Tahir COŞANDAL

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İftar Yemeği


Tahir COŞANDAL
3 Eylül 2011 Cumartesi 08:33
Diyanet İşleri Başkanlığı, Dergah ve Halilürrahman Platosu’nda 30 bin kişiye iftar yemeği verdi.
 
Bu benim için bir hayaldi gerçek oldu…
 
Ramazan ayında Mekke-i  Mükerreme’de Kabe’de , Medine-i Münevvere’ de Mescid-i Nebevi’de yıllardır, milyonlarca kişiye  iftar sofraları açılır…
 
Siz orda iftar vermek istediğinizde ise  “Bir yer gösterilir. Gösterilen bu yer - 100 veya 1000 kişiliktir ki bırakılan mirasa göre değişiyor-  Babamızdan miras kaldı. Burada biz yıllardır iftar yemeği veririz. Maalesef siz iftar veremezsiniz ”cevabını alırsınız…
 
Yani sizin  bir iftar yemeği verme şansınız yok.
 Bu iftar sofralarında hurma, yoğurt, muz, zemzem, kahve, çay,ekmek ikramı yapılır. Mescid dışarısında ise bu tam bir ziyafet ‘e dönüşür. Tavuklar ,muzlar, hediyelik tespihler vb. ikramları yapılıyor.
 
Dikkat çekeni ise iftarlarda kesinlikle bir izdiham söz konusu olmaz. Sizin oturduğunuz yerde hemen birileri, bir sofra açarr ve size getirdiklerini hemen ikramlarda bulunurlar. Namaz vakti de hemencecik bu yer sofraları toplanır, hızlı bir şekilde temizlik yapılır.
 
Bu iftarlardan sonra kimse eve gitmez. Yatsı namazını da  cami’de kılıp evlerine öyle dağılırlar…
 
Bu görüntüleri izledikten sonra , keşke böyle bir iftar, Dergah ve Halilürrahman’da yapılsa diye iç geçirmiş , nasıl bir tablo çıkacağını hayal etmiştim.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 bin kişilik iftar yemeği için kendilerini tebrik ediyorum…
 
Diyanet İşlerimiz ile iftihar ettik.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın hutbelerde, vaizlerde, televizyonlarda, radyolarda, yazılı basında;  intihar , töre cinayeti, namus cinayeti gibi konuları işlerlerse bu konuda da çok önemli bir hayırlı iş yapacaklarını 1 kişinin dahi intiharını önleyebilirlerse çok büyük bir hayır işleyeceklerini belirtmek isterim.
 
İftar sonrasında,  Halilürrahman ve Dergah’da ilk defa gördüm. İftar öncesi 1 saat önce Çift Mağara’dan bu iftarı izledikten sonra aşağı inip kalabalığın içersindeki heyecanı, mutluluğu , dışarıda iftar açma keyfi elde etmiş hemşerilerimizi ,gelen yabancıların aldıkları kaliteli yemeklerle iftar açarken izledim.
Çok mutlu oldum.
Tabii bu gibi organizelerde izdihamlar olabiliyor. Bu ilk olduğu için bazı aksaklıklar tabiî ki olacak. İftar vaktinden 30 dakika sonra bile sıralarda insanlar olması,..Çok yerde yemek dağıtmak yerine 2 yerde yemek dağıtmak  gibi aksaklıklar sanırım bir sonraki programlarda giderilecektir.
Program sonrası tasavvuf musikisi gerçekten de Şanlıurfalılara hitap etmiyordu. İstanbul şivesi ile batıdan gelmiş musiki korosu yerine Urfa’mızdan bir ekip olsaydı daha güzel olurdu.
Bu konuyu TRT 1 ‘de Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez Hocamız da, Grup Dergah’ı dinledikten sonra dile getirdi.
 
İl ve İlçe Belediyelerimizin eğlence yerine bu tür etkinlikler düzenlerlerse kendileri için bir hayır kapısı olacak fakir fukaranın duasını alacaklardır.
Yeni 100 bin kişilik iftarlarda buluşmak dileğiyle…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık