Ercan AKKAR

ÇÖZÜM SÜRECİ BUZDOLABINDA KALDI…


Ercan AKKAR
30 Mayıs 2016 Pazartesi 13:22

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olmadan yaklaşık 10 gün önce Diyarbakır’a gelmiş ve 15 ton bomba yüklü aracın PKK’liler tarafından patlatılıp 16 köylünün öldüğü Tanışık köyü Dürümlü mezrasına gitmişti. Yıldırım, o gün 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Diyarbakır’a geleceğini söylemişti.

Yıldırım’ın açıklamasının ardından Diyarbakır’da adeta seferberlik başlatıldı. Güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkartıldı, çevre illerden Diyarbakır’a takviye güvenlik gücü sevk edildi, hemen hemen her gün kentin en işlek cadde ve sokaklarında arama noktaları oluşturuldu, başta güvenlik güçlerine ait olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalarda güvenlik en üst düzeye çıkartıldı.

Böylesi bir güvenlik silsilesi içinde 28 Mayısı bekleyen kentteki bazı sivil toplum örgütü temsilcisi, yaptıkları açıklamalarla ‘geziyi bir umut olarak gördüklerini ve de Cumhurbaşkanı ile Başbakan’dan buzdolabına kaldırılan çözüm sürecine dönülmesi yönünde açıklamalar beklediklerini’ ifade ettiler.

Diyarbakırlılar ise ‘Cumhurbaşkanı’nın güçlü bir lider olduğunu ve istediği taktirde 7 Haziran 2015 öncesindeki atmosfere dönülebileceğini ancak, bu yönlük beklentilerinin pek fazla olmadığını’ dile getirdiler.

28 Mayıs çattı geldi ve o günkü güvenlik önlemi öyle bir seviyeye yükseltildi ki, Diyarbakır’ın neredeyse tüm ve önemli cadde ve sokakları trafiğe kapatıldı. Sıcak bir hafta sonunda araçlarında ilerleyemeyen, trafiğin adeta eziyete dönüştüğü kentte sürücüler, bazı bölgelerde durumu protesto etmek için dakikalarca kornalarına bastılar.

Merkez Yenişehir ilçesindeki Anıt Park, yani Diyarbakır Valiliği’nin önündeki miting alanına yakın her sokak ve cadde de güvenlik önlemi alınırken, araçların miting alanına yakın yerlere park edilmesine izin verilmedi. Mitinge Elazığ, Malatya, Mardin, Urfa, Adıyaman, Batman, Siirt, Bitlis gibi kentlerden otobüs, midibüs ve özel araçlarıyla gelenler ise, şehitlik civarına park ettiler.

Başta Diyarbakır Havalimanı olmak üzere 116 projenin toplu açılışının yapılacağı meydandaki vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı. Alana çeşitli sloganları içeren afişler asıldı. Bu afişler arasında en dikkat çekici olanı ise ‘Diyar kent coşacak, Reis başkan olacak’ pankartı oldu.

Yaklaşık 30 dakika gecikmeli başlayan mitingde, ilk önce Başbakan Binali Yıldırım konuştu. Başbakan Yıldırım, konuşmasının büyük bölümün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a ayırdı. Yıldırım, ‘Diyarbakır'ın seçtiğiniz belediye başkanı Diyarbakır'ın dertleriyle, su problemiyle uğraşması gerekirken, terör örgütüne lojistik destek vererek sizin paralarınızı terör örgütüne aktardı. Bunu biliyoruz gereğini de yapacağız. Bu paraları terör örgütüne aktaranları fitil fitil burunlarından getireceğiz’ dedi.

Daha sonra konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, neredeyse konuşmasının tamamını PKK, HDP, DBP, PYD ve üniformalarına YPG amblemi takan ABD askerlerine ayırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bunlar camilerimizi yakmadılar, yıkmadılar mı; bunlar Ateist, Zerdüşt. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmiyorlar. Biz sandıkla hareket ediyoruz. Bunlar ise Kandil'le hareket ediyorlar. PKK'nın desteklemiş olduğu bir parti şu anda parlamentoda mı? Onlar PKK adına parlamentoda. Şimdi milletimiz ‘Bizim vergilerimizle onlar maaş almamalı’ diyor. Dokunulmazlık parlamentodan geçti, şimdi tutuştular. Şimdi yurt dışına kaçmaya başladılar, niye kaçıyorsunuz? PKK, kuru kuruya silah bırakmak değil, gömecek ve betonlayacak ve bunların koordinatları da verilecek. Yoksa bunlar bu işe çok alışıktır. Yoksa bırakırlar bir süre sonra geri alırlar’ diyerek çok sert mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra bir otelde bazı sivil toplum örgütü temsilcisi ile görüştü. Erdoğan, 6-8 Ekim Kobâni olayları sırasında yaşamını yitiren Yasin Börü’nün ailesi ile görüşmesi ise dikkat çekti. Dürümlü mezrasına helikopterle giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, köylülere taziye ziyaretinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın Diyarbakır gezisi, bu şekilde noktalandı. Çözüm sürecinin buzdolabından çıkartılmasını bekleyenlerin umutları verilen sert mesajlarla tuzla-buz oldu. Hatta bazı sivil toplum örgütü temsilcisi ile sokaktaki vatandaşların büyük bir çoğunluğu, verilen mesajların satır aralarında bundan sonra gidişatın daha da sertleşeceği yönünde oldu.

Sevgiyle kalın.


YORUMLAR
 • yorum2016-05-31 17:40:03arif

  Çözüm sadece zaman kazanma çabasıydı. İster rafa ister buzdolabına ister derin dondurucuya kaldırılsın. O çözümü çözecek biri olmadığı sürecek çözümsüzlük olacak.

 • yorum2016-05-31 17:37:21Takviye

  Diyarbakır’da bir hafta resmen hayat durdu. Zaten bütün yolar barikatlarla dolu. Birde bu devleti yönetenlerin ziyareti tam tuzu biberi oldu. Diyarbakır’a takviye takviye güvenlik güçlerin yanında birde takviye takviye izleyici geldi miting için.

 • yorum2016-05-31 17:29:47Çetin

  Bu çatışmalar yıllardır sürüyor. Kaç Cumhurbaşkanı, kaç Başbakan, kaç Genelkurmay Başkanı, Kaç İçişleri Bakanı, Kaç Dış İşleri Bakanı geldi geçti. Ama bu akan kan durmadı, durdurulamadı. Artık kan akmasın, bu topraklarda insanlar barış ve kardeşlik içinde yaşasın.

 • yorum2016-05-31 17:24:35Tuna

  Ne güzel 2 yıl tek can toprağa düşmedi şimdi ise her gün cenazeler kaldırılıyor. Bu işin sonu nereye varacak. Yazık oluyor canlarımıza.

 • yorum2016-05-31 12:02:04Zahit

  Çözüm sürecini başlatanlar ve çözüm sürecini buzdolabına kaldıranlar veya çözümü çözümsüzlüğü götürenler. Bu sorunu çözün yoksa tarih herkesi çözecek.

 • yorum2016-05-31 12:00:43misafir

  Genelkurmay Başkanlığı açıkladı 7 binin üzerinde PKK'lı öldürüldü diye. Yine kimilerine göre 500 kimilerine göre 1000 kimilerine göre daha fazla güvenlik görevlisi de şehit oldu. Ayrıca onlarca şehir yerle bir oldu. Ne olacak bu kan ne kadar daha akacak. Dünyadaki örnekler bu sorunu nasıl çözdü veya çözüyor. Yoksa bu rakamlar sürekli artacak. Analar sürekli ağlayacak.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star