Şeyhmus İDRİSOĞLU

CEHENNEMİN KIYISINDA


Şeyhmus İDRİSOĞLU
27 Mayıs 2014 Salı 04:52

CEHENNEMİN KIYISINDA

 

Coğrafyada yaşayanlar olarak hepimiz yorulduk, bıktık artık. Yüzümüzden düşen bin parça. Hayatın çeşitli gerekliliklerini bile yerine getiremiyoruz artık. Tam her şey düzeldi zannederken, özgürleşen, demokratikleşen bir ülke olma yolunda ilerlediğimizi düşünürken, birden üstümüze karabulutların çöktüğünü görüyoruz. Umutlarımız tekrardan yok olup gidiyor…

İnsanların yüzüne de kara bulutların gölgesi sinmiş. Benim de yüzümde gölgeler var. Çarşıya çıkıyorum, dolaşırken izliyorum insanları. Yüzler asık, somurtkan, patlamaya hazır bomba gibi. Ürküyorum bakmaya. Dövüşmek için bahane arıyorlar. Dolmuşa biniyorsun; şoför agresif, parayı alan muavin sinirli, binen müşteri minik bir kıvılcım arıyor.

Pazara gidiyorsun; satıcısı, müşterisi, kimsenin kimseye tahammülü yok. Geçen gün pazara gittim, taze fasulyenin üzerindeki etikette yarım kilogramı iki lira yazıyor. Bunun yanlış bir uygulama olduğunu söyledim. “Kilogram fiyatını yazmanız lazım” deyince bir azar işittim. Neyse ki araya girdiler de dayak yemekten kurtuldum.

Demiştim ya benim de yüzümde kara bulutların sindirdiği kalın gölgeler var. Her şeyi erteliyorum hayata dair. Kimseyle dalaşmadan hayatımı devam ettirmek istiyorum. Artık ne özel günlerin farkındayım ne de dini günlerin. Demin aradılar, kandilin kutlu olsun diye. Farkında bile değilim, gün gelip çatmış ramazana da bir şey kalmamış.

Kimsenin ağzını bıçak açmıyor artık. İki arkadaş yan yana gelmekten korkar olduk. İnsanlığın konuşacak bir şeyi kalmamış. Birbirimizin yüzüne bakıyoruz, “ eee daha daha ne var yok?” kelimesiyle sohbet tıkanıyor. Ülkede olup bitenden söz açmak istemiyoruz çünkü bizi geriyor. Kadın cinayetleri, kaçırılıp tecavüz edilen çocuklar, polise molotof ve ya taş attı diye kurşunlanan bedenler, sorgusuz sualsiz mahkeme yüzü görmeden yıllarca hapsedilen siyasiler, ölümcül hastalığa yakalanıp tedavi edilmeyen tutuklular… Bunları konuşmak artık  geriyor bizi.

Hasta bir toplum yaratıyorsunuz! Eserleriniz bir gün başınıza bomba olarak düşecek. Bunu böyle bilin!

Yaşıyoruz, hayattayız. Ülkede başkaları ölürken, aç kalırken buna yaşamak denir mi? Biz anca “yaşar gibi” yapıyoruz. Yalancı gülümsemelerimiz, öpüşerek birbirimize sarılmalarımız, hepsi havada asılı duruyor. Sadece seyrediyoruz olayların nereye kadar gideceğini…

Soma katliamının cevapsız soruları hepimizi gerdi. Mesela neden o eski model maskeler denetimde fark edilmedi? İçin için yanan kömürün tehlikesini bilmesi gereken mühendisler hangi okul mezunuydu? Üniversitelerde yer altı pratiği olmayan hocaların yetiştirdiği deneyimsiz teknik personeli denetleyen birim uyuyor muydu? Henüz stajyer konumundaki gencecik evlatlarımızı o ölüm cehennemine kim gözü kapalı gönderdi? Özelleştirmenin, taşeronlaştırmanın acı bilançosunu hep birlikte izledik. Bu ülkede her gün cinayet işleniyor devlet eliyle. Her cinayet içimizden bir şeyleri alıp götürüyor, bir gün sıra bize de gelecek diye. Sonuçta gidecek yerimiz yok. Aynı gemide yaşıyoruz öldürüp yok edicilerle.

Baharın coşkusunu yaşayamadan yaz da geldi çattı. Bir yanda Soma’dan arta kalan insanları düşünerek, öte yanda sokak ortasında her gün işlenen cinayetlere kan ağlayarak akıp gidiyor günler.   Gel de bu ülkede mutlu yaşa yaşayabilirsen.

Sabırla beklemeye devam ediyoruz. Seyrediyoruz gittikçe arsızlaşan ve kuduran otoriteyi. Ve biz “yeter!” dedikçe daha çok cana kasteden canilerle birlikte yaşamaya alışamıyoruz.

Şeyhmus İdrisoğlu


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık