Adalet YILDIRIM

DERSHANE, TEMEL LİSE VE ÖZEL EĞİTİM…


Adalet YILDIRIM
12 Temmuz 2016 Salı 14:44

Gün geçmiyor ki, eğitim sistemimizde bir değişiklik olmasın, yapılan değişiklikler maalesef eğitim camiasında bulunan hiç kimsenin faydasına olmuyor.

Türkiye ülke olarak bir sınav cenneti, çocuk daha birinci sınıfa başladığı gün anne ve babası özel ders veren kurumları aramaya başlıyor. Çünkü eğitim sistemimiz veliyi buna mecbur kılıyor. Her anne-baba çocuğu için en iyisini ister, düşler ve bunlar içinde çabalar. Çocuklarına iyi bir gelecek sağlamanın temeli de iyi bir eğitimden geçer.

Eğitim sistemimizin bir türlü oturmamasından dolayı özel ders veren kurumlarda ülkemizde faaliyet göstermektedir. Çünkü okullarda yeterince ders görmediklerini düşünen öğrenciler, bu özel ders veren kurumlara kayıt yapıp eksiklerini gidermeye çalışıyorlar. Böylece girmek zorunda oldukları sınavlara daha iyi hazırlana bileceklerini düşünüyorlar.

Bu özel ders veren kurumların adı ise ‘Dershaneydi’. Dershanelerin kendine göre yasal bir çerçevesi, işlevi, sorumlulukları, yetkileri vardı. Ayrıca ataması olmayan yüz binlerce öğretmenin yanında çok sayıda kişiye (çaycı, hizmetli) iş olanağı sağlıyorlardı. Yani devletin sırtından birkaç yükü alıyorlardı. Sonra dershanelerin kapanacağı konusu gündeme geldi. Burada rakamlarla sizlerin canını sıkmak istemiyorum. Ama şu rakamları da belirtmekte fayda var sanırım. 2014’ün verilerine göre, Türkiye genelinde yaklaşık3 bin 500 dershane vardı.

Dershanelerin kapatılacak olması başta atanamayan öğretmenler olmak üzere, veliler ve öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı.

-Öğretmenler tepkiliydi.Çünkü yıllarca okul okumuş, dirsek çürütmüş, ama ataması olmamıştı ve dershaneler olmazsa işsiz kalacaklardı.

 -Veli tepkiliydi.Çünkü okulun verdiği eğitimin yeterli olduğunu düşünmüyordu ve çoğu velinin bire bir özel ders aldıracak parası da yoktu.

-Öğrencilerde ders konusundaki eksiklerini kapatmak ve girdikleri sınavlardan daha iyi sonuçlar almak için dershanelere ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyorlardı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane kapatma konusunda gelen tepkileri düşürmek ve mağduriyeti azaltmak için şartları uyan dershanelerin Temel Lise’ye dönüşe bileceğini açıkladı. Fakat bir yıl dolmadan Temel Lise formülü çöktü. Hem de MEB’in tüm çabalarına rağmen. MEB, dershanelerin Temel Lise’ye döşümü için dört yıl gibi süre vermişti. Bu durum köklü özel liselerin tepkisine neden oldu. Çünkü, mevcut özel liseler ile temel liselerin fiziki koşulları arasında uçurumlar vardı. Ayrıca Anayasa Mahkemesi de ülkemizdeki birçok kişi gibi eğitim sistemimizdeki eksikleri gördüğü için olacak ki, ’özel derse devam’ kararı verdi.

 Haa tüm bunlar olup biterken ve yeniden dershane sistemine karar verilirken, merdiven altı bir sürü eğitim kurumu açıldı. Bu durumdan kimseyi ne destekliyor, nede yadırgıyoruz. Nedeni ise henüz yeni sistem konusunda elimizde bir verinin bulunmamasından kaynaklıdır.

 Sonuç itibariyle ülkenin eğitim konusundaki yetersizliği yüzünde oluşan ve kemikleşen dershanelerin kimyasıyla oynarsanız olacağı buydu.

MEB’e de şunu belirtmekte fayda var diye düşünüyorum. Eğitim bilgi işidir, tecrübe işidir, her şeyden önce zeka işidir. Ülkenin kaliteli, sağlam ve dünya standartlarında bir eğitim sistemine sahip olması dileğiyle.  


YORUMLAR
 • yorum2016-07-22 12:21:07Karga

  Besle kargayı oysun gözünü misali. Fetoyu beslediniz, büyüttünüz, o da kendisini bir halt sandı, devletin sahibi sandı, kibirlendi, böbürlendi darbe yapmaya kalkıştı. Bunda göz yumanların da payı var.

 • yorum2016-07-22 12:18:27Soruyorum

  Kardeşim dershane sistemiyle neden bu kadar oynadınız. Tamamen kaldırsaydınız olurdu biterdi. O zaman herkes eşit şekilde sınavlara girerdi. Ama yok Feto'yu yok etmek için herkesi yok ettiniz. Bakan şimdi Feto'nun tüm okul ve dershanelerini kapattınız. Hemde bir çırpıda. Üniversitelerine bile kayyum atadınız. O zaman neden bu kadar her şeyi allak bulak ettiniz.

 • yorum2016-07-13 15:03:32Ne mantık

  Fetullah Gülen dershanelerini kapatacaklar diye sistemi alt üst ettiler. Direk Kayyım atasaydılar bu iş biterdi ve dershane sistemiyle bu kadar oynamazlardı. Daha önce 2-3 bin lira olan dershane fiyatları şimdi 5-8 bin arası oldu. Bundan karlı kim çıktı. Halkın zarar ettiği kesin.

 • yorum2016-07-13 14:56:20Ayten

  Arkadaş eğitim sistemi yaz boz tahtasına döndü. Kimin aklına bir şey eserse hemen eğitimle oynuyor. Tabi ortada eğitim kaldıysa.

 • yorum2016-07-13 14:54:21öğretmen

  Eskiden dershane sistemi oturmuştu. İyisiyle kötüsüyle Urfa'da 15-25 arası dershane vardı. Şimdi ise kaç eğitim kurumu, kaç matematik evi, kaç dershane türevi olduğu belli değil. Bu rakam her halde 70'lere ulaşmıştır. Kimin ne olduğu da belli değil.

 • yorum2016-07-13 14:38:42Misafir

  Sayın hocam özel okullar resmen ticaret haneye döndü. Burada çok az istisna var. Çocuklara hakkı olmayan yüksek notlar veriliyor. Ama acı olan ise bunu veli istiyor. Sonra da üniversite sınavında çocukları sıfır çekince yada barajı aşamayınca ağlıyorlar. Yani dediğiniz gibi yap boz tahtasına dönen bu sistemde nasıl başarı olur ki.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star