Şanlıurfa
Şeyhmus İDRİSOĞLU

DÜNYA TARİHİNDEKİ KATLİAMLAR VE SOYKIRIMLAR (2)


Şeyhmus İDRİSOĞLU
9 Ocak 2012 Pazartesi 23:05
Bugün demokrasinin beşiği sayılan ülkelerin tarihini inceledikçe,  dünyada yaptıkları katliam ve soykırımı unutup demokrasi havarisi kesildiklerini ibretle izliyoruz. Yazı dizimize “DÜNYA TARİHİNDEKİ KATLİAMLAR VE SOYKIRIMLAR” diye başlamıştık.  
Soykırımlar tarihinde ayrı bir yeri olan Belçika’yı araştırdığımız zaman 19. yüzyılda Kongo’da Kauçuk tarlalarında çalışmayı reddederek sömürgecilere karşı direndikleri için milyonlarca Kongoluyu öldürülmüşlerdir. Suç dosyası kabarık olan ve tarihle hesaplaşması gereken devletlerin başında gelen Belçika’nın Kongo halkına yaptıklarının, bir soykırım olduğu noktasında bütün dünya hemfikir, olduğu halde yaptırım olarak ne yaptılar.
Tarihin sayfalarını çevirdikçe daha ilginç soykırımlarla karşılaşınca insanın kanı donuyor. 
Bugün kendilerini dünyaya mazlum gösteren Almanya’ya bakalım. 1891 yılında bölgedeki çok zengin zümrüt ve altın madenlerini ele geçirmek isteyen Almanlar, Güney Batı Afrika (Namimba) sömürgeleştirdiler. Madenlere sahip olmanın tek yolunun bölgenin yerel halklarını yok etmekte gören Almanlar harekete geçti. Adanın yerlileri Herero ve Nemalar üzerine taarruza geçen Alman askerleri; kadın, yaşlı, genç, çocuk dinlemeden herkesi soykırımdan geçirdiler. Soykırımdan kurtulanlar ise işkenceyle öldürüldü. Yaklaşık 132 bin yerliden geriye sadece 15 bini sağ kalabildi. Bugün mazlum rolü oynayan Almanların bu tarihinden dünya bahsetmemektedir.

Bu yazdıklarımız, 20. yüzyıla girmeden önce yaşanan soykırımlardan sadece bir kaçıydı. Bunun yanında 20. yüzyıl boyunca Kürdistan, Kamboçya, Ruanda, Yugoslavya, Çeçenistan, Filistin, Bosna-Hersek, Burundi, Güney Afrika, Ukrayna, Çin, Rusya, Vietnam, Kongo vs. ülkelerde yaşanan etnik, kültürel ve ideolojik soykırımlar ise şu anlattıklarımızı adeta gölgede bırakıyor. Savaş ve soykırımların ardından oluşan bilânço; 300 milyon ölü olarak tespit edilmiştir. Sakat kalanlar ve mülteci durumuna düşenler ise bu rakamın dışında. Yaşanan bu soykırımların bazılarını şu şekilde ortaya koyabiliriz. 

Genç Türkiye cumhuriyetinden önce, Osmanlı Devleti, (1915–1917): Osmanlı'nın iktidardaki İttihad ve Terakki yönetimi tarafından uygulandığı Ermeni tehciri, başkent İstanbul'dan yönetilen planlı bir politika olduğu tarihimizin sayfalarına geçmiştir. 
.
Avrupa’nın ilk faşist diktatörü olan, B. Mussolini, (Etopya, Yugoslavya; 1936): "Faşizm özgürlük değil, zalimin hâkimiyetidir. Milletin güvencesi değil, özel çıkarların savunmasıdır. Bunu herkes bilirdi..." diyerek faşizmin özünü ve niteliğini itiraf eden büyük faşist Mussolini, Etopya'da ve Yugoslavya'da 300 bin insanı katletmiştir. Benzerleri gibi o da toplama kamplarıyla tanınan Mussolini hem kendi halkına hem de işgal ettiği ülkelerin insanlarına diriltme" hayalleri içinde 1935 yılında Habeşistan'ı işgal etmiş ve bu ülkedeki 15 bin suçsuz Müslüman’ı da acımasızca katletmiş ve büyük acılar yaşatmıştır.  

Devam edecek
Kaynak “ufkumuz.com”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star