Başörtüsü AKP’nin ayağına takıldı


14 Ekim 2011 Cuma 14:40
 
 
Siyaseti takip edince ne, nasıl, niçin söyleniyor ve neden yapılmıyor. Çözümsüzlük, üretiliyor anlıyorsun. Sorun çözülürse siyasiler millete karşı can alıcı hassas, konularda siyasi malzeme bulamazlar. Kadınların başının örtüsü gibi…
Meclise BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in TBMM’ye sunduğu önerge ile kadınlar başörtü ve erkeklerin kravat sorununu külliyen çözecek bir teklifti…
Verilen teklif demokratik haklar insan hakları bağlamında gerekli olan bir değişiklik önerisi olmasına rağmen, AKP ‘nin daha önce verdiği kadınların mecliste pantolon giyebilmesine yönelik teklifin, geri çekilmesini şunu açıkça gösteriyor ki AKP başörtüsü meselesinden kaçıyor.
Siyasi malzeme yapılan kadınların başörtü meselesine, AKP’li milletvekili kadınlardan ve parti tabanından hiç ses çıkmaması da manidar buluyorum. Acaba sesleri susturuluyor mu?
Demek oluyor ki bu mesele iktidar tarafından çözülmek istenmiyor. Veya başörtüsü onların sorunu değil… Siyaseten mağdur görünme meselesinden, öteye geçmeyen,  politik söylem olarak kullanılan, eril zihniyetin kadına egemenlik dayatmasından başka bir şey değildir…
Oysa verilen bu teklife AKP korkmadan cesurca destek vermeliydi.  Başbakan yurt dışı temaslarında gösterdiği cesur tavrı kendi meclisinde de göstermeliydi.
AKP bazen eski CHP gibi davranıyor.  CHP ise AKP’leşiyor. AKP bazen, MHP’den daha fazla milliyetçi olabiliyor. Böyle ekseni kaydığında, İleri demokrasiden de uzaklaşıyor.
Geriye ana muhalefet yapan tek parti BDP kalıyor. Belki böyle olması memleket için hayırlı olacak. BDP’nin yüklendiği toplumsal rol bakımında, çözüm üretmesine vesile olacaktır.  Dünyaya laik Müslüman devlet modelini, empoze eden Başbakanın meclisteki tutumunu anlayamıyorum. Tam da sırası idi zamanlama bakımından yeni anayasa çalışmaları başlamışken, BDP’nin teklifine destek verilmelidir.
Temel hak ve özgürlüklerin, başörtüsüne takılıp kalmasına göz yuman AKP’nin bu durumu tabanına nasıl anlatacağını merak ediyorum.   
 
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star