Adalet YILDIRIM

BÖYLE EĞİTİM SİSTEMİ OLUR MU?


Adalet YILDIRIM
1 Haziran 2015 Pazartesi 20:00

Her seçimde ilk vaatler arasında eğitim yer alır. 7 Haziran’daki genel seçime doğru giderken gelenek değişmedi ve yine seçim meydanlarında liderlerin dilinden düşürmediği ilk madde eğitim oldu.

13 yıldan bu yana iktidarda olan AK Parti, seçim meydanlarında eğitimde çağ atladıklarını iddia ederek okul sayısından dersliğe, ücretsiz kitaptan tablete, 30 kişilik sınıflardan harçların kaldırılmasına kadar birçok konuda iş yaptıklarını öne sürerek övünüyor.

Muhalefet partileri ise, AK Parti’nin tam tersini iddia ederek eğitimin yaz-boz tahtasına dönüştüğünü, eğitimde istikrarın kalmadığını, eğitimin anaokulundan üniversiteye kadar paralı hale getirildiğini, okul yerlerinin ve işlevlerinin günü birlik değişikliğe uğradığını belirterek, ne okul, ne derslik ne öğretmen sayısının yeterli olduğunu ileri sürüyorlar.

Eğitim uzmanı olarak bu konuda benimde bazı tespitlerim bulunuyor elbette ki...

Mesela; devlet okullarında değil 30 kişilik, neredeyse 40 kişilik sınıf bulmak bile imkansız.

Mesela; bir binada hem İmam Hatip’in ortaokulu kısmı, hem İmam Hatip’in Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi kısmı, hem de Karma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunuyor. İnanmayanlar Batman’ın Beşiri ilçesine giderek görebilirler.

Mesela; öğretmen yokluğundan özellikle ilçelerde birçok ders boş geçerken, binlerce atanamayan öğretmen bulunması.

Mesela; dershaneler bahane edilerek, eğitimin hızla paralıya dönüşmesi.

Mesela; kıyafet serbestliği getirilmesi ile öğrencilerin bunu olduğundan fazla abartması.

Mesela; son yıllarda öğreten-öğrenci-veli üçgeninde yaşanan olaylar.

Mesela; son yıllarda geleceğimizi şekillendiren öğretmenlerin mutsuzluğu nedeniyle başka mesleklere kaymak için üniversite öğrenimi görmeleri.

Mesela; siyasi ve sendikal nedenlerle öğretmenler ve idareciler arasında görüş ayrılıklarının derinleşmesi.

Mesela; madde kullanımının okullarda yoğunlaşması ve yaş sınırının sürekli düşmesi.

Mesela; birçok lisede ikili öğretimin halen devam etmesi gibi birçok maddeyi sıralayabiliriz.

Demokrasinin gereği önümüzde bir seçim var. Siyasi partiler kazanmak için canla başla çalışıyorlar. Bu doğru ve olması gerekende bu… Ama eğitimdeki gidişatı hiçte iç acıcı değil. Eğer böyle devam ederse, birkaç yıla kalmaz eğitim sistemi her açıdan çökebilir. Siyasilere duyurulur.    


YORUMLAR
  • yorum2015-06-04 13:30:44hasan akkara

    Urfa da ve Türkiye de Eğitimden umudumuzu yitirdik. Yazıklar olsun Milli Eğitim Teşkilatına.

  • yorum2015-06-02 17:28:18Aslı Candan

    Allah Aşkına bunlar neyi doğru yaptılar ki, el attıkları her alan battı. Ama tabi bunların yandaş medyası var ya her şeyi güllük gülistanlık gösteriyorlar. Allah bu havuz medyası ve yazarlardan hakkımızı sorsun. Ne diyelim.

  • yorum2015-06-01 20:02:40Ahmet Köseli

    Adalet hocam, kaleminize sağlık. Yazdıklarınızın tamamı doğru. Hatta bende birçok örnek verebilirim. Bunlar bizleri aptal mı sanıyorlar. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Sadece rantları kesilmesin diye iktidarın peşinden gidiyorlar.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star