Osman GEREM

BU BİR ZULÜMDÜR


Osman GEREM
26 Mart 2012 Pazartesi 21:52
Müslüman olmadığı halde adil oluşuyla nam salmış mecusi bir hükümdardır. İran'da 531 ile 579 yılları arası hükümdarlık etmiş hatta "Hz. Muhammed (s.a.v) nuşirevanda benim ümmetimden olsaydı" dediği rivayet edilir.

Nuşirevan bir gün ava çıkar. Avanesiyle avı yakalarlar. Avlarını pişirirken bir bakarlar ki tuz yokmuş. Bir parça tuz getirmesi için uşaklardan birini yakın köye göndermişler. Nuşirevan adamı çağırıp "tuzu para ile al taki o köyden tuz almak hükümetçe bir adet olup köy harap olmasın" diye tembih etmiş. Nuşirevan ın yanında bulunanlar "bir parça tuzdan ne fenalık çıkar" demişler. Nuşirevan demiş ki zulmün esası cihanda az imiş. Sonra her gelen bir parça artırmakla bu gün ki dereceye ulaşmıştır.

Evet Elektrik faturalarındaki elektrik ücretinin dışında tüketiciden sayaç okuma bedeli, kayıp kaçak bedeli, ve T.R.T payı adı altında alınan ücretlerin yılda 3 milyar 380 milyon TL'yi geçiyor. Faturalarda vergi koyacak isim bulacak yer kalmadı.

Bu vatanın delisin dende, velisin dende, zengin indende, fakirin den de sorumlu olanlara sesleniyorum ve diyorum ki; Bu bir zülüm dür, haksızlıktır, yazıktır, günahtır, ne zamandan beri hırsızların, üçkağıtçıların cezasını namuslu dürüst insanlara ödetilmiştir.

Evet bu uygulamayla bu yapılıyor. Kayıp kaçak bedeli adı altında namuslu dürüst insanlardan hırsızların, kaçakçıların ödemediği  ve yetkililerin alamadığı paraları garip gurabaya, fakir fukaraya, dul, yetimlere ödetiliyor. Hani yetimin hakkını koruyacaktınız, hani kimseye yedirtmeyecektiniz, ne çabuk unuttunuz.

Ve işte bunun için diyoruz ki bu bir zulüm dür. Bu zulmü durdurun, mazlumların ahını almayın. Bu halk size ey yetkililer biz size yetki verdik ki bizim hakkımızı, hukukumuzu, neslimizi, canımızı, malımızı, ırzımızı, aklımızı koruyasınız diye hırsızların ödemediği faturaları bize ödetesiniz diye değil.

Yukarda Nuşirevan kısasında anlattığımız gibi zulmün bir parçasını da siz eklemeyin. Size düşen zulmün tamamını ortadan kaldırmaktır. Eğer bu zulme son vermezseniz yarın yevmi mahşerde mazlumların iki eli yakanızda olacaktır bilesiniz.

Adil olan yöneticilerin görevlerinden biride mahayeti altındaki insanların hakkını, hukukunu korumaktır. Hırsız ve arsızların cezalarını onlara ödettirmek değildir. Bu uygulamayla hırsızlar mükafaatlandırılmış, namuslu dürüst olanlarda cezalandırılmış olmuyor mu? Hırsızların çalmış olduğu kaçak kullandığı elektriklerin faturalara kayıp kaçak adı altında.

kaçak kullanmayanlara,ödetirmek. kul hakkı deyip zamanında faturalarını ödeyen dürüst insanlara bu zulüm değil de nedir? Ey insaf sahibileri...YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star