Biji Bavê Şivan (YAŞA ŞİVAN’IN BABASI) Hiç Bir Sorunumuz Yok.


28 Nisan 2011 Perşembe 20:17
Sayın Devlet Bakanı Faruk ÇELİK Urfa’da gezilerini sürdürürken dikkatlerden kaçmayan bir durumu söz konusuydu, Halen KCK davasından Tutuklu bulunan Viranşehir ve Suruç Belediye Başkanları Leyla GÜVEN ve Ethem ŞAHİN’nin Yerlerine Vekillerini ziyaret etmek durumunda kalmasıydı. Suruç ilçesini ziyaret eden Bakan Bey, Valimiz ile beraber BDP’li belediyeyi ziyaret eder, burada belediye başkan vekili Mehmet ÖZKAN ve Yardımcılarınca Karşılanır, Belediyeyi ilk ziyaret eden bakan olması sebebiyle, memnuniyetle beraber sıkı bir sohbet ile güncel konular, bölge sorunları tartışıyor, dilek ve temenniler sıralanıyordu. Birkaç gün sonrasında aynı tabloyu Viranşehir ilçesinde görmekteyiz. Yine ilçeye ziyaretler ve seçim bürolarının açılması, STK Temsilcileri ile toplantılar, BDP’li Viranşehir belediyesinin ziyaret edilmesi, Başkan Vekili Mehmet Sinan BURUN ile aralarında geçen diyalogların önemine vurgu… Esasında olması gereken ve gecikmiş doğru bir ziyaret olarak görmek lazım, Sayın bakan’ın ifadeleri oldukça ılıman bir havada geçmektedir. Konuşmalarında "Demokratik olgunluk bir süreç işi. Hiçbir zaman şunu görmezlikten gelmeyelim, 1990'ların, 2000'in Türkiye'siyle bugünkü Türkiye bir değil. Türkiye bugün konuşuyor, meselelerini tartışıyor. Sert de tartışsak, yumuşak da tartışsak konuşabiliyoruz" demektedir.


Aslında Urfa’da siyasettin nabzının benim baktığım pencereden atmıyor. Hele hele Söz konusu Tarihi dokusu ile hayranlık uyandıran gümrük hanın o mistik havasında Kahveci Salih Ustanın Demli Çayları ile Kendilerinden geçen, Tabakalarından çıkardıkları tütünleri Sarıp keyifle tüttüren Urfalı, sohbetlerinde siyaset ve Genel seçimlere olan ilgisini açıkça belli ettirmektedir.


hayırrrrrrrrrr Efendi öyle değildir diyor birisi sözün başında… Bir ara İbrahim AYHAN’ın Uğradığı haksızlığı dile getiriyor ancak asıl ağır basan Şivan PERWER’in babasına yapılan ziyaretti. Amca Bağırırcasına “ Kimseler bunlara kanmaz Kardeşim “ diyordu, bense Sukutla dinliyorum. “ Bana ne sizin Şivan PERWER’in babasını ziyaretinizden, Bunun şivan Sevgi olduğundan emin misiniz? Laflarını bir bir sıralıyordu amca, “ Bu ziyaretin size cazip gelen yanı nedir? Sadece şivan’ın babası olması mıdır? “ Amca haklıydı, Bana göre de burada farklı bir şeyler vardı. Kürt sorunun Yoğun bir Duygu Seline Dönüştüğünü bilip, bu ortamda alan mücadelesini nasıl kapa bilirimin büyük kavgası vardı. Eğer Bu ülkede doğruluk aranıyorsa burada bana şiwanı sürgüne gönderen koşulların, Sebeplerin, Davasının ve o dönemin hesabını, sorumlularını bulunup yargılandığını çıkarırsınız. Bana BDP’li belediyeleri ziyaret edip kamuoyuna “HEPİMİZ BİRİZ, HİÇ BİR FARKIMIZ YOK ” mesajı verileceğine, O belediye başkanlarının uğradığı adaletsizliğe ve 22. kez ertelenen, Kürtçenin modern dönem inkârının yaşandığı ağır ceza mahkemelerine en azında bir sitem mesajı verebilinirdi. Ama unutmadım Yargı bağımsızdır tabi.


BDP’ce kurulan çadırların yerlerinden sökülüp atıldığı, Polis’in orantısız güç kullanarak baskınlar düzenlendiği Sivil itaatsizlik eylemlerinde, Bölgede her gün Operasyonlarda evlatlarını kaybeden ailelerin Acısını, ızdırabını kim izah edebilir.

Urfalı buna kanmaz, Kardeşliğin tesis edilmesi isteniyorsa bu ülkede bir ekmeği ortadan ikiye bölmelisiniz, yoksa ağabeylik yapıp ekmek artıkları ile kimsenin sevgisini ve bağlayıcılığını sağlayamazsınız.

BIJI BAVÊ ŞİVAN (YAŞA ŞİVAN’IN BABASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık