Duygu SUCUKA

Dershaneler Kapanıyor mu Merdiven Altına mı İniyor?


Duygu SUCUKA
6 Nisan 2015 Pazartesi 05:16

Dershaneler konusunda geçmişte birçok yazı yazdım, kaldırılmalı dedim. Ama böyle pat diye değil. Bu şekilde oldubittiye getirilerek, yaratacağı olumsuzluklar göz önüne alınmadan kapatılmamalıydı.

 

Öyle bir eğitim sistemi olmalı ki, çocuk dershane ihtiyacı duymamalı, herkes eşit şartlarda eğitim almalı, okullardaki eğitim dershanelere bel bağlamamalı. Bunları söyledim, yazdım, bu düşünceyi savunmaya çalıştım.

 

2015 yılı, Nisan ayının ilk günlerindeyiz. Bugün bir arkadaşımın, gelecek sene için çocuğuna okul seçme çabalarına tanık oldum. Ve biraz da araştırınca, dershanelerin kapanması sonrasında oluşması muhtemel eğitim karmaşasını fark eder gibi oldum. Hiç de bugünkünden daha düzgün olacağa benzemiyor.

 

2015 yaz döneminde Dershaneler kapanıyor. Bazıları kapanmak yerine özel okula dönüşüyor. Arkadaşım diyor ki; Anadolu lisesinde okuyan kızımı alıp dershaneden okula dönüşen bir yere vereceğim. İki tercih arasında kaldım, A dershanesi mi, B dershanesi mi, birini seçmeye çalışıyorum. Birisinin fiyatı yıllık 20 bin TL, diğerininki 13 bin TL civarı.

 

Neden Anadolu Lisesinden alıyorsun diye sorduğumda, “bu okullar dershane sistemiyle eğitime devam edecekler ve çocuğumu üniversiteye daha rahat hazırlayacaklar. Zaten diğer taraftan da Anadolu Lisesinde kimse kalmıyor, birkaç öğrenci dışında tüm öğrenciler gidiyor dershane sistemindeki okullara” diyor.

 

Gelecek yıl yani 2015-2016 eğitim-öğretim yılında dershaneler olmayacak. Ama tüm aileler temel derslerden çocuklarına ders aldıracaklar. Evlerde ders, özel dersler, bire bir dersler ya da grup halinde dersler. Nasıl şık isterseniz bulabileceksiniz. Nasıl ki bu seneden gelecek yıl için dershane kaydı yaptırılıyorsa, şu durumda da, bu yıldan gelecek yıl için temel ders öğretmenlerinin tüm saatlerinin dolduğunu varsayabilirsiniz. Hiç kimse bunun önüne geçemez. Eh bu durumda da maddi durumu iyi olanın daha iyi ders alabilme şansı da fazlasıyla devam etmiş olacak. Ve fazlasıyla da pahalı biçimde. Ve eğitimde fırsat eşitliği bir kez daha bulunamamış olacak.

 

Dershaneden okula dönen eğitim kurumlarının ücretine gelince, dudak uçuklatan türden. Zaten dershaneye para veriyordunuz, şimdi o parayı okula verin mantığı ön planda. Sadece bununla kalsa neyse. Hem okul parası, hem evlerde alınacak özel ders parası.

 

Dershane kökenli okullarda öğrenci üniversiteye daha iyi hazırlanacak beklentisiyle öğrenciler bu okullara yönelmiş durumda. Diğer okulların birçoğunda öğrenci kalmayacağı için Anadolu ve Fen liseleri 2016 yazında belki çok az sayıda mezun verebilecek.  

 

Bir de bu sene (2015) kazanamayıp gelecek seneyi (2015-2016 eğitim yılını) bekleyen ya da aldığı puanla istediği yere giremediği için bir kez daha denemeyi düşünen öğrenciler ne yapacak? Onlar nerede, nasıl hazırlanacak tekrardan? Gidebilecekleri bir dershane olmayacak çünkü. Belki hepsinin maddi durumu da evde ders almaya uygun değil. Kaldı ki uygun olsa bile, tüm dersleri, bir eğitim yılı boyunca özel alabilmek araba yüküyle para gerektirir. Dershaneler pat diye kapatılırken, bu işin bir mağdur kesiminin de onlar olacağı düşünülmedi.

 

Dershanelerin kapatılması 2013 yılı içinde çok fazla tartışılmış, neticede kapatılmaları kararlaştırılmıştı. Tartışmalar arasında kapatılma konusunu PKK’nın istediği, Doğu-Güneydoğu’da gençlerin dağa çıkmasının önündeki en önemli engelin dershaneler ve cemaat yurtları olduğu iddiaları çokça gündemde idi. Bir başka görüş, dershanelerin kapatılmasının gerisinde açılım sürecinin olduğu idi.

 

İktidar kapatma kararı aldı. Cemaat buna karşı çıktı. Bugünkü iktidar-cemaat kavgasının altındaki temel sebeplerden birisinin, dershanelerin kapatılması olduğu, yine çokça ileri sürülmüş bir mevzudur.

Tüm bu iddiaları haber kaynaklarında çokça bulmak mümkündür.

 

2 yıl öncesinde yapılan bu tartışmalar bir kenarda kaldı. Dershanelerin kapatılmasının altında yatan sebep her ne ise vatandaş buna çok fazla takılmadı. İktidar-cemaat kavgasının asıl buradan kaynaklandığına da pek bakmadı. Vatandaş şu derde düştü: “Dershaneler kapatıldı madem, ben oraya vereceğim parayı yine oraya vereyim, çocuğum dershaneden türeme okulda okusun. Böylece üniversiteye de rahat hazırlanmış olur”.

     

Şimdi bu durumda vatandaş korunmuş mu oldu? Öğrenciler daha az mı çalışacak? Eğitimde fırsat eşitliği mi doğmuş oldu? Hangi soruya evet yanıtı verebilirsiniz?

 

Küçük dershaneler kapanıyor. Büyükleri ise okula dönüşüyor. Dershane sektöründeki eğitimcilerin en az yarısı açığa çıktı, işsiz kaldı. İşsiz kalmamak için bire bir özel derslere yönelmek durumunda olmayacaklar mı? Bunu kim engelleyebilir?

 

Dershanelerin bu şekilde, ben istedim oldu mantığıyla kapatılması doğru değildi. Siz bir sorunu çözmediniz. Birkaç sorun birden yarattınız. Bu işin en az 5 yıllık planı-etüdü yapılarak, uzun vadede uygulamaya geçilerek gerçekleştirilmesi, eğitimde, belki daha iyi neticeler alınmasına zemin hazırlayabilirdi.

 

04.04.2015

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık