Adalet YILDIRIM

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA ÖĞRENCİ OLMAK!


Adalet YILDIRIM
16 Aralık 2015 Çarşamba 05:30

Uzun süreden beri Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde çok sıkıntılı günler yaşanıyor. Birçok il ve ilçede sokağa çıkma yasağı var. Bu yasak birçok yerde defalarca uygulandı ve halen uygulanıyor.

-Sokağa çıkma yasağı Diyarbakır ve sekiz ilçesinde toplamda 31 defa ilan edildi ve hala bazı ilçelerde devam ediyor.

-Mardin’in 3 ilçesinde dokuz defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

-Şırnak’ın 2 ilçesinde sokağa çıkma yasağı 5 kez ilan edildi.

-Batman’ın Sason ilçesinde 1 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

-Elazığ’ın Arıcak ve Muş’un Varto ilçelerinde 1’er kezsokağa çıkma yasağı ilan edildi.

-Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 4 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerde yaşayan halkın,zaten zor olan yaşamları daha da zorlaşıyor. Yasak ilan edilen yerlerde halkın, başta yaşama hakkı olmak üzere hiçbir hakkına saygı gösterilmiyor.

Yaşama hakkı bile güvence altında olmayan insanların hangi haklarından bahsedebiliriz ki?

-Sağlık hakkı mı?

-Eğitim hakkı mı?

-Hangi haktan bahsedebiliriz ki, hangi haktan?

Bütün bunlar yaşanırken, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçesinde görev yapan öğretmenlerin telefonlarına gönderilen mesaj medyanın gündemine otururken; bu ilçelerde yaşayan halk tarafından büyük tepkiye yol açtı.

Konuyla ilgili yapılan açıklama öğretmenlerin, ‘hizmet içi eğiteme tabi tutulacağı ve bu eğitiminde ancak öğretmenlerin memleketlerinde verilebilineceği’ yönündeydi.Mesajı alan öğretmenlerin nasıl ilçeyi terk ettiklerini gördük. Adeta kaçıyorlardı, hemde arkalarına dahi dönüp bakmadan…

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçesinde yaşayan halk öğretmenlerin bu şekilde gidişlerine çok tepkililer ve bunda da yerden-göğe kadar haklılar.

Yaşanan çatışmalar nedeniyle okullarına doğru düzgün gidemeyen, sırf bu yüzden TEOG sınavı ertelenen öğrenciler, yarın-öbür gün ÖSYM tarafından yapılacak olan YGS-LYS sınavında, batıda dünya standartlarında olan kolejlerden mezun olan öğrencilerle adaletli (!) bir şeklide sınav olup başarılı olmaları beklenecek.

Bu durum her sene yapılan ÖSYM sınavlarında Doğu ve Güneydoğu illerinin başarı sıralamasında neden en arkada olduklarını kısmen de olsa açıklıyor sanırım.

Bu bölgelerde yaşayan öğrencilerin çok sıkıntıları var. Yıllardan beri yaşanan çatışmalar, ekonomik ve tabi ki eğitimin en önemli öğesi olan öğretmenler…

Öğretmenlik meslek ilke ve onuruna layık öğretmenlerimizi kesinlikle ayrı tutarak, bölgeye sadece kadro almak için gelen ve ilk fırsatta kaçma planı yapanlara lafımız.

Sırf kadro almak için bu bölgeleri tercih edenler, kadrolarını aldıktan sonra bu seferde bölgeden gitmek için sahte evlikten tutun akla hayale gelmeyen oyunlar entrikalar yaparlar.

Bütün bunlara rağmen öğrenciler, daha güzel yarınlar için batıda en iyi kolejlerde okuyan akranlarıyla ÖSYM’de yarışa bilmek için gecesini-gündüzüne katarak aradaki farkı kapatmak için çalışır-didinir.

Başta onurlu ve idealist öğretmenler olmak üzere her şeye rağmen başarılar diliyor ve bugünlerin mutlaka geçeceğini hatırlatmak istiyorum. Çünkü her karanlık gecenin sabahı vardır.


YORUMLAR
 • yorum2015-12-17 08:56:53Tuğba

  Bugünlerde herkes çok korkmuş ve çok sinmiş durumda. Hiç kimse olanlara tepki gösteremiyor, çıtını çıkartamıyor. Yazıklar olsun.

 • yorum2015-12-17 08:53:48Candan

  Batıdaki öğrenci ile doğudaki öğrenci hiç bir zaman eşit olmadıkki. Eskiden bizim derslerimiz hep boş geçerdi öğretmen yok diye. Şimdi ise devlet öğretmenleri çekiyor.

 • yorum2015-12-17 08:52:23Yusuf

  Gerçek öğretmenleri ayrı tutarak söylüyorum. Maalesef öğretmenler eğitimi tam anlamıyla ticarete dökmüş durumdalar. Karşılıksız hiç bir şey yapmıyorlar. Her şey para olmuş gözlerinde.

 • yorum2015-12-17 08:50:27Zahit

  Bu köşe yazısı bir kez daha doğuyla batı arasındaki fırsat eşitsizliğini ortaya seriyor. Kaleminize yüreğinize sağlık Adalet hanım.

 • yorum2015-12-17 08:49:22Haktan

  'Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır' diye Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerin Cizre'den kaçışını görseydi kahır olurdu.

 • yorum2015-12-16 05:35:04Kemal

  Gerçek öğretmenleri ve gerçek emekçileri tenzi ederek söylüyorum, idealist öğretmen, fedakar öğretmen, yok şöyle öğretmen, yok böyle öğretmen hepsi hikaye. Bunları Cizre'den kaçarken gördük.

 • yorum2015-12-16 05:33:20Misafir

  O kadar çok milliyetçiliği körüklediler ki, öğretmenlerde bunun bir parçası oldu. Savaş diyen yöneticileri alkışlayan öğretmenden ne hayır gelir. Yine bu bölgenin çocuğu öğretmenler memleketleri için bir şeyler yapıyor. Batıdakiler kadro alınca iş bitti diye bakıyor.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık