Bilinçaltımız Faşist


24 Ekim 2011 Pazartesi 21:30
24 Ekim 2011 Van'da meydana gelen depremin ardından Habertürk özel deprem yayınında gelişmeleri canlı yayında aktaran sunucu Duygu Canbaş'ın deprem gafı programa damgasını vurdu. Sunucu Duygu Canbaş " Deprem her ne kadar Van'da da olsa hepimiz üzüldük" dedi. Habertürk spikerinin canlı yayında sarf ettiği gaf sonrası tepkilere neden olurken, Habertürk'e çok sayıda tepki maili ve telefonu geldi. Bu tepkinin ardından rejinin uyarısıyla karşılaşan Duygu Canbaş açıklama yapmak zorunda kaldı. Duygu Canbaş sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade ederek " Sözlerim yanlış anladıysa tüm izleyicilerden özür dilerim" açıklaması yapmak zorunda kaldı.
Duygu CANBAŞ’ın yaptığı gafla yani dil sürçmesi değil, zihniyetin arka planında gizli olanı söylemiştir. Demek ki zihin dünyasında Van ötekidir. Ötekileştiren zihniyet buna rağmen üzüldüğü söyleyerek, vahim bir duruma düşüyor. 
Müge Anlı’nın ifadeleri ise dehşet verici, Canlı yayında kurduğu cümlelerle büyük tepki çeken Müge Anlı ‘Herkes haddini bilecek. Yeri geldiğimi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksın sonra yardım isteyeceksin. O polisler hemen yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın’ ifadelerini kullandı. Yunan atasözü " Kullandığımız kelimeler bizi anlatır " der. 
Canlı yayında yapılan bu gafların nedeni yıllarca devlet hegemonyasının dayattığı zihniyetin yansımasıdır.   Katıldığım çeşitli etkinliklerde batıda yaşayan bazı vatandaşlarımızın bazılarında Önyargılarla eleştirilen geri kalmış doğunun faturasını Kürt’lere buralarda yaşayan halklara mal eden,  ödediğimiz vergiler size harcanıyor diye tepki gösteren kesimler var.  Toplumsal bilinçaltımızın ne kadar kirli ve faşist olduğunu açıkça gösteriyor. 
1999 Gölcük depremi ve sonraki yıllarda Yunanistan’daki depremde iki ülke arasında kaynaşma yaşanmıştı.  Ülkemizin de iç kaynaşmaya ihtiyacı var kötü günler yaşıyoruz. Yaşadığımız içimizin kan ağladığı bu kötü günler güzel günlerin başlangıcı olsun…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star