Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Adalet YILDIRIM

ÇOCUKLARINIZI KEŞFEDİN!


Adalet YILDIRIM
27 Ocak 2015 Salı 09:50

23 Ocak 2015 tarihi itibariyle ortaöğretimde öğrenim gören yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarıyıl tatiline başlamış oldu.  Karne öncesi ve sonrası bir çok kesimden görüş beyan edildi. Genelde karneleri kötü olan öğrencilere ve bu öğrencilerin velilerine yönelik uyarı niteliğinde olan bu görüşler, içerik olarak bir birine çok yakındı. 

 

Neydi bu ikazlar, isterseniz bir bakalım ‘karnesi kötü olan öğrencilerin çok üstüne gitmeyin’, ‘karnesi iyi olan arkadaş, akraba veya kardeşleriyle kıyaslamayın’,  ‘kırık not getiren öğrenciye çok sert çıkmayın’  genelde beyanlar bu yöndeydi. Ha! birde iyi karne alan öğrenciler için uyarılar vardı. Bunlar neydi iyi karne alan öğrencilere de çok pahalı hediye alınmaması yönünde tenkitler vardı.

 

Gördüğünüz gibi velilerin işi hiçte kolay değil, tamam karnesi kötü olan öğrencinin ‘üstüne gidilmesin aman öğrencinin psikolojisi bozulmasın’ peki nereye kadar üstüne gidilmemeli?, Nereye kadar özgürlük?.

 

İsterseniz şöyle başlıya biliriz; insan nasıl bir varlıktır?, Biyolojik bir varlıktır, yanı canlı bir yapıya sahiptir. Sosyolojik bir varlıktır, yani bir çevreye mensuptur. Bu çevre kısacası başta ailesi, yaşadığı toplum, o toplumun dini, dili, gelenek ve görenekleri vardır. İnsan başka nasıl bir varlıktır?, Psikolojik yapıya sahip bir varlıktır. Yani hem düşünceye, hemde duygulara sahiptir.

 

Gördüğünüz gibi, ‘insan’ baya karmaşık, çok yönlü kompleks bir canlıdır. Böyle bir canlının eğitilmesi, geliştirilmesi kolay değildir. Eee!, anne ve baba olmaya kara verdiğinizde zaten böyle zor bir sorumluğu da baştan kabul etmiş oluyorsunuz. 

 

Şimdi gelelim karne meselesine… Öncelikle yarıyıl karnesi nedir?, Yarıyıl karnesi okuduğunuz sınıfta aldığınız derslerde durumunuzu belgeleyen ve size ne seviyede olduğunuzu hatırlatır. Eğer ki karneniz kötüyse, size verilen 15 günlük tatilde biraz dinlenerek ve biraz kendinizi muhakeme ederek ‘ben bu dönem neden yeterince başarılı olmadım’  deme fırsatı veriyor. Eğer ki karneniz iyi ise, bir dönem boyunca çalıştığınız için bunu mükafatını yarıyıl tatilinde doya doya dinlenerek almanın yanısıra , ‘ben, başarımı nasıl devam ettire bilirim ve daha çok kendimi nasıl geliştirebilirim?’  soruların kendinize sorma şansı veriyor.

 

Evet, siz değerli veliler; siz her iki durumda ne yapacaksınız, ya da ne yapmanız lazım. Yukarıda da belirtiğim gibi anne ve baba olmayı siz seçtiniz. İnsan gibi zor ve karmaşık bir varlığı, ‘ben büyütür, yetiştir ve eğitirim’ dediniz. Bu işe gönüllü oldunuz, bu öyle bir iş ki, mesaisi yok 7/24 çalışmanız lazım,  emeklisi de yok, ömür boyu sürer. Aaa! evet zor bir iş, ama o kadarda kötü değil diye mi?, Çocuklarınızın mutlu bir kahkahası bütün dertleriniz alıp götürüyor, size dünyaları bahşediyor. Sizin en büyük eserleriniz de yetiştireceğiniz pırıl pırıl insanlar olacak.

 

Şimdi gelelim kötü ve iyi karnelere; adet üzerine bende kötü karnelerden başlayayım.Öğrenci; zayıflarla dolu bir karneyle geldiğinde kapıda eli sopalı, çatık kaşlarlabeklemeyin tabi, ama neden bu çocuğun karnesi kötü? Önce kendinize sorun. Bir veli olarak nerede hata yapıyorsunuz?. Sonra öğrencinizi alın karşınıza, ‘dersleri neden yapamadığını, sorunun ne olduğunu ve kapasitelerinin bu olmadığını, daha iyi yapabileceklerini’ söyleyin. Ancak, bu daha iyi yapma konusunu da sevgili veliler, lütfen abartmayın. Yani çocuğun en önemli dersleri zayıf ise, bir sonraki dönem ‘takdir’ falan beklediğinizi söylemeyin. Bunun yakinen bilenlerdenim. Çünkü tercih tarihinde bana gelen velilerin büyük bir kısmı, çocukları 140 barajını aşmamalarına rağmen Tıp, Eczacılık, Hukuk gibi bölümlerde okumalarını istiyorlar.

 

Şimdi bu 15 günlük dönemi nasıl geçirseniz hem sizin, hemde öğrencinizin faydası olacaktır. Diyelim iki medeni ve yetişkin insanlar olarak konuştunuz ve sıkıntıları az çok tespit etiniz. ‘Yetişkin’ diyorum çünkü çocuklar, büyüdüklerine ve ciddiye alındıklarını hissetmek, duymak ve de yaşamak isterler. Bu onlara güvendiğiniz inandığınızı sağlamakla beraber, aynı zamanda çocuklarınıza sorumluluk yüklediğinizin de en güzel göstergesidir. Bunları doğru bir şeklide yaptıysanız, emin olun çocuklarınızda daha çok gayret edecek ve bir daha ki karneye hem sizi, hemde kendisini daha mutlu edecek notlar alacaktır.

 

Şimdi, zamanı nasıl iyi bir şekilde değerlendire bilirsiniz?, Diyelim ki, öğrencinizin Türkçe, Tarih ve Coğrafya gibi derslerle sıkıntısı var. Evde bulunduğunuz saatlerde çocuğunuza bir-iki saat ayırıp, bu derslerin geçmiş konularını size sesli okumasını isteyin. Sonra bir süre bu konular üzerine fikir yürütün. Yani tartışın, bu durum hem çocuğunuzun dersleri sevmesine, hemde ikinizin başbaşa zaman geçirmenize ayrıca, yıllar geçtikten sonra her ikiniz için de güzel bir anı olarak hatırlanmasına neden olacaktır. Diyelim ki, ayni durum Matematik, Fizik ve Kimya gibi dersler için geçerli ise, yani öğrenciniz bu derslerde başarılı değilse, o zamanda aynı yöntemi deneyeceksiniz.

 

Evet; şimdi siz velilerin itirazını işitir gibi oldum.‘Ne yaptınız, biz yıllardır, ne Türkçe, ne Tarih nede Coğrafya kitabını elimiz almadık, oda yetmiyor Matematik, Fizik Kimya nereden çıktı. Biz öğrenci iken zaten Matematik, Fizik ve Kimya yapamıyorduk. Şimdi yıllar sonra nasıl yapalım.’  Evet gördünüz mü? Bir çok veli için söylüyorum, sizde zamanında yapamamışsınız. Çocuğunuz nasıl çok iyi yapsın.Genetik diye bir şey ver deyim. Ama korkmayın hiç bir şey imkansız değil. Belki size fırsat verilmedi, şartlarınız ders çalışmaya uygun değildi, belki sizin sağlık sıkıntılarınız vardı, ya da ailenizin maddi imkanlar çok yetersizdi. Şu sözü çok severim ve inanırım da ‘taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir’  sizde biraz gayret biraz çabayla başarıya neden ulaşmayasınız?.

 

Şimdi gelelim iyi karne alan öğrenciye… Çoğu veli sizleri es geçiyor ve ‘çalışmak ve iyi karne almak öğrencilerin işi’ diyor. Sayın veliler, bu doğru ama iyi yapılan her şey, takdiri hakeder bence… Bundan dolayıda sizleri tebrik ediyorum, başarılarınızın daim olmasını diliyorum sevgili öğrenciler. Velilerinize de bir kaç cümle söylemek isterim.Öncelikle sizleri de tebrik ediyorum, çocuklarınızı bilerek yada bilmeyerek doğru yönlendirdiğiniz için… Ayrıca bir-kaç küçük öneride de bulunmak isterim. Öncelikle öğrencilerinize sözlü olarak mutluluğunuzu dile getirin, başarısından dolayı kutlayın ve imkanlarınız doğrultusunda onlara hediyeler alın. Başarıları ödüllerle taçlandırılmalıdır. Maddi hediyelerin büyüklüğü ve küçüklüğü kişilerin imkanlarına göre değişiklik arz etiği için bir şey söylemem doğru olmaz. Kimine göre bir ayakkabı bile büyük bir şeyken, kimine göre de yurtdışı tatili bile gayet sıradan… Bu hediyeler verilirken, çocuklarınızın ihtiyaçları ile paralel yapılırsa daha çok faydalı olur.

 

Karne çocuklarınızın akademik başarıları, ya da başarısızlıkları elbette… Yukarıda insanın ne kadar çok yönlü olduğuna değinmiştik. Çocuklarınızı sadece derslere boğarak diğer yönleri köreltmeniz, onlara yapacağımız en büyük kötülük belli ki. Bu tatil süresinde çocuklarınızın bilmediğiniz yönlerini keşfetmeye çalışın. Belki Tıp okuyacak kadar iyi bir karnesi yok, ama çok başarılı bir ressam olmaya yeteneği var, yada çok başarılı bir müzisyen, ya da çok daha farklı meziyetleri var. Bunları keşfedin ve çocuklarınızı bu yönden destekleyin.

 

Yine yukarıda insanın sosyal bir varlık olduğunu da söylemiştik, onların bu yönünü de geliştirmeye özen gösterin. Bu tatil diliminde zaman buldukça, çocuklarınızı da yanınıza alarak akraba, arkadaş ziyaretlerine gidin, dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oynamasına, gezmesine izin verin. Göreceksiniz sosyal yönü geliştikçe işler dahada iyiye gidecek. İlerde hem aile, arkadaş ve iş hayatında daha başarılı olmasını sağlayacaktır. İkili ilişkileri bilen, aile değerlerine sahip, kendisini ifade etmekte zorlanmayan başarılı insanlar olacaklardır. Herkese güzel kaliteli bir tatil diliyorum.

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-01-28 08:15:15Adalet Duran

    Adaşım benimde 2 çocuğum var. ikiside ergen çağda aralarında 1 yaş var. Karnelerinde birinde 3 diğerinde 4 zayıf var. eşim çok sert bende yumuşak davranıyorum. çocuklarda iki arada kaldılar. vallah şaşırıp kaldık. çocuklar şimdi çok imkana sahip ama çok nazlılar. Allah tüm annelerin yardımcısı olsun

  • yorum2015-01-27 13:08:15Kadir Çalık

    Yahu hocam işi hoş diyorsunuz da biz değil çocuklar bizden hesap sorur oldu. Her taürlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz, hiçbir şeyden eksik etmiyoruz yine sonuç yok. tedsini de yapıyoruz olmuyor. şimdiki çocukların her şeye itirazı ve mazereti var

  • yorum2015-01-27 13:05:22Ayten

    Çocuklara nasıl davranacağımızı şaşırdık kaldık. Eskiden böyle şeyler yoktu şimdi çocuklar çok alıngan ve tehdit ediyorlar. Bizi sopa yerdik, imkanlarımız yoktu, sabahlara kadar çalışırdık psikolojimiz bozuldu demezdik. Üstüne annemize yardım de ederdik. çocuk zayfı getirdi korkudan bişey diyemiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık