Bu mesele Ayşe’nin Fatma’nın meselesi değil…


28 Kasım 2011 Pazartesi 14:44
 
 
 İnsan hakları ihlalinin yoğun yaşandığı, ilimizde bir ilk olan Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Danışma Merkezi ve Adli Yardım Bürosu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Aşkın Asan’ın katılımıyla açıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, şiddetin, kadını başta aile içerisinde güçsüz hale getirdiğini, hem ekonomik hem de toplumsal yaşama katılımının daha aktif ve daha üretken olmasını engellediğini söyledi.
Açılışa gelen Şanlıurfa AKP milletvekili Mahmut Kaçar konuşmasında kadını anne, eş, bacı rolü üzerinde durarak bizlerle akrabalık bağı kurmaya çalıştı.
Hala kadının birey olduğunun bilincinden uzak, kadını ailenin parçası olarak vurgulayan milletvekilinin sözleri kadınları şaşırttı.
Ülkemizde her on kadından dördü aile içi şiddete uğramaktadır. Kadına yönelik şiddet toplumun her alanında, acil önlemler alınmasını gerektiren insan halkları ve halk sağlığı sorunudur.
Kimi zaman ölümlere yol açan intihar girişimleri kendi canına uygulanan şiddetin en yalın ifadesidir.
İlimizde son yıllarda ciddi artış gösteren kadınların intihar girişimine sebep  TOPLUMSAL ŞİDDETİN  hayatımıza yansımasıdır. Kadınlarla erkekler arasındaki eşit olmayan güç ilişkileri sonucu ortaya çıkan sonuçlar en çok kadınları etkilemektedir. Bu nedenle Şanlıurfa Barosunun açmış olduğu Kadın Hakları Danışma merkezi ve Adli Yardım Bürosu geç kalınmış bir hizmet olmasına rağmen, açılması son derece önemlidir. Emeği geçen herkese teşekkürler.
Tabi bu merkez tek başına faaliyette bulunmasını beklemiyoruz. Bu amaçla kadın STK’lar Şanlıurfa Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Yerel yönetimler işbirliği içinde çalışmalıdır.
Bu mesele Ayşe, Fatma, Zehra meselesi değil bu mesele memleket meselesidir. Başvurularda mutlaka izleme takip ve değerlendirme yapılmalıdır. Yoksa kurumlar arasında işbirliği sağlanamaz. Her kurum diğer kuruma havale eder durur.
Bu merkez için STK’lar ön çalışma yapmalıdır. Çıkan sonuç raporlanmalı ve İl birim Müdürleriyle paylaşılmalıdır. Her ay düzenli geri bildirim ve değerlendirme toplantıları yapılmalıdır. Tek başına hukuki destek çözüm üretmez. Toplumsal konulara duyarlı her kesimin destek vermesi kolaylaştırılmalıdır. Başarılı hizmet vermenin en pratik yolu yerel desteğin sürekliliğidir. . Konuya duyarlı kesimlerin merkezi sahiplenmesi ve çalışmalarına katkıda bulunması önemlidir ve bu Şanlıurfa Barosu tarafından sağlanmalıdır.
 
 ŞİDDETE MARUZ KALDIĞINIZDA NE YAPMALISINIZ?
  • Polis İmdat (155), Jandarma İmdat (156) ve Alo 183'ü arayarak şikâyetinizi bildirebilir ve en yakınınızda bulunan, destek alabileceğiniz yerle ilgili bilgiyi edinebilirsiniz.
  • Karakola başvurup tutanak tutturabilirsiniz.
  • Sağlık raporu almak için hastaneye ya da adli tıp kurumuna başvurabilirsiniz.
  • Yalnızca şiddete maruz kaldığınız anda değil, sonrasında ya da şiddete uğrama riskiniz varsa öncesinde de yardım isteyebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz yerin adliyesi içindeki Cumhuriyet Başsavcılığına bir dilekçe ile başvurarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
  • Birçok alanda savunma hakkınızı kullanmanıza destek olmak baroların başlıca görevlerindendir. Bir avukata ihtiyaca duyuyorsanız ve avukatlık ücretini karşılama olanağınız yoksa bulunduğunuz yerdeki Baro sizin için ücretsiz avukat görevlendirir. Bu avukat sizi haklarınız konusunda bilgilendirir ve gereken yasal işlemleri gerçekleştirir. Başvurduğunuz karakola avukat isteğinizi bildirmeniz halinde gereken yönlendirme yapılacaktır.
  • Mahkemeden şiddeti uygulayan kişinin evden uzaklaştırmasını talep edebilirsiniz.
4320 SAYILI AİLENİN KORUNMASINA DAİR KANUN NEDİR?
Bu kanunda, aile içi şiddete maruz kalan aile bireylerinin özellikle kadınların ve çocukların korunması amacıyla, şiddet uygulayan aile bireyi hakkında alınabilecek tedbirler yer almaktadır.
Mahkeme, şiddet uygulayanın 6 aya kadar yaşadığınız evden uzaklaştırılmasına karar verebilir. Eğer şiddeti uygulayan kişi ile birlikte kaldığınız ortak ev dışında bir yerde kalıyorsanız, buraya ya da iş yerinize gelmesi de engellenebilir. Kişinin evden uzaklaştırılması evin kira, elektrik vb. giderlerini gibi yükümlülüklerinden muaf olması anlamına gelmeyecektir.
Uzaklaştırılan kişi yine giderleri karşılamakla yükümlüdür.
ŞANLIURFA BAROSU KADIN DANIŞMA ADLİ YARDIM BÜROSU
Atatürk Bulvarı Öncel Apt. Kat 3
04143129794-    05321316331 
BAŞVURABİLECEĞİMİZ DİĞER YARDIM HATLARI
183 Sosyal Hizmet Danışma Hattı (24 saat)
155 Polis İmdat (24 saat)

156 Jandarma (24 saat)
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star