Şeyhmus İDRİSOĞLU

BU ADAYA DİKAT


Şeyhmus İDRİSOĞLU
5 Kasım 2013 Salı 13:32

 

 

Belediye başkanlık seçimleri yaklaşırken Urfa’da onlarca renkli sima aday adaylıklarını açıklamaya başladılar. Kimileri el altından Başbakandan veya partilerinin genel başkanlarından “söz aldım” dedikoduları yaparak propagandalarını sürdürüyorlar. Bazı adaylar ise daha ciddi, daha kişilikli duruşlarıyla göreve talip olduklarını kapı kapı dolaşarak kendi öz geçmişlerini, parti programlarını, kentin nelere ihtiyacı olduğunu, projelerini adaylık ciddiyetiyle seçmenlerine anlatmaya çalışıyorlar.

Urfa’nın büyük şehir oluşuyla birlikte; Karaköprü, Haliliye, Eyübiye İlçeleri de ilk kez başkanlarını seçmek için yarışacak. Her seçimde olduğu gibi yine bu defa da hararetli bir yarış söz konusu. Adayların tanıtım sürecini iyi değerlendirmeleri, halka karşı samimi olup vaatlerinin inandırıcılığı için çabalamaları gerekmektedir. Günü kurtarmak adına yapılan söylevlerin politikanın gelir geçer kuralına uyduğu, fakat içtenlikten uzak kaldığı görülür. Nacizane tavsiyemiz; halkın nabzını sıkı tutmak, vatandaşın duymak istediğini değil de gerçek sorunların çözümüne katkıda bulunacak projeler geliştirmeyi hedef edinmek olmalı.

Aday adayları içersinde Haliliye BDP aday adayı avukat Bekir Benek  var. “Başarmak için inanmak gerekiyor. Biz halkımızın gücüne inanıyoruz” sloganıyla yola çıkmış, son derece düzgün, donanımlı bir adamdır kendisi. On beş yılık avukatlık dönemini toplumla iç içe geçirmiş, siyasi kimliğinden ödün vermeden  çalışan bu genç arkadaşımızın özgeçmişine göz atarsak, kendisi hakkında daha iyi fikre sahip oluruz.

1974 yılında Hilvan’da doğan Av. Bekir Benek ilk ve orta öğrenimini Urfa’da tamamladıktan sonra, Dicle üniversitesi hukuk fakültesini kazandı. Öğrenciyken Diyarbakır HADEP gençlik kollarında çalışarak aktif siyasete de atılmış oldu. 1998 yılından beri Şanlıurfa’da avukatlık yapan Bekir Benek, Şanlıurfa İnsan hakları derneğinde şube başkanlığından tutun da DEHAP, DTP ve BDP İl yönetim ve disiplin kuruluna kadar görev yaptı. Halen Barış ve demokrasi partisinde parti meclis üyesi ve genel merkez hukuk komisyonu üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Bekir Benek Pazartesi günü benim de içinde bulunduğum, başkanlığını Dr. Müslüm Sunay’ın yaptığı Şanlıurfa fikir gurubunu ziyaret etti. Tanışmak, kendisini tanıtmak, görüşlerini anlatmak için kürsüye davet edildi. Konuşmasının bir kesitini sizlerle paylaşmak istiyorum;

 

 

Yerel yönetimlerde yerinden yönetim anlayışının hakim kılınması gerekir. Urfa’da uygulanan katı,merkeziyetçi ve bürokratik anlayış iflas etmiştir. Urfa’yı kentsel anlamda bu anlayış adeta iflasın eşiğine getirmiştir. Adem-i merkeziyetçi anlayışın geliştirilmesi gerekmektedir.
Yerel yönetimler üç noktada tıkanmıştır. Mali,idari ve yasal açıdan... Avrupa ülkelerinde yerel yönetimlere ayrılan bütçe merkezi bütçenin %50 si kadar iken ülkemizde genel bütçenin %5-6 civarındadır.
Her il halkı seçtiği belediye başkanını 'geri çağırma hakkı olmalı'
Urfa da 30 yıldır yönetimde iktidar olan egemen, halkın çıkarları değil, belirli bir azınlığın  rantsal çıkarlarını esas almaktadır.
Arsa birim fiyatları ve konut fiyatları belirli çıkar gruplarının lehine yapılan imar düzenlemeleri ile peşkeş çekilmekte ve Urfa’nın sermayesi toprağa bağlatılmak sureti ile olası sanayinin gelişmesi ve istihdamın önü kapatılmaktadır.
Urfa kadim bir tarih kentidir. Aynı zamanda illahi dinlerin, peygamberlerin doğduğu ve yaşadığı kenttir. Tüm bu özelliklerine rağmen Urfa’ya bir kimlik kazandıramamıştır. İnanç ve tarihi turizmİ geliştirmemiş, tarıma dayalı sanayi geliştirilmemiştir Urfa adeta kimliksizleştirilmiştir.
Kentsel yapı çarpık bir şekilde geliştirilmiş, 50-100 yıllık planlar yerine günü kurtarma planları ile kişilere ranta dayalı imar düzenlemeleri yapılarak adeta şehir nefessiz bırakılmış...
Altyapı, trafik ve sosyal yaşam alanları yapılmamış, Urfa gibi nüfusu 2 milyona dayanan bir ilde bir kültür merkezi dahi yapılmamıştır.

Bizim  yerel yönetim anlayışımızın özü halka dayanmaktadır. Katılımcı, çoğulcu, demokratik, cinsler arası eşitliği gözeten ve yerinden yönetimi esas almak sureti ile halkı da yönetime dahil  eden bir sistemimiz olacak.
Soygun ve talana son verilecek.
Şeffaf belediyecilik  yapılacak.
Toprak rantına son verilerek, küçük,orta ve büyük işletmelere teşvikler verilmek sureti ile ciddi istihdam sağlanacaktır. Diye konuşmasını bitirdi.

 

Kendisine çalışmalarında başarılar diliyorum. Umarım hak ettiği gibi kazanan o olur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star