Şeyhmus İDRİSOĞLU

DEMOKRASİ PARKI


Şeyhmus İDRİSOĞLU
18 Nisan 2012 Çarşamba 11:19
Bugün farklı bir konuya parmak basmak istiyorum. İkamet ettiğimiz yörenin yaşamsal güzelliği üzerine birlikte kafa yorarsak; belki de aldığımız soluğun niteliğine, çocuklarımızın özgür geleceğine ve kişisel gelişimlerine katkımız olur. Toplumun bilinçli kesimi ülkesine ve kentine demokrasinin ve özgürlüklerin gelmesini ister. Bu amaçla oluşturulmuş sivil toplum kuruluşları vardır. Çünkü bireysel çabaların sonuç getirmeyeceği aşikardır. Güç ve fikir birlikteliği yumağında olan insanların kentsel devinime faydası dokunacak son derece önemli bir ipucu var aklımın bir köşesinde.
Uzun zamandır hayalini kurarım. Avrupa’nın hemen hemen her kentinde demokrasi parkları var. Sınırsız özgürlük tanınır insanlara. O parkların ciddi bir amaca hizmet ettiği görülmüş ve yaygınlaştırılmıştır. Her türlü düşüncenizi eyleme dönüştürebilme şansınız var. Muhalif damarınız mı kabardı; gidin, pankartınızı açıp sloganınızı atın serbestçe. Canınız gitarınızı çalıp yoksul halka müzik ziyafeti mi çekmek istedi; buyurun, parkımız size de açık. Peki neden bizim kentimizde böyle bir parkımız olmasın?...
Düşünün ki; Şanlıurfa’da belediyemiz büyük bir park yapıyor ve adını “demokrasi parkı” koyuyor. Parkı bölümlere ayırıyorlar. Bir kısmında sanatçılar özgürce şarkılarını, şiirlerini okuyorlar. Bir diğer köşede; ressamlarımız şövalyelerine tuvallerini yerleştirmiş özgürce resimlerini yapıyor. Bir yerde kara kalem porte yapan sanatçılara poz vermiş gençlerimiz, çocuklarımız görülüyor. Diğer tarafta kürsüye çıkmış bir fikir adamımız kendi dinleyicileriyle düşüncelerini paylaşıyor. Fikirlerini sokaklarda şiddete dönüştürmeden deşarj olmanın bir başka yolu bu olmalı değil mi? Sporculara koşmaları için parkurlar, çocuklara oyun alanları, kaydıraklar, salıncaklar kurulmalı. Kadınlarımızı betonarme alanlardan kurtarıp parkın içinde nefes alacakları ortamlar yapılsa güzel olmaz mı? Ülkemizin, dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olduğunu söyler dururuz. Ama ülke gelişiminden nasibini alan Şanlıurfa’mızı halen dar, güçsüz, bağımlı, merkezi iktidarın tekelinde kalmış yönetim anlayışıyla götürmeye çalışıyorlar.Kent kültürünün oluşturulması için yerel yönetimler demokratik çerçeveler içinde vatandaşlarının önünü açmalıdırlar. Belediyelerin kent kültürünün yaratılmasında kendilerine büyük sorumluluklar düştüğünü bunun da demokrasi parkı, tiyatro gibi sosyal etkinliklerle çözüleceğine inanıyorum. Bu rüyamı Şanlıurfa belediye başkan yardımcısı Sayın Habip Aslan’la paylaştığımda; “ Şanlıurfa için güzel bir proje olabilir, süreç içersinde yapılabilir” demesinin beni çok mutu ettiğini söylemek isterim.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık