Adalet YILDIRIM

ÇATIŞMALARIN EĞİTİM VE TURİZME ETKİSİ…


Adalet YILDIRIM
24 Mayıs 2016 Salı 16:40

İş gezisi nedeniyle geçen hafta Mardin’deydim. Mardin ziyaretim sırasındaki izlenimlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim.

 Şimdi; birçoğumuzun diziler sayesinde daha fazla tanıma şansı bulduğumuz Mardin şehrini sizlere kısaca hatırlatmak istiyorum. Mardin; coğrafi konumu, etnik ve dini farklılıklarının yanı sıra mimari yapısıyla da hem bölgede, hem de ülkede çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü sahip olduğu değerleri günümüze kadar getirebilen ender illerden biridir Mardin.

Mardin; mimarlık harikası evleriyle Mazıdağı’na konumlanmış ve eşsiz bereketli Mezopotamya Ovası’na bakan yapısıyla çok farlı bir ildir. Mardin’de yapılan kazı çalışmaları sonucu şehrin geçmişi yaklaşık Milattan Önce 4 bin 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarih boyunca Sümer, Akad, Babil, Bizans ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir Mardin.

Mardin; Suriye ile uzun bir sınıra sahip olması, tarihte ticaret anlamında çok önemli bir yere sahip bulunması ve günümüzde de kısmen de olsa  önem arz eden tarihi İpekyolu üzerindeki konumuyla ülke ticaretinde önemli bir yere sahip olması gerekiyordu. Fakat maalesef böyle bir durum yok.

Mutlaka bunun bir çok nedeni var. Ama bunlardan en önemlisi ilk başta Irak’ta yaşanan savaş ve son birkaç yıldır Suriye’de devam eden iç savaş ve bunun yanında uzun yıllardır bölgede yaşanan çatışmalı süreç şehrin ticari anlamda ilerlemesini engelliyor. Bu saydığım sebepler sadece ticareti değil, tarımı, hayvancılığı ve tabi ki turizmi de olumsuz etkiliyor.

Yukarıda da değindiğim gibi diziler sayesinde tanıdığımız, merak ettiğimiz, bazen günü birlik, bazen hafta sonu tatillerinde gidilen Mardin, bu yıl bu tarz turistik gezilerden de mahrum kaldı.  Gezi esnasında görüştüğüm-konuştuğum Mardin halkı ve esnafı, yaşananlardan çok rahatsız. Başta güvenlik olmak üzere, ekonomik, psikolojik ve çocukların eğitimi konusunda çok ciddi zorluk yaşadıklarını belirtiyorlar.

Turizm sektöründe olan bir Mardinli, “diziler genelde Mardin’i ve Mardinlileri yanlış tanıtıyordu, ama en azından Mardin’in tanınmasına ve turistlerin gelmesine vesile oluyorlardı. Ancak son yaşanalar sebebiyle turist yok denilecek düzeyde, birçok otel neredeyse boş’ diyor.

Mardin’de bir başka sorunda eğitimde yaşanıyor. Başta Şırnak, Cizre, Silopi ve İdil ile Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan çok yoğun çatışmalar yüzünden, öğrenciler ve öğretmenler, başta Mardin olmak üzere civar il ve ilçelere dağıtılmış durumda. Öğrenciler gönderildikleri il ve ilçelerdeki okulların yurtlarında kalıyorlar.

Mardin gezim sırasında bu durumda olan öğretmenlerin Mardin merkez ve Mardin Midyat ilçelerinde bazı otellerde konaklandırıldıklarına şahit oldum. Bu durum bekar insanlar için bile çok zor iken evli çocuklu öğretmen ve ailelerin bu zorunlu otel konaklandırılmaları çok daha zor. Çünkü küçük çocuklar otel odalarında değil evlerine gitmek istiyorlar yaşananlardan habersiz.

Dilerim Mardin hak ettiği güzel günlere bir an önce kavuşur. Bölgede yaşayan ve mağdur olan sevgili öğrenciler ve değerli öğretmenlerimizde bu zorunlu göçebelikten kurtulup bir an önce evlerine-okullarına döner gönüllerince çocuklarıyla mutlu-mesut yaşarlar.


YORUMLAR
 • yorum2016-05-27 18:12:19Kader

  Tek kelimeyle yazık bu ülkeye hemde çok yazık.

 • yorum2016-05-27 18:11:11yavuz

  Türkiye'nin bu yılki turizm deki kayıplarının 10 milyar doları bulması bekleniyor. Bu rakam çok büyük ve cari açığı etkileyecek. Türkiye'de hizmet sektörü ve turizm sektörü yüzde 50'nin üzerindedir. Komşularla sıfır sorun diyenler, her şeyi sıfırladılar.

 • yorum2016-05-26 17:59:31Zeliha

  Bu ülke bu hale nasıl geldi anlayamadım. Şehirler 5 yıldır iç savaş yaşayan Suriye'den beter durumda. Bu duruma nasıl gelindi hiç birimiz bilmiyoruz. Çünkü hepimiz survivor izliyoruz.

 • yorum2016-05-26 17:55:29misafir

  Ülkeyi getirdikleri hale bakın. Şehirler ilçeler köyler yerle bir oldu. İnsanların ömürleri boyunca ortaya koydukları emekleri bir anda yok oldu. Herkes aç açıkta kaldı. İnsanlar kuru ekmeğe mahkum oldu. Allah kimsenin hakkını yerde bırakmasın.

 • yorum2016-05-26 16:54:51Vahit

  Milliyetçilik, ırkçılık o kadar fazla pompalandı artık kimsenin kimseye tahammüllü kalmadı. Yazıklar olsun bu ortamı yaratanlara.

 • yorum2016-05-25 14:22:30Zeki

  Bu çatışmalı ortam yediden yetmiş yediye her kesi perişan etti. Öğretmenlerde bundan nasibinin aldı. Yazık şimdi de otel köşelerinde perişan oluyorlar. Çok ama çok yazık.

 • yorum2016-05-25 14:21:11Yalçın

  Adalet hocam, tespitlerinize katılıyorum. Ancak öğretmenlerde mesaj alır almaz arkalarına bile bakmadan kaçıyorlar. Geride ne bıraktıklarını veya öğrencilerine ne olduğunu merak etmiyorlar. Tabi ki, duyarlı olanları tenzi ediyorum ama büyük çoğunluğu maalesef böyle

 • yorum2016-05-25 14:12:48Selim

  Turizm dibe vurdu. Eğitim zaten çoktan dibe vurmuştu. Bakalım nasıl olacak bu ülkenin hali.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık