Misafir Yazar

Bizim Kahvehane ve CHP’li Kürtler!..


Misafir Yazar
3 Nisan 2013 Çarşamba 19:00

Baharla birlikte, dünyanın ısısı yavaş yavaş artıyor, dünyanın ısısıyla birlikte, bölgemizde 30 yıldan sonra tutsak güvercinler güneşin ve barışın ısısıyla kanat çırpmaya başladı. Barış görüşmeleri önümüzdeki dönemde yapılacak yerel seçim hazırlıkları, bölgenin nabzını hareketlendirmeye başladı.


Baharı sevdiğim için genelde yıllık izinlerimi baharda kullanırım. Bahar ayları doğanın en cömert olduğu aylardır. Çiçeklerin ve böceklerin hareketliliğini izlemek, çınar ağaçlarının yaprak açışını izlemek güzel bir duygudur.


Barış rüzgârlarının esmeye başladığı bu günlerde doğayı izlerken insanın içine huzur ve güven doluyor.


Hepimizin dileği başımızı yastığa koyduğumuzda insana yakışır bir uyku çekmektir. Huzurlu bir uyku ve güneşi olağan sıcaklığıyla selamlamak, ancak çatışmasız bir ortam ve barışın hâkimiyetiyle mümkün olur. Her duyarlı insan yaşanan çatışma ve huzursuzluk ortamından rahatsız olur, gecesi gündüze, gündüzü geceye karışır.


Yıllık izinde olduğum için kahvehaneye, daha geç geliyorum. Geldiğimde çevremdeki sohbetin ana konusu günlük gelişmeler ve siyasi konular oluyor.


Karşı masada oturan Emekli Ömer ağabey, kafasını okuduğu gazeteden kaldırarak selam verip şu soruyu soruyor:” Sen gazetecisin bilirsin bu barış işi bu sefer tamam gibi ne dersin?”


Ömer ağabey’e dönerek şöyle dedim; Sana basit bir örnek vereyim, yıllardır Siverek’te yaşıyoruz, çok uzun süren kan davalarını gördük, ekonomik ve sosyal olarak birçok aile mağdur oldu, insanlar öldü, bir kısmı da cezaevlerinde ömürlerini çürüttü, bu kan davalarının kazananını gördüğün oldu mu?


Verdiğim örnek belki basit geldi fakat gerçek şu ki savaşanın kazananı olmaz, hele uzay çağını yaşadığımız bu dönemde insanların barış içinde birlikte yaşamaktan başka şansları yok. Buna rağmen elbet kandan ve ölümlerden beslenenler sürekli çatışmaların yaşanmasını isteyenler olur. Bu zatlar barışa kanat çırpmaya çalışan güvercinleri kanatlarından vurmaya çalışacaklar, toplumun büyük bir kesimi kendisini barış güvercinlerinin kanatlarına siper ederlerse barış neden olmasın!..


Yıllarca devlete hizmet vermiş, Ömer ağabey bir zamanlar CHP’liydi. Bölgedeki birçok insan gibi oda CHP’den umudunu kesmiş. Ülkede yaşanan çözüm süreci ve barış aşamasında Ömer Ağabey’e göre eski partisi sınıfta kalmış. Ömer ağabey; “CHP’nin bu güne kadar yaşanan Kürt sorununa duyarsız kalmasına bir anlam veremediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü” Ya kardeşim ben MHP’yi anlıyorum, adamlar bu güne kadar Kürt ve buna bağlı bir sorunun olmadığını Türkiye’de Türklerden başka kimsenin yaşamadığını söyleyip çözüm sürecine karşı olduklarını anlıyorum da, yıllarca kendisine sol diye, işçi sınıfının yanındayım diyen, partisinde onlarca Kürt Milletvekili bulunmasına rağmen, çözüm sürecine bırak katkı sunmayı, Genel Başkan ve bazı Milletvekillerinin söylemleri adeta barışa karşı olduklarını gösteriyor”


Ömer Ağabey CHP’nin Barış sürecine katkı sunarak, bölgede siyaset yapan CHP’li politikacılara şans vereceği gibi kendi partisinin Kürt oylarına talip olma hakkını kendisinde bulacağını, ancak CHP bölgede tersi bir politika sürdürdüğü için korkarım ki artık bölgede politika yapamayacağı duruma geleceğini belirtti.


Ömer Ağabeyimize hak vermemek mümkün değil, yıllardır bölgeyi izliyoruz, bölge sorununa duyarlılık göstermeyen sorunun çözümü adına proje üretmeyen siyasi partiler, zamanla dondurma misali erimeye başladılar. CHP bu güne kadar eğer bölgede çok azda olsa Belediye Başkanı, Milletvekili çıkarabilmişse, bu güne kadar kendisini solcu olarak lanse etmeyi başarmış olmasından ve birde bölgede aday gösterilenlerin halk tarafından benimsenmelerine borçludur.


Barış sürecine destek vermeyen tüm siyasi partiler olduğu gibi, başta Cumhuriyet Halk Partisi bölgede giderek oy kaybı yaşayacak, külahın üzerinde kalan son dondurma parçası da çözümsüzlüğün kurbanı olup tamamen eriyecek.


Bölgede CHP adına siyaset yapan Kürt politikacıların, sonu ya istifa etmeleri olacak, ya da çözüm sürecinin bir parçası olup partilerine ters düşeceklerdir, partilerine ters düştükleri için CHP kendi içinde Kürt siyasetçilerini tasfiye edecek.


Benim tavsiyem Kürt bölgesinde bulunan CHP İl Başkanları bir araya gelerek partilerine karşı ihraç olma dâhil tüm olumsuzlukları göze alarak barış sürecine katkı sunma adına ortak bir barış bildirisi yayımlayıp kamuoyu ve tarih önünde siyasetçi olarak görevlerini yapmalıdırlar.


Bu olmazsa siyasete bizim CHP’li Kürtlerin işi çok zor!..

 

Şükrü Dolaş - Siverek


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star