Mehmet FARAÇ

CHP’li Nur Serter’in çığlığı!..


Mehmet FARAÇ
30 Kasım 2011 Çarşamba 19:25
Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Dersim ile ilgi sözleri yalnızca kangrenleşmiş bir yarayı kanatmakla kalmadı, her fırsatta Atatürk ve rejimi sorgulamaya kalkışan AKP’lilerin eline de ne yazık ki büyük bir koz verdi!..
Geçen günlerde yazmıştım ya; liboşlar, dönekler, Truva kılıklı soytarılar, yazar kılığındaki kaz çobanları ve ikinci cumhuriyetçilerin söyleyemediği sözler bir CHP milletvekilinin ağzından dökülünce, şer cephesi kinleri kusmak için büyük bir fırsat yakaladı!..
Artık dört bir yandan CHP’ye, Atatürk’e ve Cumhuriyet’e iğrenç bir saldırı süreci başlatıldı...
Başbakan’ın Dersim’le ilgili konuşması bile ne yazık ki Cumhuriyet’le bir hesaplaşma niteliğindeydi...
Bu konuya fazla girmeyeceğim... Neredeyse yarım asırdır CHP’ye müthiş bir destek veren Tunceli halkı ve Alevi yurttaşlarımızın Atatürk’e ve Cumhuriyet’e yönelik bu saldırılara yanıt vereceğinden kuşkum yok...
Ben asıl, CHP içindeki sıkıntılara adeta isyan eden bir milletvekilinin “disiplin” tehdidine verdiği yanıta gelmek istiyorum!..
Samsun Milletvekili Haluk Koç ve arkadaşları Dersim meselesi üzerinden Atatürk ve CHP’ye yönelik başlatılan saldırıya tepki gösterirken, yanlarında Nur Serter de vardı.
CHP’nin İstanbul milletvekili olan Serter, önceki gün ART Televizyonu’nun canlı yayınında da çok sert konuştu.
O da Dersim meselesinin Başbakan Erdoğan’ın eline bir koz olarak verildiğinden yakınıyordu!.. Sertel, 11 milletvekiliyle birlikte yaptıkları açıklamadan sonra “disipline sevk edilecekleri” konusunda duyum aldıklarını belirterek, şöyle demişti:
“Ben burada sesimi yükseltmezsem kendime olan saygımı kaybederim. Ben CHP’li olduğum için Atatürkçü olmadım, Atatürkçü olduğum için CHP’li oldum. Dolayısıyla benim kutsal bildiğim değerleri yerle bir eden bir anlayışa sessiz kalmayı, ben düşünce özgürlüğü ve demokrasi bağlamında değerlendiremem. Ben buna sessiz kalmam, kalmayacağım. Bu çok vahim bir tablodur. CHP’ye oy veren 11 milyonu aşkın seçmen bundan yara almıştır. Partimizin kurucusu Atatürk’ü soykırımcı ilan etmek istiyorlar. Bizim grup disiplin kuruluna sevk edileceğimiz ifade edildi. Asla kabul etmem. Gerekirse yüksek disiplin kuruluna sevk etsinler. CHP’de Atatürk’e sahip çıktığım için savunmam isteniyorsa, ben bu savunmayı vermem, vermeyi reddediyorum.”
Yanlış örgütlenmeler, hatalı politikalar, gereksiz çıkışlar, fiyasko stratejiler ve tuhaf suskunluklar, ne yazık ki CHP’ye büyük zarar veriyor...
Maalesef birçok kesim, bu tartışmaların, Alevi yurttaşların CHP’den uzaklaştırılması konusunda derin bir provokasyon olduğunu da göremiyor!...
İşte Nur Serter gibi milletvekilleri de CHP’nin hem kurucusunun hem ideolojisinin hem de geleceğinin zarar gördüğü bu süreçte haklı olarak isyan etmek zorunda kalıyor...
Bu gelişmeler sırasında sözü CHP yönetimine, tabanına, örgütlerine, delegelerine bırakmaktan başka bir yol kalmıyor!.. En iyisini onlar bilir!..
Şöhretin bedeli!..
Hiç gündemden düşürmediler şu bedelli askerlik meselesini... 5-10 bin ayrıcalıklı insan, 3-5 bin sosyetik figür, okul kayıtlarını uzattıkça uzatan 50-60 şarkıcı-artist askere gitmesin diye, müthiş bir lobi çalışması yürütüldü!..
Parayı bastıran askerlikten yırtacak!.. Ekonomiyi allak bullak eden, zam yağmuruyla fakir fukarının belini büken hükümet ise kasasını dolduracak...
Bütün mesele bu işte!.. Yani alan razı veren razı!..
Peki, bırakın 30 bin lirayı, 30 liraya bile muhtaç olan yoksul yurttaşın günahı ne?..
Parası olanın askerden muaf tutulduğu bir adalet nerede var acaba?..
Parası olmayanın aylar boyunca dağlarda terörist kovaladığı bir ülke nerede var acaba?..
Türkiye, bedelliyi, yalnızca güneydoğu dağlarında şehit olan 5 binden fazla Mehmetçik için bile baştan reddetmelidir...
Diyeceksiniz ki...
Güneydoğuda bir saldırıda bile 24 asker şehit olmuş ne yazar?..
Vatan borcu diye, yavrularını gözlerini kırpmadan askere gönderen yoksul analar babalar ağlamış ne yazar?..
Kim anımsıyor geçen ay Çukurca’da şehit edilen çocukları... Neydi onların günahı?..
Kimse anımsamıyor ama toplum, paralılar ve şöhretliler için yapılan ayrıcalıklardan ciddi biçimde huzursuz...
Bakınız, İKSara adlı araştırma kuruluşunun Kasım ayında yaptığı “Toplumsal Gündem Araştırması”nın sonuçları da bu huzursuzluğu gözler önüne seriyor!..
16-22 Kasım tarihlerinde, 74 il merkezi, 177 ilçe merkezi ve köylerde bin 709 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan çalışma, bedelliyle ilgili halkın vicdanının hiç de rahat olmadığını gösteriyor.
Araştırma sonuçlarından anlaşılıyor ki bedelli askerliği genellikle AKP ve BDP’ye oy verenler istiyormuş!..
Genel olarak bakıldığında bu sisteme karşı çıkanların oranı yüzde 57 civarındaymış!..
İKSara’nın Mart ayında yaptığı bedelli askerlikle ilgili ankete katılanların yüzde 56’sı da uygulamaya karşı çıkmıştı!..
Toplumun büyük bölümü, bireyler arasında haksızlığa yol açacak bu uygulamayı istemiyor!..
Mesele yalnızca halkın rahatsızlığı da değil; böylesi bir uygulama jepolitik açıdan sınırları sorunlarla çevrilmiş bir ülke için ciddi sıkıntılar da yaratabilir.
30 yıldır terörle mücadele edilen bir ülkenin çevresinde, Yunanistan, İran, Irak ve Suriye’den kaynaklı sorunlar giderek derinleşiyor...
Yani bizim ülkemiz Danimarka, Norveç ya da İsveç kadar rahat ve sorunsuz değil!..
Artistimiz, sosyetemiz, şöhretlimiz, şımarık gençlerimiz, kendilerini Avrupai sansalar da Türkiye’de yaşadıklarını unutmasınlar!..
AKP yöneticileri de her yurttaşın eşit haklara sahip olduğunu gösteren anayasal kuralları göz ardı etmesin!..
Hükümet, toplumun çeşitli zümrelerindeki paralılar rahat etsin diye özel ve tercihli yasa çıkarırsa, vicdanlarda çok ağır bir yara açar!..
Türkiye, şöhretin bedeli, bedellinin şöhreti uğruna bireyler arasında ayrıcalık yapacak lükse sahip değildir!..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık