Adalet YILDIRIM

BAŞTA 4+4+4 VE DİĞER SİSTEMLERDE DEĞİŞİKLİK YOLDA…


Adalet YILDIRIM
29 Şubat 2016 Pazartesi 08:56

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre eğitim sisteminde birçok alanda ‘Köklü Değişiklikler’ yapılacak. Bu değişiklikler yaklaşık 18 milyon öğrenciyi ve tabii ki de ailelerini de yakından ilgilendiriyor. Şimdi ön görülen bu değişiklikler nelerdir isterseniz bir bakalım.

4+4+4’ten vaz geçilmesi planlanıyor;  4+4+4 sisteminde 66 aylık çocuklar yani beş buçuk yaşındaki çocuklar ders başı yapmışlardı. Çocuğu olanda olmayanda bilir, beş buçuk yaş okula başlamak için çok küçük bir yaştır. Birçok çocuk o yaşta daha doğru dürüst cümle bile kuramaz. O yaştaki çocukların fiziki ve kişilik gelişimlerin sağlıklı olabilmesi için parkta, oyun alanlarında oynamaları gerekir.

Peki, 4+4+4 sistemi değişecekse nasıl bir sistem gelecek? 4+4+4 yerine, yani dört yıl önceki sisteme tekrar dönüş olacak. Bundan sonra 4+4+4 yerine, 5+3+4 olması bekleniyor.

Eee sormazlar mı Milli Eğitim Bakanlığı’na; yahu kardeşim eski sistem iyiydi neden değiştirdin, yok kötüydü niye yine eski siteme döndün diye…

-Üniversite sınavı da değiştiriliyor, yapılması planlanan değişiklik bundan sonra bir yılda 4 defa sınav yapılacağı yönünde… Şuanda kesin bir karar yok. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) omuz omuza verip öğrenciler için gece-gündüz çalışmalarına rağmen daha kesin bir karara varamadılar. Fakat bir değişiklik kesinlikle bekleniyor. Ondan dolayı sevgili öğrenciler hazırlıklı olun. 

-Ve bir değişiklikte meslek liseleri için… Bakanlık bundan böyle meslek liselerine,ön lisans programlarına sınavsız geçişlerde kota uygulayacağını açıkladı. Gerekçe ise hep aynı: Meslek yüksek okullarında ‘kaliteyi artırmak’…

-Lise müfredatında da değişiklik yapılacak. Lise müfredatında dil ve anlatım dersleriyle Türk Edebiyatı Dersi eskiden olduğu gibi ‘Türk Dili ve Edebiyatı' olarak tek ders şeklinde verilecek.

- KPSS’de de değişiklik yapılacak.

KPSS’de yapılması beklenen değişiklerde şöyle; ‘Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) kapsamında yeni bir sınav yapılmaması durumunda sonuçlar, bir sonraki sınav sonuçları açıklamasına kadar geçerli olacak’. Sanki bu durumda her yıl KPPS yapılmayacak gibi görünüyor. Eğer öyle olursa yeni mezun olanlar veya atanamayanlar çok mağdur olacaktır.

Aslına bakarsanız bir değişiklik yok. Birçok konuda geriye dönüş var. Buda demek oluyor ki şuana kadar büyük umutlarla ve vadelerle yapılan değişiklikler başarısız olmuş. Beğenmedikleri, eleştirdikleri sisteme tekrar dönüşleri de bundan olsa gerek...

Ne diyelim; dileriz bu sefer doğru bir eğitim sistemini uygularlar. Başta bakanlık olmak üzere herkes rahat bir nefes alır. 


YORUMLAR
  • yorum2016-03-03 08:45:28zeliha

    Aslında bunlar hep gündemi değiştirmek için ve arada daha büyük yasaları genelgeleri kimsenin haberi olmadan değiştirmek için diye düşünüyorum.

  • yorum2016-03-03 08:38:19kemal

    Bence tüm sınavları kaldırsınlar AKP kendi yandaşlarını her yere doldursun olsun bitsin.

  • yorum2016-02-29 08:58:25Selim

    Yine mi? yetti artık. Eğitim sistemiyle bu kadar oynanmaz ki. Canları sıkıldıkça eğitim sisteminde değişiklik yapıyorlar. Artık gına geldi.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık