Şeyhmus ÇAKIRTAŞ

Demokratik çözüm çadırları


Şeyhmus ÇAKIRTAŞ
7 Nisan 2011 Perşembe 15:51
Sanırım bu yıllık ki Newroz, son yılların en kalabalık geçen Newrozu oldu. Milyonlarca Kürt dünya genelinde sokağa  çıkarak, Kürt Sorununun çözülmesini istedi ve Newroz’a derin bir siyasal anlam kattı.
Newroz öncesi kurulan Demokratik Çözüm Çadırları, sivil itiyatsızlık  eylemleri de Newroz ruhunun bir yaşam biçim haline geldiğinin habercisi oldu…
 
Şimdi Kürtler sokaklarda. Kürt Kentlerinde her gün irili, ufaklı gösteriler yaşanırken,polisle sokak çatışmaları cerayan ediyor. Gelen görüntüler Filistin indifadası gölgede bırakıyor dersek sanırım çok abartmış olmayız.
Bazı yerlerde Demokratik Çözüm Çadırlarına karşı devletin tavrı çok sert olurken, bazı yerlerde artık çadırlar günlük yaşamın bir parçası haline geliyor.
Anlaşılan o ki Demokratik Çözüm Çadırları ve Sivil İtiyatsızlık eylemleri giderek daha fazla yaşantımıza girecek.
 
Peki nedir bu Demokratik Çözüm Çadırları?
 
Bu gün başta Diyarbakır, Batman, Van, Mersin, İstanbul ve daha bir çok kentte  kurulan ve her gün onlarca insanların nöbetleşe kaldığı çadırların kurulmasını bizzat Abdullah Öcalan önerdi. İmralı’da avukatları aracılığıyla halka duyurduğu Demokratik Çözüm Çadırları Kürt Sorununun kısa bir sürede çözüm yoluna girmesini amaçlıyor.
 
Demokratik Çözüm Çadırlarında dillendirilen çözüm önerileri dört ana başlıkta toplanmış.
1.KCK davasında tutuklananlar serbest bırakılsın.
2.Ana dilde eğitim hakkı sağlansın.
3.% 10 seçim barajı kaldırılsın
4.Siyasi ve askeri operasyonlar durdurulsun.
Her çadır girişine yazılan bu maddeler aslında son yılların bir özeti…
Çünkü Kürtlerin bütün eylem ve etkinliklerinde bu maddeler öne çıkıyor.
 
Demokratik Çözüm çadırlarının en can alıcı maddesi seçim barajıyla ilgli olanı.Dünyanın en yüksek seçim barajına sahip olan ülkemizde bu sorun yıllardır zaten kangren haline gelmiş bir mesele. Bu baraj nedeniyle ülke genelinde  kullanılan binlerce oyun mecliste temsil hakkı buharlaşıyor , meclis giderek tek renge bürünüyor.
Bu gün baraj nedeniyle AKP’nin kazandığı milletvekili sayısı kaçtır dersiniz?
Tam bilgiye sahip olmasam bile, son seçimlerde üç beş bin oyla seçilen AKP’li milletvekilleri var. Normalde 30 bin gibi ciddi bir oyla seçilmesi gereken vekiller, baraj nedeniyle bazen piyango çıkar gibi az bir oyla meclisteki yerini alıyor.
İşte Kürtler bu maddenin yakın bir zamanda, acilen kalkmasını istiyor. Aslında yüzde onluk seçim barajının kalkmasını bir çok demokratik çevre isiyor ama güçler dağınık olduğu için hükümet barajı kendi lehine davam ettiriyor.
 
Çözüm öerilerinin arasında yer alan ana dilde eğitim talebi bir süredir ülke gündeminde. Başını TZP'nin çektiği ana dilde eğitim için bazı öğrenci velileri eğitim bakanlığına dilekçeler vererek, taleplerini somuşlatırarak gündeme girdiler.Ana dilde eğitim hakkı aslında evrensel, insani bir hak. Siyasal bir talep olmaktan çok, eğitim bilim açısından bir zorunluluk. Dil insanın varlığıdır. Varlığı kabul görmeyen insan, benliğini kaybeder, bir parya olarak ortada kalır… Bu açıdan ana dilde eğitim hakkı siyasallaşmış bir sorun olarak ülke gündeminin en önemli bir maddesidir.  Bu nedenle Demokratik Çözüm Çadırlarının en çok bu madde konuşuluyor.
 
Yine çadır girişlerinde yazılan ve son iki yıllın ana gündemini oluşturan  KCK davasıyla ilgili talep, tutuklananların serbest bırakılmasına dairdir.
Bilindiği üzere KCK operasyonu altında BDP’li bir çok belediye başkanı, kapatılan DTP’nin yöneticisi ve insan hakları savunucusu iki yılla yakın bir zamandır hapiste tutuluyor.
Halkın oylarıyla seçilen 16 belediye başkanı halen hapistedir.  Demokrasilerde görülmemiş bir aymazlıkla dava sürmektedir. Dünyanın başka bir ülkesinde benzer örnek yaşanmış mıdır bilmiyorum ama halkın iradesi sayılan yerel yöneticilerin hapis edilmesi demokrasi kültürüyle bağdaşmamaktadır. Daha çok 11 eylül sonrası oluşan güvenlik eksenli politikaların üründür.
Bilindiği üzere 11 eylül ikiz kulelerin saldırından sonra ABD’nin başını çektiği bazı devletler, siyasetlerini güvenlik temelinde şekillendirmeye başladılar, insan haklarını güvenlikten sonra geldiğini savunur hale geldiler  Guantanamo  Kampı bu düşüncenin ürünüdür…11 eylül sonrası, güya her şeye hükmeden, güçlü kapitalist ülkeler, siyasetten korkar oldular …Her toplumsal hareketi terörizm kapsamında ele alarak, yeni bir döneme adım attılar.
 
Demokratik Çözüm çadırlarının kurulmasına neden olan son madde ise Askeri ve siyasi operasyonların  durmasıdır. Belki de en can alıcı ve kilit madde budur. Direk çatışan tarafları ilgilendiren bu madde ülke gündeminden düştüğünde çok şey çözüm yoluna girecektir. İnsan kaybı azalacak, yürekler dağlanmayacaktır. Her operasyon yeni ölümler, acılar ve kayıp demektir. Ölen her insan bu ülkenin sönen bir yıldızıdır. Bu açıdan bu maddenin hayat bulması, Kürt Sorunun konuşularak hal yoluna girmesi anlamına da gelir.
 
Bu nedenle Demokratik çözüm çadırlarını önemsemek, dikkatlice izlemek gerekiyor. Bu iki açıdan önemli. Birincisi şiddetsiz yöntemlerin giderek bir kültür haline gelmesini sağlar. İkincisi halkın yönetime katılmasının yollarını açar.
Yıllardır “Kürt” yoktur diyen zihniyet, şimdi “Kürtler  daha ne istiyor, her türlü olanaklara sahiptirler. Kürtçe TV'ları bile var.” diyor.
Oysa Kürtler kendi varlıklarının kabulünü istiyor. Ve bunu bir lütuf olarak değil, temel bir insani hak olarak görülmesini istiyor…Yönetime katılmayı, katılımcı olmayı dayatıyor, bir kültür olarak yaşıyor. Siyasetin müdahili oluyor yani. Okuma yazma oranının düşük olduğu bir coğrafyada binlerce insanın aynı açaçlar etrafından bir araya gelmesi dikkate alınması gereken bir toplumsal olgudur.
Şimdi bu çadırların, sivil itiyatsızlık eylemlerinin demokrasi kültürünü geliştirmediğini hangi siyasal bilimci söyleyebilir?
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık