Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Mustafa GÜNEŞ

BİR KÜRT HALK HİKÂYESİ: KIRIK KAFALI ADAM.


Mustafa GÜNEŞ
14 Haziran 2013 Cuma 12:36

Çocukluğumda dedem anlatmıştı. Çocuk aklımla o zaman pek anlamamıştım. Ancak ülkeyi sarmış  “Gezi Parkı” eylemleri bana hikâyeyi yeniden hatırlattı. Paylaşmak istedim.

Olay, trenin toplum hayatına yeni girdiği dönmelerde geçmiş.

O zaman Kürdistan’dan İstanbul’a tren yolculuğu en az 5-6 gün sürermiş. Tabi yolculuk süresince aynı kompartımanda kalan yolcular arkadaş olur, beraber yer içer, azıklarını paylaşırlarmış.

Gene böyle bir yol arkadaşlığında iki yoldaş tanışıp  arkadaş olmuş ve o uzun yolculuktan sonra nihayet İstanbul’a varmışlar.

Yolculuk boyunca iyice kirlenmiş, saç sakalları birbirine karışmış, perişan ve yorgun halde trenden inmişler. Artık herkes yoluna ve gideceği yere gitmek üzere ayrılacakken birisi:

-Yahu kardeş, bu berbat halde gideceğimiz yere gidemeyiz. En iyisi gel önce berbere gidip tıraş olalım, sonra da hamama gidip yıkandıktan sonra helalleşelim, demiş

Ötekinin de aklına yatınca, işe koyulmuşlar.

O zamanki tıraş biçimini eskiler ve ilgilenenler bilir. Mahrumiyet, berberlerin her zaman bulunmaması; bit, pire salgını ve temizlik imkânının fazla elverişli olmaması gibi nedenlerle hazır berber bulmuşken kafalarını sıfır numara ile tıraş ederlerdi, insanlar…

Berberde kafaları sıfır numara ile vurulunca, birinin kafasının her yeri sayılmayacak kadar kırık ve yarık izleriyle dolu; diğerinin kafası ise anasından doğduğu gibi halen pırıl pırıl ve tek çizik dahi yokmuş.

Kafası kırıksız ve sağlam olan, kırık kafalı arkadaşına gülerek;

-Yahu kardaş, bu kafanın hali ne böyle? Bu nasıl iştir? Kafanda hiç sağlam yer kalmamış. Kim bilir ne kadar dövmüşler seni ki kafan böyle olmuş? Bak benimkinde tek çizik yok. Demiş.

Öteki;

-Haklısın kardaş, kendimi bildiğimden beri kafamı kırarlardı. Kafanı yorma. Biz vakit yitirmeden hamamımıza gidelim ki varacağımız yere zamanında gidelim.

İş saatine denk gelmiş olacak ki, hamamda ikisinden başka da kimse yokmuş. Hamama girer, soyunup bir kurnanın başına otururlar. Her şey yolunda ve bir kaç tas su döküp yumuşamaya çalışırlarken, kafası kırık olan, birden bire ayağa kalkıp hiddetle;

-Bu kurnanın başından kalk. Bu kurnada yalnız ben yıkanacağım! Der. Öteki şaşkın;

-N’oldu kardaş ben ne yaptım ki böyle kızdın?

-Bir şey yapmadın. Yıkanma biçimini sevmedim! Seni bu kurnanın başında istemiyorum, çok konuşmadan çek git, demiş.

Öteki şaşkın, ne olduğunu anlamadan, ama gayet yumuşak bir tavırla;

-Kızma kardaş. Canın sağ olsun, ben de yandaki kurnaya geçerim, deyip tasını alarak yan kurnaya geçmiş.

Bir iki tas dökünmüşler ki, kırık kafalı olan yeniden yanına gelip başına dikilmiş ve çok kızgın bir sesle;

-O kurnayı sevmedim! Bu kurnada yıkanmak istiyorum. Sen başka kurnaya geç! Diye kararlı bir sesle bağırmış.

Sağlam kafalı olanı;

-Yahu kardaş ne yaptım ben sana? Niye böyle davranıyorsun? Hani biz arkadaştık?

-Arkadaş markadaş anlamam! Üstelik bir şey de yapmadın. Ama benim canım böyle istiyor. Bu kurnada yıkanacağım. Kalk buradan!

Öteki şaşkın ama karşıdakinin kararlı tavrı karşısında tek kelime itiraz etmeden kalkıp biraz ötedeki kurnaya geçmiş.

Birkaç tas su dökünmüşler ki, beriki tekrar gelip başına dikilmiş. Böyle böyle hamamda ne kadar kurna varsa dolaştırmış. Ama sağlam kafalı olan her seferinde hiç itiraz etmeden kurnadan kurnaya geçmiş ve artık hamamın çıkış kapısının yanına kadar gelmişler.

Bizimki en son;

-Ulan senin bu hamamda yıkanmanı istemiyorum. Hamamdan çıkacaksın.

-Yahu etme kardaş. Bırak bari bir sabunlanıp sonra çıkayım.

-Sabun falan anlamam. Kafamı kızdırma çıkacaksın hamamdan! Yoksa keyfin bilir!

Adam bakmış durum ciddi ve kötü, hiç ses etmeden;

-Peki, kardaş, yeter ki kızma. Ben de çıkarım. Ya sabur ya Allah! Deyip hamamdan çıkmış. Tam ara yerde iken bizim kırık kafalı peşinden çıkmış ve kolundan tutarak:

-İşte, demiş. Sen böyle ödlek, gözü yassı, her hakarete katlanan onursuz biri olduğun için kafan hiç kırılmamış. Ben, bana yapılan haksızlıkları kabullenmediğim için, elimden hiçbir şey gelmese bile kafamı kırdırır, gene katlanmazdım! Anladın mı? Hadi şimdi gel yıkan.

BAŞBAKANA KISSADAN HİSSE

Evet. İlla da “kışlayı yapacağım!”diye tutturan Sayın Başbakan. Günlerdir ayakta olan bu insanlar, sizin adım adım diktaya gidişinize ve yıllardır yaptığınız hakaretlere katlanmaktansa, gaz yiyip coplanarak kafalarını kırdırıyorlar.

Dikkat edin kırdırmaya daha çok alışmasınlar.

14.6.2013

Mustafa Güneş /URFA

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık