Osman GEREM

bozuk tezgah'tan sağlam ürün çıkmaz.


Osman GEREM
9 Haziran 2012 Cumartesi 09:49
BOZUK TEZGAH'TAN SAĞLAM ÜRÜN ÇIKMAZ...
 
yetişen nesillerin insan toplumlarının geleceğinde önemli bir yerinin olduğu herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Kendilerine parlak bir gelecek hazırlamak isteyen toplumların yetişen nesillerine büyük bir önem vermeleri gerekir. Belli bir ideal peşinde olanlar için de aynı söz konusudur. Çünkü kitlelerin idealleri fertlerin ömürlerinden daha geniş bir zamanı kapsayacak şekilde uzun vadelidir.
 
Bundan dolayı yetişen neslin eğitimine büyük önem vermemiz gerekiyor. Özellikle günümüz şartlarında bu daha büyük önem kazanmıştır. Çünkü günümüzde yetişen nesillerin karşısındaki tehlikeler geçmiş dönemlere oranla bir hayli artmıştır.
 
Nesillerin bu tehlikeden korunmasının ve onların parlak bir geleceğin garantisi olmalarını sağlamanın temel şartı ise onlara Allah sevgisini ve korkusunu birlikte verebilmektir. Bu da tabiî ki doğru ve duyarlı bir din eğitiminin verilmesiyle mümkün olacaktır.
 
Çocukların şahsiyetlerini oluşturulmasında önemli bir yeri olan din ve ahlak eğitiminde aile ve okul eğitiminin birbirini tamamlaması gerekir. Ancak ne yazık ki son dönemlerde Türkiye’de özellikle din karıştı anlayışların etkili olması ve insanların dini kimliklerine sahip çıkmalarının yadırganması sebebiyle okul eğitiminin bu konudaki fonksiyonunu icra etmesinin önüne geçilmiştir. Bu durum karşısında en büyük görev ailelere ve gönüllü eğitim kurumlarına düşmektedir.
 
 Unutmamalıyız ki yetiştirdiğimiz nesiller bize emanettir. Biz de geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. Dolayısıyla her şeye rağmen onların kişiliklerine önem vermek zorundayız. Çünkü onlarla ilgili sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz taktirde bunun hesabını verecek olan ve ortaya çıkacak sonuçların ızdırabını çekecek olan biziz.
 
Çocuklarımızın çağın getirdiği şartlardan kaynaklanan tehlikelerden korunmasının iki yönü bulunmaktadır: Birincisi bu tehlikelere giden yollara girmemeleri için gereken dikkati ve duyarlılığı göstermek, ikincisi ise onların önüne alternatif yollar açmak, tehlikeli yollara yönelmelerini ihtiyaç bırakmayacak meşgaleler bulmak.
 
Eğer çocuklarımızın, Allah’ın koyduğu ölçülere uygun bir hayat biçimi kazanmaları için gereken duyarlılığı gösterir, bu konuda birtakım pratik bilgiler edinir, onların İslami eğitimleriyle bizzat ilgilenirsek, onların etrafında dönen dolapları, geleceklerini karartmayı amaçlayan oyunları boşa çıkarmamız mümkün olacaktır. Bilhassa okulların kapandığı ve yaz dönemine girildiği şu dönemde bu konu biraz daha ehemmiyet kazanmıştır.  yaz tatilinin iyi değerlendirilmesine dair önemli pratik bilgiler vermek nesillere aydınlık bir gelecek kazandırmanın önemi üzerinde duruyor, dinimizin bu konuya verdiği önem hakkında okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz.
 
Neslimizin en büyük düşmanı unutmayalım ki kütü arkadaş  ve çevresidir. neslimizin
istikameti üzerine bin bir türlü tuzak hile desiseler kurulmuştur.bu tuzaklara düşmemek nerdeyse imkansız
gibi bir şey azıcık bir şeyle bir şey olmaz demeyin,onların midesini düşündüğümüz kadar
maneviyatını da yanı ruhi gıdasını da düşünmemiz lazım.yoksa bu tek kanatlı bir kuş gibi
olur ki buda sağlıklı bir gelişme olmaz.   
''Neslinizi sizin yaşadığınız çağa göre değil,onların yaşayacağı çağa göre yetiştirin.'' Hz. Ali (r.a.) ''
 
Allah korkusu, ahiret inancı, helal, haram, cennet, cehennem, iyilik, kötülük, hayır, sevap, merhamet, vicdan, namus, iffet, ar, haya duyguları köreltemeye çalışılan hava ve hevesine esir edilen. Bir nesilden sağlıklı birşey beklemek mümkün değildir.
 Karakterli, kişilikli, erdemli, vasıflı, bilgili nesiller yetiştirmek zorundayız.Haydi hemen bugün bismillah... 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star