Şeyhmus İDRİSOĞLU

Dünyadaki Katliamlar ve Soykırımlar(3)


Şeyhmus İDRİSOĞLU
17 Ocak 2012 Salı 19:44
Yazımızın bu bölümünde dünyanın nefretini kazanmış, insanlığa olan düşmanlıklarıyla kendin söz ettiren katillerin yaptığı yeni soykırımlar ve katliamlar ele alacağız.
Soykırımların hepsi iç acıtır, hepsi trajiktir ama öyle soykırımlar var ki, insanlık sürdükçe hafızalardan silinmeyecek, nesilden nesille geçecek izler bırakır.  ABD'nin II. Dünya Savaşı sırasında, Japonya'nın Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine atılan, toplam 36 bin tonluk TNT'nin patlayıcı gücüne eşdeğer, iki nükleer atom bombasıyla gerçekleştirdiği ve ilk anda 240 bin insanın yaşamını yitirmesine mal olan soykırımdır. Paylaşım ve işgal olunca, kendini üstün sayma anlamında kimi devletlerin emirleriyle insanlar yırtıcı hayvanlardan daha vahşileştiğini görüyoruz. 

Dünya tarihinde ABD’nin sabıka kaydı hayli kabarıktır. Gençliğimde ( yani 16 yaş civarıydı ) yapılan her mitinge katılırdım. Atılan sloganlardan biri “KAHROLSUN AMERİKAN EMPERYALİZMİ” idi. Günümüze gelince değişen pek bir şey yok gibi. Kendilerini adaletin ve hukukun bekçileri sanan sömürgeci ABD, İngiltere, Fransa gibi emperyalist ülkelerin katliamlarına göz atmaya devam edelim. 1962 ile 1966 yılları arasında ABD’nin Endonezya’da 1 milyon insanı komünistlikle suçlayarak katletmesi ve yine İngilizlerin Hindistan'dan çekilirken 1 milyon Hindu ve Müslüman'ı öldürerek, 20. yüzyılda gerçekleşen iki büyük soykırım olarak tarihe geçmiştir. 


Kuzey Kore'yi de, incelediğimiz zaman “Diktatör Kim II Sung’un” 46 yıl boyunca katlettiği insan sayısının 2 milyon olduğu hesaplanmaktadır. Bizim güzelim ülkemizde nice insan 12 Eylül  kasaplarının diktatör Sung’dan etkilendikleri kesin. Diktatör, yüz binlerce insanını toplama kamplarına toplayıp,  Kuzey Kore'nin hapishanelerinde işkenceye maruz bırakmıştır. Kuzey Kore diktatörü Kim II Sung'un topluma saçtığı korkuyu heykeli önünde secde eden Koreliler belgelemektedir. 


Yakın tarihimizde Miloseviç'in, Bosna’da ve Kosova’da işlediği vahşet ise unutulacak gibi değil. Avrupa'nın tam göbeğinde yaşanan savaş boyunca, Sırplar tarafından öldürülen Bosnalı Müslümanların sayısı 250 bini aşmıştır. 2 milyon insan evlerinden sürülmüştür. Savaş bittikten sonra uzmanlar bütün Bosna'da 300'den fazla toplu mezar bulmuş ve buralardan yaklaşık 17 bin ceset çıkarmışlardır. Temmuz 1997'de Srebrenica'da 8 bin kadar yetişkin ve çocuk yaştaki Müslüman erkeğin, toptan infaz edildiği olay ise hafızalarda halen tazeliğini korumakta. Önce Yugoslavya'yı, ardından da tüm Balkanları 13 yıl ateşe tutan, kan, gözyaşı ve çatışmayla Balkanları felakete sürükleyen, Balkan diktatörü kasap Slobodan Miloseviç'in ırkçı tutumu sebebiyle 1991–95 yılları arasında yaşanan iç savaş sonunda Yugoslavya’nın dağılmasına neden olmuştur. 


Evet, sadece 20. yüzyılda dünya genelinde yaşanan soykırımlardan bazılarına kısa kısa değindim. Ziya-ül hak’ tan Suriye diktatörüne, Kaddafi’den, Hüsnü Mübarek’e kadar kendi insanlarına yaptıklarını dünyanın unutması mümkün değil. Bu soykırımların bilânçosu oldukça korkunç bir gerçeği tekrar gözler önüne seriyor. İnsanlık tarihinin en büyük katilleri, adeta 20. yüzyılda birbirlerini buldular ve bunlar 20. yüzyıl boyunca insanlığa "vahşet, kan ve acıdan" başka bir şey vermediler.
Önceki yazılarımızda çeşitli ülkelerin farklı zamanlarda  karşılaştığı birçok kitlesel ölüm ve katliamlardan söz ettik. Sanki bu katliam ve soykırımlar insanların kaderiymiş gibi hala sürdürülmekte olması insanı kahretmektedir. 
Gelecek yazımızda dünyanın gözü önünde Orta doğunun kadim halklarının yaşadığı ve maruz kaldığı zulüm ve katliamlara değinmeye çalışacağım. 
KAYNAK: Ufkumuz. com
DEVAM EDECEK


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star