Osman GEREM

DÜRÜSTLÜĞÜN ERDEMİ


Osman GEREM
27 Ağustos 2012 Pazartesi 08:03

Bir zamanlar Uzak Doğu’da artık yaşlandığını ve yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen bir imparator varmış. Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine; kendi yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar vermiş. Bir gün, ülkesindeki tüm gençleri çağırmış ve:

“ Artık tahtan inip, yeni bir imparator seçme vakti geldi.
Sizlerden birini seçmeye karar verdim” demiş.


Gençler şaşırmışlar, ancak o devam etmiş:
”Bu gün hepinize birer tohum. Evlerinize gidip onu ekmenizi, sulayıp büyütmenizi istiyorum. Tam bir yıl sonra büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz. Sizi, getirdiğiniz tohuma göre değerlendirip, birinizi imparator seçeceğim.” Gençlerin arasında Ling adında biri varmış. O da diğerleri gibi tohumunu almış. Eve gidip, heyecanla olayı annesine anlatmış. Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup, onun tohumu ekmesine yardım etmiş. Sonra birlikte dikkatlice sulanmışlar . Her gün sulayıp, büyümesini bekliyorlarmış.


Yaklaşık üç hafta sonra, diğer gençler tohumlarının ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling hayretle kendi tohumu hiç bir değişiklik olmadığını görüyormuş. Üç hafta, dört hafta , beş hafta geçmiş… Hala hiçbir farklılık yokmuş. Diğerleri yetişen bitkilerinden söz ederken, Ling çok üzülüyormuş. İmparatorun,
onu beceriksiz sanmasından çok endişelendiriyormuş. Ancak, arkadaşlarına hiçbir şey demiyor, sabırla bekliyormuş.


Sonunda bir yıl bitmiş ve tüm gençler bitkilerini , imparatorun huzuruna getirmişler. Ling annesine boş saksıyı götüremeyeceğini söyleyince, annesi ona cesaret verip, sakisini götürüp dürüst bir şekilde olanları imparatora anlatmasını istemiş. Ling, annesinin sözünü tutmuş ve boş saksıyla saraya gitmiş. Saraya gitmiş. Saraya varınca; gördüğü bitkilerin güzellikleri karşısında şaşırmış.
Sonra imparator gelmiş ve tüm gençleri selamlamış. Ling, arkalarda bir yerlere saklanmaya çalışıyormuş.


”Ne büyük bitkiler, çiçekler ve ağaçlar yetiştirmişsiniz
Bu gün biriniz imparator olacak “demiş imparator.
Aniden arkada elinde boş saksısıyla Ling’i fark etmiş. Hemen muhafızlarına, onu öne getirmelerini emretmiş. Ling çok korkmuş “ Sanırım becerisizliğimden dolayı beni öldürtecek” diye düşünmüş
Ling öne geldiğinde imparator adını sormuş.


”Adım Ling” demiş.
Tüm genç gülüşüp, onunla alay etmeye başlamışlar. İmparator onları susturmuş. Ling’e bakıp kalabalığa doğru dönmüş:
”Yeni imparatorunuzu selamlayın. Adı Ling!” demiş.
Ling inanamamış. Çünkü tohumunu bile yetiştirememişken, nasıl imparator

olur?imparator devam etmiş:
”Bir yıl önce, burada herkese bir tohum verdim. Siz ekip, sulayıp, bir yıl sonra getirecektiniz. Ama hepinize kaynamış tohum vermiştim. Asla büyümeyecek olan… Ancak Ling’in dışında herkes ağaçlar, bitkiler çiçekler getirdi; çünkü tohumun büyümediğini fark edince, hepiniz onu başka tohumla değiştirdiniz. Oysa sadece Ling, içinde benim verdiğim tohum olan boş saksıyı getirme cesaret ve dürüstlüğünü gösterdi.
Onun için yeni imparatorunuz o olacak!!!
dürüstlüğün,sabrın, mukaffaatı. Bu olsa gerek.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık