Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Adalet YILDIRIM

ÇOCUK ODASI NASIL OLMALI?


Adalet YILDIRIM
9 Aralık 2015 Çarşamba 06:52

Türkiye’nin birçok ilinde, çok hızlı bir şekilde mimari anlamda bir yapılanma var. Yapılan her mimari yapı, günün koşullarına ve ihtiyaçlarına cevap vermek zorunda ayrıca, en az 50 yıl ve daha ötesini düşünüp o zamanın koşularınauymak zorunluluğu da var. Peki, yapıların ne kadarı bu iki ihtiyaca cevap veriyor?

Bu yazımda günümüzde inşa edilen mimari yapıların çocuk odalarına değinmek istiyorum. Benim gördüğüm konutların neredeyse tamamın da çocuk odaları sadece isim olarak var. Odalar, çocukların psikolojisi ve ihtiyaçları hiç düşünülmeden yapılmış…

Bu sorunlar neler?Birkaç tanesini sıralamak gerekirse:İlkin ‘oda sayısı’ diye biliriz.Onlarca metrekareler halinde inşa edilen evlere sadece bir çocuk odası ve onunda büyüklüğü dokuz ile oniki metrekare arasında değişiyor. Yani bir yatak ve bir çalışma masası ancak sığıyor. Yaşadığımız ülkede tek çocuklu aileler çok az. Hepiniz biliyorsunuz; şu an mevcut hükümet önceleri üç, sonrada her aileden beş çocuk yapmalarını istemişti.

Ayrıca oda bir olunca, kız ve erkek çocuğununaynı odada kalması zorunlu hale geliyor. Kızve erkek çocuklarının yapıları, zevkleri ve ihtiyaçları bir birinden çok farklıdır.

Erkek çocuklarınındaha çok araba, futbol gibi konulara ilgili olduğunu biliyoruz. Kız çocuklarının ise daha çok bebekler,börtü-böcek ve çiçek gibi oyuncakları sevdiği aşikar.Durum böyle olunca bu iki zıt karakteri aynı odaya koyup ‘hadi kardeş kardeş anlaşın’ diye dayatıyoruz.

Hepimiz şunu iyi biliyoruz ki, çocukluk anıları ileriki dönemlerde şöyle ya da böyle hayatımızı yönlendiriyor. Yanlış mimari yapı yüzünden beklide birçok kardeşin ileriki yaşlarında birbirini sevmeyen iki insan olmasına neden olabiliyor.

Bir diğer yanlışta çocuk odalarının duvar rengi, ya kırmızının tonları olan pembeler, morlar seçilir, ya da mavinin tonları, bazen de sarı rengi görürüz.Bildiğiniz gibi renkler de cinslere ayrılmıştır. Kırmızı ve tonları kızlara, mavi ve sarının tonları da erkeklere atfedilir.Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisine, önceki yazılarımdan birinde yer vermiştim. İnşaat firmaları, çocuk odalarında çocukların psikolojine göre renk seçimine gitmelidir.

Peki, bu kadar basit ve bariz hatalar neden yapılıyor?

Bilindiği gibi Türkiye’de bir mimari yapının yapıla bilmesi için içmimarın imzasınagerek bulunmamaktadır. Dolayısıyla içmimari adına herhangi bir eğitim almayan kişiler, bu işe soyundukları için bu sorunları yaşıyoruz.

Buradan üç veya beş çocuk isteyen mevcut hükümette içmimarlar adına seslenelim; yapılan tüm mimari yapılarda içmimarın imzası zorunlu olsun. Böylece iyi-güzel ortamlarda yetişmiş, birbirini seven-sayan nesiler yetişir.

 

 


YORUMLAR
 • yorum2015-12-12 10:27:06Tufan

  Adalet hanım yazılarınızı takip eden biri olarak şunu net olarak görüyorum. İçmimarların tamamı sizin gibi topluma bilgi verseler o zaman içmimarların imza yetkisi gelebilir.

 • yorum2015-12-12 10:25:56Pervin

  Her şey çocuklarımız için diyoruz, ama onların yaşam alanlarını hiç de dikkate almıyoruz. Ondan sonra iyi anne ve baba rolü üstleniyoruz.

 • yorum2015-12-11 05:25:20Güray

  Adalet hanım gerçekten farklı bir noktaya değinmişsiniz. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.

 • yorum2015-12-11 05:24:41Gülsüm

  Sayın yazar size tamamen katılıyorum. Urfa'da 1 trilyona kadar daire satılıyor. Ama bu kadar paraya karşın gerekli planlama yapılmıyor. Kesinlikle çocuklara yönelik yaşam alanları yetersizdir.

 • yorum2015-12-11 05:23:30Jale

  Türkiye'de en büyük ve sürekli gelişen tek sektör inşaat sektörüdür. Bu sektörde çok rant var. Ama kimse taha kaliteli yaşam için bir şeyler yapmıyor.

 • yorum2015-12-09 08:36:17Süleyman

  Artık kızla erkek çocuğu aynı odada kalmamalı. Hangi devirde yaşıyoruz. Yazıktır. Bunlar çocukların gelişimini etkiler tabiki. İçmimarlara imza yetkisi verilmeli.

 • yorum2015-12-09 08:35:15Hamit

  Milyarlarca lira veriler alınan evlerde veya yapılan binalarda, çocuklar hiç düşünülmüyor. O kadar paraya yazık.

 • yorum2015-12-09 08:34:09Züleyha

  Vallahi yerden göğe kadar haklısınız. Kimse çocukları düşünmüyor. Ne Müteahhit, ne mimar, ne anne ne de baba. Kimse çocukları düşünerek inşaat yapmıyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık