için çok teşekkür ederiz.
Hoşgeldiniz.

Başbakanım,

Suriye’de savaşta mağdur olup ,Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen 10 bin öksüz ve yetim çocuk bulunmaktadır. Bunların bir kısmı kamplarda kalmaktadır.
Bu , Suriyeli öksüz ve yetim çocuklar,Türkiye’nin kendilerine sahip çıkmasını bekliyor. 
Biz bu çocuklara sahip çıkmazsak, bu çocukların bir kısmı organ mafyasının kurbanı olacak, diğer kısmı ise Mafya, İŞİD,PKK vb örgütlerin tuzağına düşerek , canlı bomba olarak bizlere geri dönecektir.
Bu çocuklara için acil olarak yetim ,öksüz yurtları yaptırılıp eğitilerek topluma kazandırılması gerekmektedir.
Avrupa Birliğinden gelen 3 milyar Euro ile Ülkemizde bulunan Suriye ve diğer ülkelerden gelen sığınmacııların; başarılı oldukları alanlarda fabrikalar açılarak ,istihdam sağlanırsa bu insanlar kimselere muhtaç olmadan yaşamlarını idame edebilirler.

Başbakanım, 

Hayatında hiç imar planı, projesi görmemiş, hiç personel idare etmemiş,şehrin estetiği hakkında hiç bir fikri olmayan, sosyal ilişkileri ve halkla ilişkileri zayıf , belediyecilikten anlamayan belediye başkanları bulunmaktadır.
, “Emret bakanım” dizisinde olduIu gibi,Belediye içersinde bulunan bürokratların yönettiği , konu mankeni gibi sadece koltukta oturan belediye başkanları mevcuttur.
Medya, halk, sivil toplum kuruluşlarının, randevu taleplerini değerlendirmeyen başkanlarımız vardır.
Sorunlar iletilmediğinden dolayı haliyle çözümlerde olmamaktadır.Bu başkanların tavırları milletvekili seçimlerini ve bir sonraki belediye seçimlerini de olumsuz etkilemektedir.

Kaymakam olmak için, Hukuk fakultesi, Siyasal Bilgiler Fakultesi veya iktisadi ve idari bilimler fakultesinden mezun olmak gerekmektedir.
Emniyet Teşkilatı'nın amir olmak için Polis Akademisi'nden mezun olmak gerekmektedir.
Peki, neden belediye başkanı olacak kişilerde herhangi bir kriter aranmıyor.
Belediye başkanı olacak kişilerde,
Şehircilik okulu mezunları arasından belediye başkanlarının seçilmesi illerimizde çeşitli kazanımlar sağlayacaktır.
Bunların başında , şehirlerimizin imarı, estetiği,halkın huzuru sağlığı, mutluluğu ön plana çıkaran, halkın yaşam kalitesini artıran vizyon sahibi başkanlarımız olacaktır.
şehirlerin imarı , estetiği, sosyal hizmetleri, vatandaş devlet ilişkilerini pekiştirerek daha iyi bir yerel hizmet anlayışı gelişecektir.
Sonuç olarak, Diyarbakır ,Cizre olayları başka ilerde yaşanmamış olacaktır.
Ülkemizde1960 yılında kurulan Devlet planlama teşkilatı sosyal ve kültürel anlamda hükümete danışmanlık yapmaktaydı.2011 yılından itibaren kalkınma bakanlığı olarak organize edildi.

Başbakanım,

Ülkemizde zaman içersinde yaşanan ve yaşanacak olan; intiharları,çok eşliliği,namus davalarını ,kan davalarını ,çocuk evliliklerini,töre cinayetlerini, kısaca toplum psikolojisini irdeleyecek,gerekirse polis ile beraber olay mahallerine giderek incelemelerde bulunacak , istatistikler hazırlayacak, analizler yapacak, sosyolog ve piskologlardan oluşan bir kuruma ihtiyaç vardır. sosyologların ,sosyal öğretmeni olmadığı; piskologların hastalıkları önleyecek tedbirler konusunda televizyon,radyo proğramları yaparak, halkı bilgilendirdikleri,eğitikleri zaman daha huzurlu ve yaşam kalitesi artmış bir toplum oluşacaktır.

ULAŞTIRMA BAKANIM,

Türkiye’nin omurgası olan Türktelekom özelleştirildi.
İlimizde, fabrikaların bulunduğu mevkiilerde, şehrin en önemli caddelerinde bakır kablolarla ve defalarca yapılmış eklerle internet ve telefon hizmeti verilmektedir.İlimizin bazı bölgelerinde 2 mbps Adsl hizmeti dahi alınamamaktadır.
Vatandaşlar defalarca şikayet hatlarını aramalarına , dilekçeler vermelerine rağmen Türktelekom cevap bile vermemektedir.
Türk Telekom özel şirket olduğu için hizmet amacıyla değil , kar amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.
Bu konuda bir an önce bakanlık olarak Türktelekom ile masaya oturarak vatandaşların sorunlarının giderilmesi gerekmektedir.

SAĞLIK BAKANIM,

Bakanım, İlimizde bulunan en büyük özel hastanesi OSM ,SGK anlaşması yapılmayarak kapanmıştır. Bu hastaneye , kayum atanarak hizmet verilmesi , ilimiz hastalarının çevre ve büyük şehirlere gitmelerini önleyecekti.Bu uygulama ile vatandaşlar cezalandırılmıştır.
Bir an önce eyyübiye mahallesinde bulunan devlet hastanemizin açılması ve şehir hastanemizin ivedi olarak bir an önce faaliyete geçmesi için bürokratik işlemlerin bir an önce yapılması gerekmektedir.
Bakanım,
Sağlık bakanlığı personel istihdamı sıkıntı çekilen yerlerde 5. ve 6. bölgeler için 4924 sözleşmeli statü geçiş için tahsis edilen kadrolar çok az bir kısmı kullanılmış olup, büyük çoğunluğu hekimlerimize verilmemektedir. 
Gelen kadrolarlardan öncelikle mecburi hizmetlilere verilmekte,geri kalanlar kura sonucu dağıtılmaktadır.
Hekimlerimizin büyük çoğunluğu haksızlığa uğramıştır.Bakanlar kurulunda yeterli kadro sayısı tahsis edilmesine rağmen, kamu hastaneler kurum başkanlığı ve maliye bakanlığı tarafından ,engelleme yapılarak ,hekimlerimizin hakkı olan 4924 sözleşmeli kadroya geçiş hakkı engellenmiş ve kadro alanlar ve kadro almayanlar arasında yaklaşık 2.5 kat maaş farkı oluşmuş ve barışçıl çalışma ortamı engellenmiştir.
İlimizde bir çok özel hastanenin SGK anlaştması iptal edilmiş ve bazı hastaneler kapatıldığı bu sıkıntılı dönemde ilimizde çalışan doktorlar tayin isteyerek gitmektedirler.
Bu şekilde vatandaşlar cezalandırılmış olup ,20 yıl öncesine dönülmüş olup , hastalar çevre il ve büyük şehirlere gitmek zorunda kalmaktadır.
Sorunun ivedi olarak bir an önce çözülmesi gerekmektedir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANIM,

Ülkemize sığınmacı olarak gelen Suriyelilerin çoğunluğu iyi derece İngilizce bilmektedir.
Malesef ,ülkemizde lise diplomasını alan bir öğrenci ,bir turist gördüğünde 2 cümle konuşamamaktadır.
Çünkü eğitim sistemimizde nefret ederek matematik vb dersleri öğretilmekte, müfredatlarda bir çok gereksiz bilgiler verilmektedir.
Hastaneye giden bir hasta istediği doktoru seçebilmektedir.
Fakat ülkesine faydalı kaliteli eğitim almış bir öğrenci yetiştirmek isteyen bir ebeveyn evinin en yakınındaki başarısız bir öğretmeni seçmek zorundadır.
Bu veli ,çocuğuna kaliteli bir eğitim aldırmak istediğinde başka bir mahallede bir daire kiralayarak 700 tl ödemekte ,bunun dışında asayişi ,trafiği düzenlemekle görevli olan polisleri nüfus müdürlüğü tarafından, bu ebeveynleri bulmak için görevlendirerek 700 tl de ikinci bir ceza ödemek zorunda bırakılmaktadır.
Halbuki herkes arzu ettiği öğretmeni seçse başarısız öğretmen öğrenci bulamayarak bu mesleği icra etmekten vazgeçecektir.
Eğitim sistemimiz gözden geçirilse Trilyonları eğitime harcasak , önce kaliteli öğretmen yetiştirebilsek, neden NASA'da bilişimde ,nükleer silah sanayiinde söz sahibi ülke durumunda olmayalım.

TURİZM BAKANIM,

Otellerde yıldız uygulaması var.
Bu yıldızlar başımızı döndürüyor.

Gitiğimiz bazı otellerde; 1 yıldızlı otele gidiyorsunuz 5 yıldızlı hizmet alıyorsunuz, lüks odalar,kibarca sizi karşılayan otel yöneticeleri ve personeli ile çok güzel hizmet alabiliyorsunuz.
5 yıldızlı otele gidiyorsunuz, odalar kirli,yüzü asık yönetici ve personell ve kötü hizmetle karşılabiliyorsunuz.
Sürekli otellerde misafir olarak kalmak zorunda çeşitli sektördeki pazarlamacı ve mümesiller var. Bu insanlar sizin açmış olduğunuz mail, web, telefon no,sms, whatsapp'a kaldıkları oteller ile ilgili olarak yıldızlar versinler. 
Bakanlık olarak bu yıldızları değerlendirip otellerin yıldızlarını tespit ederek daha güzel hizmet veren otellere kavuşabiliriz.
Şanlıurfa'mızda nemrut tahtı var ,bu konuyu bir çok defa köşeme taşımama rağmen, nemrut tahtının yolları yapılarak turizme kazandırılmadı. 
Karaali bölgemizde bulunan sıcak sularla ilgili olarak yeni tesisler açılırsa , Şanlıurfa'lı hemşerilerimi Kahramanmaraş Zeytinlik ve Bursa termallerine gitmek zorunda kalmayacaktır.
Eğitimde, Teknolojide, Turizmde, Yerel Yönetimde,Sağlıkta, İletişimde,Sosyaloglarıyla
Dünya lideri bir Türkiye dileğiyle,


YORUMLAR
  • yorum2016-04-20 15:55:51A.B.Öcal

    Tebrikler,güzel ve elzem konuları dile getirmişsiniz.İnşallah sesinizi duyar ve çözümü gerçekleştirirler

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star