Mustafa GÜNEŞ

BİR ROMAN: HALİL ANLI/ SESSİZ SÜRGÜN (*)


Mustafa GÜNEŞ
8 Aralık 2014 Pazartesi 04:33

BİR ROMAN: HALİL ANLI/ SESSİZ SÜRGÜN (*)

Roman yazarı Halil Anlı, Urfalı.

Bu köşede daha önce ilk kitabı “Cimri Palyaço” hakkında bir yazı yazmıştık.

Geçtiğimiz günlerde “Sessiz Sürgün” adlı ikinci kitabı yayımlandı.300 sayfalık kapsamlı bir eser.

Kitap, her ikisi de destansı bir tarzla anlatılmış iki konu ve kol üzerinden, iç içe geçmiş olarak kurgulanmış.

Konunun biri, Urfa’daki Kürt “dengbejlerin” yaşamlarını, ilişkilerini, onlara o “stran” ve “kilam”ları söyleten ilham kaynaklarını, özlerindeki aşk ateşini, çözümsüz aşklarını, iyi dengbejleri, kötü ve hain dengbejleri ve kadın dengbejleri anlatıp okura tanıtıyor.

İkinci tema ise Hz İbrahim’i, Nemrut’u, İbrahim’in put ustası babası Azer’i, Ateşi, suyu, topal dişi sineği, putları, velhasıl İbrahim Efsanesi’nin tüm unsurlarını anlatıyor.

Ancak her iki konu, bildiğimiz klasik anlatım dışında, bir birine karıştırılıp kurgulanarak efsanevi ve şiirsel bir tarzda anlatılıp işlenmiş.

Kitapta her unsur kişileştirilmiş, her unsur kendini anlatıyor.

Anlayacağınız ateş, su, put, sinek, Nemrut, Nemrut’un kafasına tokmağı vuran hizmetkârı, vb. hepsi ayrı ayrı kendini, ne yaptığını, neler düşündüğünü doyulmaz bir akıcılık ve destansı ifadelerle anlatıyor

Diğer taraftan büyük ve ünlü “Şairli Dengbej” (romandaki bir lakabı da Başkan) ,  kötü niyetli ve kıskanç dengbej, Başkan’ın yüreğindeki ateşe sürekli olumsuzluk odunları atan aşkı kadın dengbej F, can dostu Kahveci Hasso, ve huzurlarında “kilam” söyledikleri ağır, edepli, yol ve erkan sahibi cemaatler, ağalar, beyler… Bunların hepsi gene hayranlık veren edebi, destansı ve akıcı bir dille uzun uzun kendini anlatılmış

Romanın esas kahramanı Başkan -biraz da mensup olduğu sınıfın toplumsal dışlanmışlığı yanında- özünde de üstün dengbejlik yeteneğine rağmen, hayattan hep darbe yemiş, giriştiği her işte kaderi gibi peşini bırakmamış başarısızlığıyla, çözümsüz, çaresiz, yılgın ve bir türlü selamete erememiş biridir.

Buna rağmen kahramanımız başına gelen bütün trajik durumlardan kimseyi suçlamayıp uğursuzluğun ve kabahatin hepsini kendinde buluyor.

Bir mecliste görüp âşık olduğu kadın dengbej yi de bir türlü saf ve derin aşkına inandıramamış ve o ateşle tükenme noktasına gelmiş, harap olmuş biridir.

Tabi anlayacağınız gibi yazar benim anlattığım gibi anlatmıyor. Öyle bir efsane ve destanla anlatıyor ki okurun da içini Başkan’la beraber yakıyor.

 GÜÇLÜ BİR KALEM HALİL

Kendimi bildim bileli okuyan biriyim. Dünya klasiklerinden tutun, Türkiye’nin de klasik ve en ünlü yazarların hemen hepsinin epeyce romanlarını okumuşumdur. Halil Anlı’yı Türkiyeli romancılarla karşılaştırdığımda kurgusu, anlatım gücü ve tarzı bana, Yaşar Kemal’in “Ağrı Dağı efsanesi”,  ”Yer Demir Gök Bakır” kitaplarıyla Kürt Yazar Mehmet Uzun’un “Havara Dicle’ye” (Dicle’nin Yakarışı) romanını ve o romandaki Dengbej “Broyê Dırêj”i hatırlattı.

   Kısaca, zihnimde büyük ustayı çağrıştırdı. Ya da  “Kalemi, hiç de Büyük Usta Yaşar Kemal’den geri kalır değildir,”desem abartmış olmam.

Kitabın içeriğindeki güzelliğe karşılık, ne yazık ki baskı özensizliği ve uzun paragraflar daha fazla tat almayı gölgeliyor.Umarız yayın evi ikinci baskıda punto ve paragraf sorununu çözmüş olur.

Ancak buna rağmen başlandığı zaman sizi kendine bağlayarak alıp götürüyor. Her kahramanın trajedisini onunla birlikte hissedip yaşıyorsunuz.

Sonuç olarak, yeni yetişen bu genç yazarı okuyun ki daha olgun kitaplar yazması için şevk alsın, derim.

 

(*)SESSİZ SÜRGÜN/HALİL ANLI

    SONKİTAP YAYINLARI 2014/İST

 

8.12.2014

Mustafa Güneş/URFA

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık