Mustafa GÜNEŞ

BİR KİTAP: CİMRİ PALYAÇO


Mustafa GÜNEŞ
17 Ocak 2014 Cuma 05:05

Bu çirkef politik gündemin hay huyu arasında gelecek için umut veren Urfalı genç bir yazarın ilk kitabını okudum:

Kitabın Adı   :CİMRİ PALYAÇO

Türü           :ROMAN

Yazarı         :HALİL ANLI.

 

Konusu:

Haci; lise çağında, yetim, Urfa’da annesiyle yaşayan, Kürt bir ailenin tek çocuğudur. Anası doğru dürüst Türkçe bilmemektedir.

Sorumsuz, haylaz, okulu asmış, arada bir eve uğrayan, annesine sürekli endişe içinde yol gözleten, lümpen çevrelere takılıp her seferinde başını derde sokan; ama öbür yanı romantik, duygusal, geniş bir hayal dünyası olan delikanlı Haci, kendi üzerine kapamış bu muhafazakar toplumda ergenlik çağının aşkını aramaktadır.

Bir gün gene başını derde soktuğu lümpen serserilerden saklanmaya çalışırken, onların uğramayacağını düşündüğü ”Urfa Kültür Binası”na girer.     Tiyatro salonu boştur. Fakat zayıf, çelimsiz, makyajsız, şark çıbanlı bir genç kız tek başına sahnede prova yapmaktadır.

Kız onu salonda fark edince önce ürker, sonra azarlayıp kovar.

Bizimki biraz diklense de sonunda utanıp dışarı çıkar. Ama olan olmuş ve adını bilmediği kıza, karasevdalı âşık olmuştur.

Kızın adını bilmediği için ona Cimri adını koyar. Çünkü aşkı, hal ve hareketleriyle ona hiç de cömert davranmamıştır.

O güne kadar hayal dünyasında romantik, amaçsız ve sorumsuzca dolanan biri, sonunda bu anlamsız hayatın böyle bir aşk boşluğundan kaynaklandığını düşünür ve tüm enerjisini Cimri’yi arayıp bulmaya yöneltir.

BABA DOSTU HAFIZ…

Bir de baba dostu Hafız Amcası vardır. Haci’ye sahip çıkarak onu oda olarak kullandıkları derneklerinde yanına alır.

Roman bu çatı üzerinde Haci’nin kendi geçmişi, geleceği ve yaşadıklarını anlatmayla sürer.

Kapalı ve muhafazakâr, hatta bağnaz bir toplumda, çevresinde olup bitenlerden haberdar, sosyal açmazları görüp hisseden, umutsuz ve bir türlü çıkış yolu bulamayan bir “Kürt Genci”nin derinlikli duygusal analizlerini hafif “kara mizah” içerikli cümlelerle iç buran bir anlatımını okuyorsunuz.

“Kürt Genci” vurgusunu bilerek yaptım. Çünkü Haci, bir yanıyla her tarafından testosteron taşan; diğer yanı “Kürt Yaşam Kültürü”yle dolu, Kürtlüğünden haberdar bir delikanlı.

Onun için de bir kentten ziyade, “baskıcı kasaba yaşam tarzı’nın egemen olduğu Kürt-Türk karışımı, ama özünde İslam muhafazakârlığı yüklü bir topluma uyum sağlamada sürekli bu iki açmazın içindedir.

UMUT VADEDEN BİR YAZAR

Halil Anlı, genç ve yaşının üzerinde bilgi birikimi olan bir yazar. Kitap ilk denemesi olduğundan elbette bir takım anlatım ve kurgu noksanlarının olması doğaldır.

Mesela kitapta çok sık vurgulanan“Göreler” ve “Gibiler” diye adlandırdığı kesimlerin sosyal ve etimolojik kökenleri yeterince açıklanmamış. Gerçi okuma sırasında bir şeyler anlıyorsunuz. Ama gene de muğlâk kalıyorlar.

Bu tür basit noksanlar dışında, esas olarak çok güçlü bir roman kurgusu kabiliyeti var.

İlk kitabı olmasına rağmen, ilk birkaç sayfadan sonra sizi kaptırıp kendini okutmasını bilmiş.

Hele kimi bölümlerdeki ruhsal analizleri bana Balzac, Stendhal veya Sabahattin Ali’yi okuduğumu hissettirdi.

((Özellikle Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna”sındaki anlatımı hatırladım.))

Abarttığımı düşünebilirsiniz. Ama Okurken bu yazarları çağrıştırdığına göre zihnimde bir paralellik kurdurmayı becermiş demektir.

Diğer yandan da böylesine kendi üzerine kapanmış, muhafazakârlığın adeta mührünü bastığı Urfa’dan böyle değerlerin yetişmesi, başka gençler hakkında da umutlanmamıza destek veriyor.

Halil Anlı’nın romanını okumanızı ve dünyasında hepimizden birer parça bulunan Haci’nin umutsuzluğunu, karamsarlığını, hayal kırıklıklarını; böylesine kapalı bir ortamda yaşayan toy bir gencin/gençlerin bu açmaz ve hayal kırıklıkları içinde pişmesini paylaşmanızı tavsiye ediyorum.

Okuyunca, yazarın bu ilk kitabının buz dağının görünen ucu olduğunu, derununda bu kitaptan daha önemli, daha olgun ve güçlü eserler yazacak kabiliyetini hissedeceğinizden eminim.

Halil çok okunan, tanınan ve Urfa’nın müzik ve yemekle tanınmış unvanına bir de edebiyat ve entelektüeller şehri unvanını başlatacak bir yazar olacak.

Onu tebrik ediyor, yeni eserlerini bekliyoruz.

 

15.1.2014

Mustafa Güneş/URFA

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık