Adalet YILDIRIM

DEMEK Kİ OLUYORMUŞ


Adalet YILDIRIM
7 Nisan 2015 Salı 10:52

Bir zamanlar üniversite öğrenimi görmek gerçekten ayrıcalıktı. Çünkü Türkiye’de parmakla sayılacak kadar üniversite bulunuyordu. Şimdi durum böyle mi, elbetteki hayır. Türkiye’de üniversite sayısı her geçen gün artıyor ve artmaya da devam ediyor.

 

Rakamlara bir göz atacak olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor. 2014 yılı verilerine göre 108’i devlet, 73’ü vakıf olmak üzere 181 üniversitemiz var. Buna Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan (KKTC) 9'u yerel merkezli, 3'ü yurtdışı merkezli 12 eğitim veren üniversite ve 2 meslek okulunu da ekleyebiliriz. KKTC’deki bu üniversitelerin diplomaları  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınmaktadır. Yani denkliği bulunmaktadır.

 

Tablo böyle... Yani üniversiteye girebilmek eskiye göre çok daha kolay ve çok sayıda alternatif bulunuyor. Ancak üniversite sayısının fazlalığı, beraberinde yeni bir tartışmayı da getirdi. Kimileri bazı üniversitelerin ‘yeterli donanım ve altyapıya sahip olmadığını ve tabela üniversitesinden ileriye gidemediğini’ öne sürmekteler.

 

Bende bu görüşe katılanlardanım. Gerçekten üniversitelerin en önemli ve öncelikli görevi, kaliteli bir nesil yetiştirebilmek için gerekli akademik personele sahip olması gerekiyor. Daha sonra ise, fiziki altyapı, laboratuvar, araştırma ve geliştirme için gerekli bütçeler, dersler dışında sosyal yaşamın eğitimle paralel gitmesi gibi başlıkları sıralayabiliriz.

 

Bu ön tespitleri yaptıktan sonra asıl anlatmak istediğim konuya geleyim. Üniversite sayısı bu kadar fazla olunca öğrencilerin, velilerin, hatta  öğretmenlerinin bile kafası karışıyor. Durum böyle olunca üniversitelerin öğrenci, veli ve öğretmenlerin ayağına giderek, kendilerini direk anlatmak öğrenci, veli ve öğretmenlerin de daha sağlıklı bilgilere ulaşabilmeleri için eğitimle alakalı tanıtım günleri, fuarlar ve kariyer günleri gibi etkinlikler önemli yer tutmaktadır.

 

Son yıllarda tanıtım ve kariyer günleri ile fuar etkinliklerin birçok kentte yapıldığına şahit oluyoruz. Ancak üzülerek şunu söylemem gerekir ki, bazı organizasyon şirketleri bu tür etkinliklere sadece ticari bakmaktadır. Bu da kaliteyi düşürmektedir.  Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi ve Eğitim Uzmanı olarak bu tür şirketlerin etkinliklerine katılmıyorum .

 

Ancak bu tür etkinlik ve organizasyonları çok güzel ve kaliteli yapanlar da var. Örneğin; Şanlıurfa Valiliği’nin desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  6 yıldan bu yana düzenlediği ve her yıl üstüne koyarak geliştirdiği, ‘ Mesleki Rehberlik ve Kariyer Günleri Fuarı’ bu yılda kaliteli bir organizasyonla çok güzel geçti.

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği olarak, bu organizasyonda emeği geçen Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimin’nden Proje Danışmanı ve Eğitim Koçu Osman Arpag ile AR-GE Birimi’nin tüm personelini cani gönülden tebrik ediyorum. Demek ki istenince oluyormuş.

 

Bu arada Proje Danışmanı ve Eğitim Koçu Osman Arpag, fuara katılan 45 üniversite temsilcisi için düzenlenen sıra gecesinde yaptığı konuşmada, ‘Amacımız; Mesleki Rehberlik ve Kariyer Günleri Fuarı’nı Türkiye’de bir numara yapmaktır’ derken, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ise, fuarın Türkiye’de düzenlenen bu tür etkinlikler içinde zaten bir numara olduğunu ifade ederek, ‘Hedefimiz, Dünya çapında bir fuar olmaktır’ dedi.

 

Son olarak şunu da belirtmem gerekiyor. Öğrenciler, bu tür kaliteli etkinlik ve organizasyonlara itibar etmeli ve geleceklerini belirleyeceği üniversite seçimine özen göstermeliler.

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-04-09 17:47:13Ahmet Karalı

    Şanlıurfa'da yapılan belkide en düzgün etkinlik. Gezdim-gördüm her şey çok kaliteliydi. Sayın yazar sizde her şeyi ayrıntılı bir şekilde kaleme almışsınız. Kaleminize sağlık.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star