Osman GEREM

ÇÖZÜM SÜRECİNDE REJİM SORUNU.


Osman GEREM
20 Nisan 2013 Cumartesi 00:46

ÇÖZÜM SÜRECİNDE REJİM SORUNU.

Köyün birinde iki komşu kavga ederler. Sorun ağaya ulaşınca ağa çağırır her iki komşuyu neden kavga ettiklerini sorar. Biri söze başlar, Efendim komşunun keçisi benim bostanıma girip bostanıma zarar verdi. Diğer komşu savunmaya geçer. Efendim komşum evimin önünde bostan ekmiş üstelik etrafını çevirmemiş. Ağa her iki komşuyu dinler ve marabaları çağırır. Gidin iki komşunun arasında sorun olan bostanı kaldırın, keçiyi de getirin kesin bu akşam bir ziyafet verip iki komşuyu da barıştıralım der. Her iki komşuda enselerini karıştıra karıştıra razı olurlar. Bu kıssadan hisseyi niye anlattım?

 

Bugünlerde süreçler, çözümler çok konuşuluyor ve daha da çok konuşulacak. Çözümlerin  önündeki engeller kaldırılmadan çözüm olmaz.

işe doğru yerde başlamak gerek.Akil denilen insanlar bölgeleri dolaşmaya

başladılar. kale kilelerle  zaman kaybetmemler ini gerektiğini bilmeleri

gerek.

Bir yanlış bir doğruyu getirmez. Bir yanlış bir yanlışı getirir.

Sorun halkların sorunu değildir. Sorun ağanın hükmü gibi ortada duran askeri cuntalarla, darbelerle ayakta durdurulmaya çalışılan sivil olmayan yamalı anayasalar ve resmi ideolojiler 'dır. bu ideolojiler ortada  durdukça gerçek manada ne çözüm olur nede barış...

 

yıllardır Türkiye'de uygulanan

yanlış politikalar sadece Kürt'lere uygulanmadı kılık kıyafet ve şapka harf ve dil zulmü bütün insanlara zulüm etti. Bugün Türk'üm diyenler konuştuğu dilin yüzde kaçı Türkçe, giydiği kıyafetlerin yüzde kaçı Türkiyeli  ve yüzde kaçı yerli.

Bugün yabancı kültür emperyalizminden etkilenmeyen kaç kişi var.

Demek ki bu vatan toprağı üzerinde yaşayan herkes zulüm gördü herkesin hakkı gasp edildi. kimi az kimi çok.

 

Bu zulümleri uygulayanlar Türkçe konuşmak zorunda oldukları için

Bu zulümleri Türkler yapıyor sanıldı dolayısıyla zulüm yapanlar zulüm görenler  ne sadece Türklerdi  nede sadece Kürtlerdi.

 

Şeyh Said idam edilirken Kürt olduğu için mi ?

İskilipli Atıf Hoca'nın idamı, Erzurum'da Şapka takmadıkları için 13 insanın idam edilmesi nasıl izah edilebilir. buna  benzer binlerce vaka var.

Türkiye'de rejim sorunu var bu sorun çözülmeden dil ve ırksal sorunları çözmek çözüm değildir. hala sivil bir anayasanın yapılmaması bir sorun değil mı?

 

Bugün çözülmüş gibi görünse de yarın tekrar birer sorun olarak karşımıza çıkar.

kürdler asil millettir ne kimseye ihanet ederler ne de etmeyi düşünürler.

Kürt kardeşlerimiz bugün bir sorun gibi görünmenin bir tek müsebibi var oda 90 seneden beridir şövenist Türk ırkçılığını üstün olduğunu göstermeye çalışan ve diğer ırklarında yok veya aşağı ırk olduğunu bu sistemin ve rejimin bir ürünü olduğunu kimse inkar edemez.

Bin yıl kardeşçe yan yana beraber yaşayan bu insanlar bugün bir sorun yaşıyorlarsa bu yörenin insanların fıtratlarına uymayan inançlarını hiçe sayan bugün hala mevcudiyetini koruyan rejim ve sisteminin sonuncusudur.

Bu çarpık sisteme neşter vurulmadan bataklıkları kurutmadan bu sorunlar çözülmez.

Unutmayın ki Türk ırkçılığının fikir babası moiz kahen adında bir yahudidir.

Soyadını Tekin alp diye değiştirmiş Türk ırkçılığını savunan Kürt asıllı Ziya Gökalp onun talebesidir.

Yıllardır Kürtleri yok sayan zeka özürlüleri bu Yahudi oyununa gelmişlerdir. Onlar yok dedikçe Kürtlerde kendilerini ispatlama çabası içinde oldular. 90 sene içinde 60'den fazla Kürtlerle ilgili rapor hazırlandı hiç biri derde deva olmadı. Niye çünkü hep pansumanlarla uğraşıldı.

Kangrenleşen  yaralara neşter vurmadan pansumanlarla çözüm olmaz.

Bu rejim'den en çok zarar görmüş en fazla çile çekmiş en fazla olumsuz etkilenmiş en fazla baskı ve zulüm görmüş  mutedeyen inançlı kesimlerdir.

Bunların içinde Arabı da var , Kürt'ü de var , Türk'ü de var sorun ırksal değildir.

 

komşuların kavga etmediği ağalara bahanelerle keçilerin ziyafet olmadığı

hakça kardeşçe insan onuruna yakışır bir düzende yaşamak dileğiyle.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık