Duygu SUCUKA

Bu Ülkenin Vatandaşı Olabilmek


Duygu SUCUKA
22 Mart 2013 Cuma 10:52

“MEZOBOTOMYANIN KADİM EVLATLARI - 90 YILLIK ESARETTEN KURTULMANIN ANISINA - TIPKI DEMİRCİ KAWA MİSALİ - TANRININ COĞRAFYASINDA DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARINA SUSAMIŞ…”

 2013 yılı Nevruz’unun arifesinde, bu satırları sosyal medyadaki paylaşımından aldığım arkadaşım Güneydoğulu. Güneydoğu’da yaşamıyor ama. Türkiye’nin en güzel köşelerinden birisinde yaşıyor. Üstelik bildiğim kadarıyla Kürt de değil. O da kendisini, ait olduğu etnik grupta değerlendiriyor olabilir.

Sordum ona; nedir bu 90 yıllık esaret diye, net bir cevap alamadım.

Bu düşünce yeni değil aslında, çok zamandır var Kürt ya da diğer etnik kökenli halklarda. Türkiye’yi inkârcı politikalarla itham ederek yargılarken bir de işin bu yanı var, bu düşünceler var çok dillendirilmemiş olan. Esaret. Yani kendi ülkesinde, kendi devleti tarafından esir edilmiş olarak yaşadığını söylemek, kendi devletine işgalci diyebilmek… Pes doğrusu.

Günün birinde tüm bu düşüncelerini eyleme dökerek Türkiye Cumhuriyeti Devletini yargılamaya da kalkarsa kardeş bildiğimiz etnik gruplar o zaman ne olur manzara?

***

Yıllardır hepimiz, Türküyle-Kürdüyle-Arabıyla, bu ülkenin tüm vatandaşları terör bitsin, çocuklarımız şehit olmasın, anneler ağlamasın diyoruz. Bu umutla belki, herkes sustu, bu süreç denilen gidişatı izlemeye başladı.  Neyin ne olduğunu zaman gösterecek elbette ama bugünkü Nevruz bayramında yapılan açıklamalara göre gördüğümüz tek şey terör örgütü mensuplarının sınır dışına çıkacağı mesajları oldu. Hani silahsızlanma olacaktı, hani PKK silah bırakacaktı. Sınır dışına çıkmak… Bunu kim garanti edebilir ki? İçeride kaç kişi var, kaçı çıkacak, silahlar ne olacak, vs. Belirsizlikler belirlenemeyecek kadar çok. 

Diyarbakır Nevruz mitinginin ertesinde bizim basın manşet atıyor: Silahlara Veda… Nerede o veda? O meydandan gelen öyle bir söz mü vardı ki? Silahlı unsurlar sınır dışına çıksın diyor o mesaj. Tarih; 21 Mart 2013. 

Varsayalım ki çıktılar, sınır dışı oldular. Bu durum PKK’nın güçlenmesini desteklemekten öte bir işe yaramaz. Bugüne kadar yapılan en büyük saldırılar sınır ötesinden gelmedi mi? Sınır karakollarına yüzlerce gruplar halinde sınır ötesinden saldırmadılar mı? Her şeye rağmen iyi niyetli beklentilerle terörün bitmesini desteklemeye devam ediyor bu halk.

***

Diyarbakır Nevruzunda Türk Bayrağı olmaması dolandı dillere. Herkes bunu konuşuyor.

Orada Türk Bayrağının olmamasını eleştiren, bu bir provokatif eylemdir diyen en tepedekiler, orada Türk Bayrağı olması gerekiyor idiyse eğer, neden bu soruyu kendilerine sormuyorlar? Siz o meydana, o toplantıdan çok önce Türk Bayrağı diktiniz de eylemciler mi indirdi? Söylenen her söz, ortaya atılan her fikir havada uçuşuyor, ayakları yere basan cinsten değil…  Küçük bir dernek gidiyor bu ülkenin sınırlarında bile yaptığı etkinliklerde önce Türk Bayrağını asıyor, sonra etkinliğini yapıyor. Çünkü sınır dahil, sınırlar içerisindeki her noktada bu devletin varlığını hissettirmeye çalışıyor. Oysa devlet Türk Bayrağının yokluğunu hissettiği meydanlarda, neden yoktu diye bunu kendisine soracağına vatandaşa yakınıyor. Her şeyden önce o mitingde Türk Bayrağı olması gerekiyor muydu? Eğer gerekiyorsa bunun tek sorumlusu devlettir.

***

Süreç, süreç derken bu sürece dikkat etmek lazım. ABD’nin de bir BOP süreci var. Şu anda Ortadoğu ülkelerinin içinde bulunduğu kaostur bu BOP sürecinin adı. Irak, Mısır, Libya, Suriye ne halde görülüyor. Sıradakiler, Ürdün, İran ve diğerleri… Yürekleri titriyor aslında. Biz de bu BOP sürecinin neresindeyiz. Eşbaşkanı olduğumuz, şu aralar unuttuğumuz ve gündemde olmayan bu Büyük Ortadoğu Projesi, süreç olarak yarıyı aşmış durumda. %60-70’i tamam. Kalan %30’luk kısmın içinde olmamak için meydanlardaki tehlikeli gidişatlara karşı dikkatli olmak durumundayız.

Bizim, bu ülke üzerinde yaşayan farklı kimliklerle hiçbir zaman sorunumuz olmadı. Ya da farklı kimliklerin birbirleriyle sorunu olmadı. Sorunu olanlar, ortalığı karıştıranlardır.

21 Mart 2013


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star