Adalet YILDIRIM

BEDAVA DİPLOMAYA SON…


Adalet YILDIRIM
10 Mart 2015 Salı 13:39

Bildiğiniz gibi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 2015 ve 2016 tarihinden sonra yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için bazı şartlar getirdi.

 

Bu şartlar nedir?

 

Neden getirildi?

 

YÖK en çok hangi bölümler üzerinde duruyor?

 

Dilerseniz bunlara bir bakalım.

 

Sevgili öğrenciler eğer ki, ortaöğretiminizi Türkiye’de tamamlamışsanız ve üniversite eğitimini de yurt dışında ’sınavsız istediğiniz bölüme kayıt hakkı’ gibi sloganla öğrenci toplamaya çalışan bir üniversitede almaya karar verdiyseniz, bundan böyle şu hususlara dikkat etmeniz gerekecek.

 

-Gitmeyi düşündüğünüz üniversite bu yıl ‘’CWTS LeidenRanking, AcademicRanking of World Universities (Shanghai) ve UniversityRankingbyAcademicPerformance (URAP)’  tarafında yapılan Dünya üniversiteleri listesinde ilk 500 giriyorsa sıkıntı yok.

 

-Eğer ki, üniversite bu listenin ilk 500’üne girmiyorsa, mezuniyet sonrası sizi bekleyen birçok tehlike var.

 

-Yukarda değindiğimiz gibi, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılından itibaren üniversite eğitimine başlayacak olan öğrencilerin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafında yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girmiş olmaları gerekiyor.

 

-Tıp okumak isteyen öğrenciler için ilk 40 bin sıralama istenecek.

 

-Hukuk okumak isteyen öğrencilerde, ilgili sınavlarda ilk 150 bin sıralaması içinde yer almaları gerekecek.

 

-Diğer bölümlerde nasıl bir yol izlenecek diyorsanız onu da açıklayalım; ÖSYM kılavuzun yer alan bölümler için; Türkiye’de bulunan bölümlere yerleşen öğrencilerin almış olduğu taban puana, denk bir puan almak lazım.

 

-ÖSYM Kılavuzunda yer almayan bölümlere ise, yani ön lisan programları için herhangi bir puan türünden 140, lisans programları içinde herhangi bir puan türünde 180 barajını aşmak şart.

 

Gelelim YÖK bu karaları neden aldıya… YÖK onu da şöyle açıklıyor:

 

‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bu öğrencilerin, o ülkenin dilini bilmeleri ve derslere devam etmeleri şartı aranmadan sadece sınavlara alındıkları derslerin bazen tercüme yoluyla, bazen de Türkiye'den getirilmiş, öğretim elemanı vasfı olmayan kişilerle sürdürüldüğü anlaşılmıştır.’

 

YÖK gerekçelerine deva ediyor ve diyor ki: 

‘Türkiye'den toplu halde götürülen, kaydettirilen bu öğrencilerin mezuniyet sonrası Tıp, Mühendislik ve Hukuk gibi bölümler başta olmak üzere çeşitli alanlarda mesleklerini icra ederken (Niteliği) düşürmemeleri için bu tarz bir karara gidiliyoruz.’

 

YÖK ilaveten; ‘Ayrıca bu konu ile ilgili vatandaşlardan çok şikayet geliyor. Ve toplumda büyük bir huzursuzluğa sebebiyet veriyor. Bu durum, kamu vicdanını derinden yaralıyor. Dolayısıyla böylesi bir karar alınması kaçınılmaz olmuştur.’

Türkiye’deki mesleklerini niteliğinin devamı için ve ‘parası’ olan iyi bölümlerde okusun, algısının çok kötü bir hal alması nedeni ile böyle bir kararın çalışkan, zeki ve gelecek vaat eden öğrenciler özerinde iyi bir etki yaratacağını düşünüyorum.

 

Hayat boyunca başarısız bir eğitim grafiği çizmiş, baba parasıyla bir şekilde lise diploması sahibi olmuş, girdiği ÖSYM sınavlarında sıfır çekmiş, ama buna rağmen üniversite diplomasını hem de öyle böyle bölümler değil Tıp, Mühendislik ve Hukuk gibi bölümlerin diplomasını isteyenler için üzücü bir durum olmuş olabilir. Ama ülkenin geri kalanı için gayet olumlu bir karar olduğun söylesek, her halde yanılmamış oluruz. 

 

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-03-15 14:49:26Ali Keskin

    Param yoktu diye ben gidemedim. Hep zenginler parası olanlar gitti. Hadi bakalım şimdi gitsinler. Şimdi eşit olduk. Gerçi zenginler özel liselerden diplomayı alıyor ama olsun en azından üniversitede eşitlendik.

  • yorum2015-03-12 07:37:29Ahmet Tutku

    Adalet hocam; Şanlıurfa'da, Diyarbakır'da Mardin'de hemen hemen her yerde Eğitim Danışmanlığı adı altında şirketler kurulmuştu. Ve Puansız Denkliği olan diploma taahhüt ediyorlardı. Halbuki durum böyle değildi. Şimdi adalet yerini buldu. Resmi açıklama yapıldı. Artık herkes eşit. Hak eden diploma alacak. Parası var diye herkes diploma alamayacak.

  • yorum2015-03-11 07:38:00Ezgi Alan

    Elinize kaleminize sağlık sayın hocam. Gerçekten insanlar yıllarca emek verip ders çalışırken, bazıları baba parasına güvenerek önce lise sonra üniversite diploması sahibi oluyordu. Bu düzenleme çok iyi oldu. Hak eden diploma alsın ve piyasada kalite düşmesin.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık