Adalet YILDIRIM

EĞİTİM SİSTEMİ DEVLET POLİTİKASI OLMALI...


Adalet YILDIRIM
20 Ocak 2016 Çarşamba 13:23

Ülkemizin eğitim sistemi maalesef tam oturmadı. Bunun en büyük nedeni, gelen her iktidar partisi kendi politikasına göre şekillendirmeye çalıştığı için eğitim sistemimiz bir türlü oturmuyor. Yani bizdeki eğitim sistemi gelişmiş ülkelerdeki gibi devlet politikasından çok uzak, parti politikasına dayandığı için başarıda bir türlü gelmiyor.

Ülkemizdeki eğitim sistemindeki çarpıklık yüzünden üniversite mezunu birçok kişi İngilizce bilmiyor. Gerçi diplomaların yabancı dil hanesine her ne kadar İngilizce yazılsa da, iki kelime İngilizce konuşamazlar. İngilizce konuşamamak bu insanların kusuru değil, aksine devletin kusurudur. Kendi vatandaşını dünya standartlarının altında bırakan çarpık eğitim sisteminin sorun ve kusurudur.

Gelişmiş ülkelerde lise mezunları dahi en az iki yabancı dili çok rahat konuşabilir, okuyabilir vede yazabilir.

Bu çarpık eğitim sistemi, ülkemizde yaşayan tüm vatandaşların yalnız eğitim değil, her alanda geri kalmasına neden oluyor. Daha orta öğretime başladığı zaman öğrenci liseyi düşünmek zorunda kalıyor. Öyle ya TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı var. Ondan sonra YGS  (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) var, bu sınavda başarılı olursa LYS’ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) girme şansı oluyor. LYS’de de başarılı olup ve yaptığı tercihler sonucu üniversiteye yerleşirse o öğrenciden mutlusu yok, tabi geçici olarak. Çünkü üniversiteden mezun olduktan sonra atanmak için KPSS’de (Kamu Personeli Seçme Sınavı) başarılı olması gerekir.

Görüldüğü gibi Türkiye’de okumak isteyen insanların işi gerçekten çok zor! Bu durum hem aileler üzerinde, hemde öğrenciler üzerinde korkunç bir baskının oluşmasına neden oluyor. Bu korkunç baskının en son kurbanı da Bursa’daki Ayşe Berrin Yılmazlar oldu. Annesi doktor, babası öğretim görevlisi ve daha kendisi 13 yaşında, bu küçük kızı ölüme (intihara) götüren nedende TEOG sonucu.

İddiaya göre Ayşe Berrin Yılmazlar TEOG’da istediği puanı alamadığı için yaşamına son vermiş. Oysaki ikinci dönemde TEOG sınavı var, yani daha bir şeyleri düzeltmek için zaman ve fırsat vardı. Ayşe Berrin Yılmazlar nasıl bir baskı üzerinde hissetiyse ikinci sınavı beklemeden yaşamına son verdi. Geride küçücük cansız bir beden, acılı bir anne ve baba bıraktı.

Peki bu olayın yaşanmasına neden olan kim?

Neden; ülkemizin çarpık, yanlışlarla dolu ve yap-boza dönen eğitim sistemi. Gelişmiş ülkelerde akranları oyun oynuyor, kişisel gelişimini sağlayacak ve yeteneklerini ortaya çıkaracak aktivitelerle zaman geçirirken, bizim ülkemizde okula başlayan bir öğrenci sınava hazırlanıyor.

Sadece o değil tüm aile onunla birlikte sınava hazırlanır.  Öğrencinin çalışmasına göre televizyon izleniryada kısık sesle izlenir, misafirler ona göre kabul edilir yada misafirliğe ona göre gidilir. Sınav günleri öğrenciler sınav salonlarında aileler okul bahçelerinde terlerler. Sınav sonuçları tüm aile birlikte tek yürek, tek beden internetten öğrenilir. Eğer istenilen puana alınmadıysa tüm aile birlikte yıkılır.  Bu durum sadece öğrenciler arasından değil, aileler arasında da bir yarışa bir rekabete dönüşür. O yüzden öğrencinin üzerinde çığı gibi bir baskıya dönüşür. Ve maalesef sonuç bazen çok korkunç olabiliyor, Bursa’da yaşanan olay gibi…

Buradan yetkililere seslenelim; eğitim sistemi devlet politikası olmalı. Dünyada başarılı sistemler örnek alınabilinir,  eğitim sistemi konusundaki, başarısından dolayı Finlandiya’yı duymayan yoktur her halde…

Ve siz değerli veliler; çocuklarınızı anlamaya çalışın, ne şımartın, nede ezin. Ebeveyn ve çocuk ilişkisinde denge çok önemli. Bu dengeyi oluşturun ve korumaya çalışın. Yoksa geri dönülmez yaralar ve acılarla yaşamak zorunda kalırsınız. 


YORUMLAR
 • yorum2016-01-21 15:23:18Müfit

  Adalet hanım efendi, sizi sürekli takip ediyorum, çok güzel yazılar kaleme alıyorsunuz, Korkmadan cesur bir şekilde. Helal olsun size sizin gibi cesur hanım efendilere ihtiyacımız var.

 • yorum2016-01-21 15:22:06kamile

  Eğitime bakın 5+3+3 olmadı o zaman 4+4+4 nasıl ama futbol taktiği gibi. Nasıl başarılı bir eğitim olsun.

 • yorum2016-01-21 13:37:19Mehmet

  Çocukları yarış atı gibi yarıştırıyorlar. Gelişmiş hiç bir ülkede böylesine defolu bir eğitim sistemi yoktur.

 • yorum2016-01-21 13:36:16Tuğçe

  Şimdi bu çocuğa yazık değil mi? Ne acımasız eğitim sistemimiz var. Baksanıza anne ve babaları ne hallere getiriyor. Yazık oldu çok yazık.

 • yorum2016-01-21 13:35:16Zuhal

  Eğitimde sistem diye bir şey yok. Dediğiniz gibi yaz boz tahtası gibi canları nasıl istiyorsa öyle yapıyorlar.

 • yorum2016-01-21 13:34:22Hazal

  Eğitim sistemini kendilerine göre uyarlıyorlar ki, gelecek tüm nesiller onların istediği gibi olsun

 • yorum2016-01-20 14:06:26misafir

  Vay halimize vay halimize. ülke olarak kör olmuşuz, kimse birşey görmüyor. Ortada ne eğitim kaldı ne bilim kaldı. Yani ülkenin geleceği yok oluyor. Ama maalesef insanlarımız halen uyuyor. Ortada eğitim meğitim kalmadı.

 • yorum2016-01-20 13:25:31Muhammet hoca

  Adalet hanım tespitlerinize katılmamak mümkün değil 27 yıllık öğretmenim kim iktidara geldiyse hep kendi çıkarları doğrultusunda eğitim üzerinde oynadılar. Sonuç vahim ortada ne eğitim kaldı, nede iyi yetişmiş öğrenciler. Çok üzülüyorum ama elimizden bir şey gelmiyor. Kendinize iyi bakın saygılar.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star