BERAAT KANDİLİ


5 Temmuz 2012 Perşembe 16:10

Hz.Aişeden rivayetle peygamber efendimizin bir geceye veya ana tahsis ettiği bir ibadeti yoktu.Çünkü o, her halinde,her tavrında kulluğun zirvesinde müstesna bir insandı. Geçmiş ve geleceğinin mağfiret müjdesini Fetih suresinden aldığı halde ayakları şişinceye kadar geceler boyu ibadetin en ince esrarına ulaşması “şükreden bir kul olmayayım mı?”şuuruna dönüşmüştü o büyük nebinin dünyasında.

Her müminin berat şuuru taşıması gerekir. Berat şuuru Allah'tan başkasına kul, köle olmama azim ve iradesi taşır. Hırsın, bencilliğin, aldatıcı ve geçici zevklerin, ihtirasların, kibrin, gururun esaretinden kurtulmaktır. Bütün kötülüklerden, şerlerden, masiyet ortamlarından, hıyanetten, zulümden hicret etmektir. Beraata mazhar olmak için ilk önce kendi kalbimizi ona ağırlık teşkil eden hususlardan arındırarak günahlardan uzaklaşmamız gerekir.

İslam dünyasının zulümlerin, savaşların, çatışmaların, insan hakları ihlallerin, cinayetlerin, terör ve şiddetin, ekonomik sıkıntıların, fakirliğin, cehaletin, geri kalmışlığın yaşandığı zorlu bir süreçten geçtiği dönemde, insanlığın İslami değerlere çok ihtiyacı var. Kan, zulüm, haksızlıklar, adaletsizlikler, cana kıymalar, savaşların ortadan kalması ve insanlığın huzura kavuşması için İslamın Beraat değerlerinin dalga dalga bütün insanlığa ulaştırılmasına ciddi ihtiyaç var. Bunu tahakkuk ettirenler ise berat şuuruna nail olanlardır.

Berat Gecesi'nin, ramazana tertemiz girme, kalbi diriltme gecesi olduğu hesaplanarak bu gecenin bir arınma fırsatına dönüştürülerek ihsan şuuruyla eda edilmesi gerekmektedir.

Öyleyse gelin bu akşam farklı bir kandili idrak edelim. Eşimiz ve çocuklarımız ve beşeriyet arasındaki muhabbet kandili yakalım. Aramızdaki sevgi ve merhamet ateşini tutuşturalım. Çocuklarımız günü ve geceyi neşeyle geçirsin. Beraat kandilinde babasının yüzünde hoşgörü ve nezaket okusun. Annesinin gözlerinden şefkat ve re’fet görsün. “Dile benden ne dilersen..” rahmet müjdesi insanlığa anlatılsın.

Bizi her hatamıza rağmen bağışlayan Rabbimizin Kelb kabilesinin koyunlarının kılları kadar bile olsa bağışlayan rahmet ve kereminin manevi atmosferine girelim.Kusurlarımız ve isyanlarımız, günahlarımız ve gafletlerimiz ortadayken, bize değer veren rabbimiz, bize el üstünde,baş üstünde tutacaklarımızı hatırlatıyor bu gece.

Hz.Muhamed’in şu sözü sanırım her şeyi özetliyor;Kunu minellezine yedumune alel ibadeti vela tekunu minellezine yetrukuneha.(ibadete devam edenlerden olun,(arasıra eda edip)terkedenlerden olmayın.
Son söz Hicr suresinin son ayetiyle olsun:Ölüm gelinceye kadar rabbine ibadet et…
Bu şuurla hepinizin gecesini ve ona tabi gündüzünü tebrik ve tes’id eder alem-i islamın necat ve kurtuluşuna,alem-i insaniyetin de hidayetle buluşmasına vesile olmasını Cenab-ı

Erhamürrahimden ümit,niyaz,rica ve tazarru ederim.vesselam…YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star